anotace 45
Společnost

Jak na krize – knížka na srpen

0 Shares

Pokud procházíte podobnými fázemi léta jako já, tak jste přečetli několik oddechovek, a teď se zase cítíte odpočatí (a odpočaté!) na něco lehce serióznějšího, ne ale přímo nudně naučného – je přece pořád léto a tedy čas se uvolnit a dobíjet “baterky”, ty  fyzické i psychické 

Kniha 2

Knížka Krize v životě, život v krizi od Radkina Honzáka a Vladimíry Novotné je přesně to pravé pro srpen.

Asi není potřeba dlouze představovat autory, renomované psychiatry (ostatně si o nich můžete počíst na obálce knížky). Pojďme se raději rovnou podívat na jejich papírový počin.

Knížka Krize v životě, život v krizi je napsaná velmi čtivým a lehkým stylem, nejde o odborný text pro pár vyvolených, ale opravdu poučení i pobavení pro každého. U každé věty a kapitolky vedle termínů uvádí vždy i konkrétní názorný (a obvykle s ironizující nadsázkou legrační) příklad, který čtenáře nenechá na pochybách, co chtěl básník říci.

Chytne a nepustí vás už první kapitolka s životní krizí manažera firmy, který se řítí do pracovního i osobního průšvihu…

…. a když nás mají autoři jako rybu na háčku, dočteme se o definici krize, její fáze i nejdůležitější momenty.

Pokračuje neméně zajímavá kapitola o krizích vázaných k událostem života, od narození až po krizi středního věku. Na příbězích a případech demonstrují možné řešení a vývoje velmi častých událostí a mezníků, u kterých si dost často pokývnete, jo, tohle znám, poznávám u sebe, přátel, rodiny…

Největší klad knihy vidím v tom, jak celý duch textu, celé čtení o krizích a zvratech na mne dýchá optimismus, náznaky cest a řešení a uvědomění si, jak nás od dětství každá krize, každé dilema, každé zavrávorání na cestě může posunout a posílit. Párkrát po té čtenářské a myšlenkové cestě vydechnete takovéto “Aha!” protože poznáte nějaký svůj coping mechanismus, který jste si vlastně ani neuvědomili že používáte.

Zatímco obvykle ze čtení jakékoli knize o výchově dětí dostávám už od první kapitoly výčitky svědomí, od druhé splín a u třetí už jsem si naprosto jistá, že jsem nejhorší matka na světě, tahle kniha mi dala inspiraci a porozumění dětským i svým reakcím bez soudů a výčitek. Ač to zní prostě, tahle kniha je laskavě lidská, asi jako vesnická babička. Jen ten čaj a koláč si musíš připravit vlastní.

Krize v životě strana 29

Krize v životě, život v krizi, strana 29

Až se textem prohltáte k vyvrcholení – kapitole Řešení krizí, zpomalte a vychutnávejte.

Ostatně kdybyste neměli na čtení dost času a knihu otevřeli jen tak v chůzi kolem regálu v knihkupectví nebo poličky v knihovně, tak tuhle kapitolu doporučuju i jako vytrženou část. Stojí za přečtení.

Dobré počtení přeju a pokud máte pro mne nějaké doporučení na další srpnovou knihu, sem s ním, prosím!

Milá Míla

Míla mila
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
0
Would love your thoughts, please comment.x