Detail příspěvku: František Cinger: To byl Arnošt Lustig

František Cinger: To byl Arnošt Lustig

autor: | Zář 27, 2020 | Společnost | 0 komentářů

Návštěvy: 173

Proslavilo ho literární téma: holocaust, který sám prožil. Víra v cennost lidského života. Ač zažil nejkrutější lidské zacházení, byl dobrák od kosti. Snad vás na něm zaujala jeho vznešená a charismatická povaha i vzhled. A jiný ho zná z role v Líbáš jako Bůh. No, on i psal jako Bůh a je obrovskou ctí, že k jeho knihám si pravidelně nachází cestu i mladá generace. Co dílo, to perla.

Ale i tato kniha se musí číst po částech, dávkovat si ji jako vzácný klenot, protože odstavec od odstavce se vám obrušuje před očima zajímavý diamant. Život, který na jednu stranu je záviděníhodný, protože nebyl nudný.

Na druhou stranu, mnoho jeho částí by si nikdo na hrb dobrovolně nevzal.

A tak chápu, že bylo těžké pro Františka Cingera hned zkraje vzít toho vzácného člověka a po jeho skonu o něm napsat knihu. A ti přesto, že jste jeho dlouholetý přítel. Památku, memoár, tečku za životem, který nebyl lehký, byl často vynucený osudem, ale byl pojat se silou, vírou a zkušeností, která se promítala do jeho děl i vztahu k druhým lidem.

anolus1

Jeho uctivý vztah k ženám nebo k životu jako takovému formoval jeho cestu životem.

To cítíte zřetelně z této citlivě zformované sbírky vzpomínek a životních událostí, podbarvených černobílými fotografiemi. Abych nepsala stále o neopakovatelné osobě Arnošta Lustiga, tak musím říci, že velkou část knihy a dojmu z ní ve mně tvoří atmosféra doby, ve které se jednotlivé životní etapy Arnošta Lustiga odehrávaly. Každá měla to své. Koncentrační tábor a samotné dno lidského inferna, ale i vůně horkého izraelského léta a i když exilové časy, svým způsobem svobodné a rozvíjející. I návraty na místa známá, ale i místa, na která se vrátit nikdo moc nechce. Z jeho povídání je znát síla národní hrdosti, židovského národa, což si asi nejvíce uvědomíme při jeho pobytu v Izraeli, jak s láskou vypráví o tamní zemi, ovšem s láskou neméně silnou jako k zemi české.

Ale přesto… jak se osudy někdy spojují….

„S Izraelem byl Arnošt bytostně spojen jako s poválečným ostrovem naděje pro přeživší šoa. Nejen proto, že v jeho počátcích prožil první chvíle i roky jeho válečného bytí. Nakonec si tam přijel pro budoucí manželku. Slečna Weislitzová, která považovala za správné přispět jako voják k obraně nového státu, řekla, že jestli mu láska k ní vydrží a dojede si pro ni, že si ho tedy vezme. Což se nakonec 24. července 1949 v Naharyji stalo.“

Je to jen střípek neobyčejného života a osudu, který se neptal, jestli něco chcete, nebo ne. I když – tady v tomto případě se asi ptal. A odpovědi se mu dostalo!

O autorovi: František Cinger je literární historik, publicista, často se zabývající životopisy slavných (Jan Werich, Jaroslav Ježek, Arnošt Lustig, Jaroslav Seifert), s nesmírně jemným citem pro životní osudy.

Vydalo nakladatelství Eminent, 2019, www.eminent.cz

Zpracovala: Renata Petříčková

[sexy_author_bio]

Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve STŘELCI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Kamil je voňavé a maminku má latinu. Taťkou je mu „camillus“, což znamená „vznešený“. Odtud také pojmenování pro „heřmánek“, který byl ceněný jako lék a vzácná bylinka už od pradávna. U nás v ČR chodí aktuálně 14189 heřmánkových Kamilů.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Světový den divoké přírody.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 75
  • 2 029
  • 51 190
  • 379 600
  • 2 387 049
  • 3 790
  • 28
  • 1 834
13 Shares
Share13
Tweet