Společnost

Jíst, či nejíst?

0 Shares

Už brzy se otevře snad nejznámější charitativní Sbírka potravin. Tento podzim organizátoři doufají v hojnou účast dárců, protože potřebných lidí přibývá, a zároveň se obávají, že obvyklí dárci mají kvůli inflaci hlouběji do kapsy…

Poslední velká sbírka se uskutečnila letos v dubnu. Ta přímo v obchodech (Albert, Billa, COOP, Globus, Kaufland, Lidl, Makro, Penny Market a Tesco) proběhla 24.4. a sesbíralo se na ní 292 tun potravin a 33 tun drogistického zboží  a hygienických potřeb. Organizace Sbírky potravin uvedla, že potraviny z této sbírky představovaly úctyhodných 584 tisíc porcí jídla. Další potraviny se ještě vybraly v týdnu do 1. května v online obchodech, jako je Košík, Rohlík nebo iTesco.

Sobotní sbírka proběhne v podstatě stejných “kamenných” a online obchodech, ale k sbírce drogistického zboží se k drogerii Rossmann přidala se i dm drogerie. Ostatně, můžete si nejbližší obchod, kde lze dobročinně nakoupit potraviny, najít na mapě https://www.sbirkapotravin.cz/kde-nakoupit

Asi není potřeba opakovat, co je vhodné ve sbírce zakoupit a dobrovolníkům předat: konzervy, dětské výživy, instantní polévky či omáčky, trvanlivé mléko, rýži, těstoviny, luštěniny, olej, nebo i toastový chléb či müsli tyčinky a jiné trvanlivé potraviny.

Možná bude užitečné upozornit i na sbírání speciální výživy, bezlepkových těstovin a trvanlivých chlebů a podobně. Možný sortiment pro člověka trpícího celiakií v potravinové nouzi si můžete prohlédnout v úvodním obrázku. Bezlepkové potraviny už jsou k dostání ve všech obchodech, jsou ale většinou dražší než jejich běžná lepková varianta. Při daru těchto speciálních potravin je vhodné dobrovolníky upozornit, aby potraviny hromadili odděleně.

Co dobrého lze říci již teď? Je dostatek dobrovolníků, kteří darují svůj čas a energii, aby v obchodech pomáhali se sběrem potravin. Zbytek je velká neznámá. Překonají se jarní objemy nasbíraných potravin a drogistického zboží? Nebo budou potravinové banky zet prázdnotou?

Já se určitě sbírky zúčastním. Je moje oblíbená, protože sbírá to, bez čeho by nikdo v naší zemi být neměl, základní potraviny. A i když jsem dosud vždy byla jen dárce, mám dost pokory na to, abych si uměla představit, že i já jednou v budoucnosti mohu mít tak hluboko do kapsy, že si budu muset jít říci o potraviny. A věřím, že bude dost dobrých lidí v bohatší fázi svého života, kteří třeba nyní dostávají, a potom budou darovat.

A co vy? Chystáte se 12. listopadu vyrazit na dobročinný nákup do “kamenného” ochodu nebo online?

Milá Míla

Míla mila
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
Hodnocení k článku

Míla mila
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x