Detail příspěvku: Drákula

Návštěvy: 24

ohle měla být původně pozvánka do kina. Američané se rozhodli k natočení dalšího filmu o Drákulovi. Na tom by nebylo nic zvláštního. Snímků, kde se více či méně tahle upíří legenda vyskytuje je víc než čtyři sta. Navíc, jak je špatným zvykem americké kinematografie, opět ji pojali jaksi po svém. 

15653MzF.jpg

 

A protože všichni víme, kdo byl Drákula a jak dopadl, tentokrát jsme se měli dozvědět, jak se vlastně tím upírem stal.

 

Zkrátka zrození legendy.

 

Příběh stojí na základní myšlence, že cesta do pekel je vždy drážděna dobrými skutky a nemělo to být prý jinak ani s Vladem III. No, proč ne, známe to všichni. A protože s tím pitím krve je to fakt asi jen legenda, nezbyde nám, než se pěkně posadit, zakousnout popcorn a nechat se pohltit příběhem.

 

Jde to docela snadno, protože si to scénárista hodně dobře vymyslel.

 

15652ZjU.jpg

 

A samotný představitel hlavního hrdiny Luke Evans není navoněné mejdlíčko. Nekoná se žádná vykleštěná metrosexuální figura, ani zlejš, kterému ztělesněná temnota kouká z každého záhybu kůže.

 

Naopak.

 

Charisma nám z Drákuly odkapává na každém kroku a věřili byste mu masového vraha, prince z pohádky i nabídku k sňatku. No ale zpět do reality. Tenhle snímek se fakt vyvedl. Možná i proto, že se obešel se bez tradiční klišovitosti, rádoby vtipných vedlejších postav a kulervoucí lovestory.

 

Hurá do kina.

 

 

Film měl ještě jedno velké plus. I přestože nám režisér servíruje středověkou počítačem dokreslenou pohádku, kupodivu se drží pravdy, až se jeden leká. Na druhou stranu mě to přivádí ke skutečnému příběhu o Vladu III., přízviskem Tepes, tedy napichovač.

 

15654NDh.jpg

 

Ačkoliv jde o postavu ze čtrnáctého století, legendu stvořil až Bram Stoker svým románem.

 

Od té doby se v Transylvánii netrhly s turisty dveře. Výpravy vedly do průsmyku Borgó, na místo, kde měl stávat hrad samotného Drákuly. Z hradu Bran je turistická atrakce. Skutečný Drákulův hrad však leží 120 kilometrů jihozápadně od Branu, v dramatické krajině u městečka Aref a dnes jsou z něj pouhé trosky. Vlad III. nebyl transylvánský kníže, ale valašský.

 

V Transylvánii se chvíli schovával.

 

Ale nepředbíhejme.  

 

Narodil se jako nejstarší syn Vláda II. roku 1431 v sedmihradské pevnosti Sighisoara. Bram Stoker byl úžasný vypravěč,ale mizerný historik.

 

Jako rukojmí byl držen malý Vlad na istanbulském dvoře. Po zavraždění Vláda III. roku 1447 byl propuštěn. Vrátil se do své země a zahájil otevřenou protiosmanskou politiku. Turci v té době byli skutečným morem Evropy.

 

Největším nepřítelem mu byl sultán Mehmed II.

 

Podařilo se mu dokonce silou sesadit Vlada z trůnu a nahradit ho jeho mladším bratrem. Vlad se uchýlil do Uher, kde se snažil získat Matyáše Korvína s vojskem na svou stranu pro znovuzískání trůnu. Matyáš ho naopak nechal uvěznit do domácího vězení na Budíně, kde Vlad přestoupil z pravoslaví na katolickou víru.

 

Do Valašska se vrátil až v roce 1475, po smrti bratra Radua.

 

Vládl necelý rok, do své smrti (1476).

 

Jeho hlava byla odvezena do Konstantinopole jako trofej, tělo bylo zřejmě pohřbeno v Comaně, v klášteře, který založil v roce 1461.

 

Nebyla to jednoduchá doba a žádala si pevnou ruku v politice i na bitevním poli.

 

15651ZGM.jpg

 

Tureckým poslům nařídil smeknout turbany, jelikož věděl, že jim to víra zakazuje. Ti neuposlechli a tak jim nechal přibít turbany hřebíkem k hlavě. Své přízvisko „Napichovač“ tedy Tepes získal díky zvyku nepřátele narážet na kůly.

 

Jeho druhé přízvisko Dracula (Drăculea) je pak zdrobnělinou přezdívky jeho otce Drak (Dracul) — jíž byl označován jako člen tzv. Dračího řádu císaře Zikmunda.

 

Jeho vláda nebyla jen krutá.

 

Pravda, bylo zvláštní snížit chudobu v zemi tím, že pozval chudáky a žebráky na opulentní hostinu a následně je nechal upálit. Obecně byl považován za inteligentního člověka a dobrého panovníka.

 

A teď trocha romantiky.

 

Manželkou mu prý byla velmi krásná sedmihradská princezna Cnaejna Bathory. Ta údajně spáchala sebevraždu skokem z vysoké hradní věže.

 

Celkem měl tři ženy a s nimi sedm dětí.

 

I když zdroje se rozcházejí.

 

Každopádně jeho krev žije dál.

Stejně jako jeho legenda.

 

Pokud se rozhodnete do kina zajít, užijte si film.

 

Věřte, že vás filmaři netahají za nos.

 

Alespoň ne víc, než bylo nutné. A jestli se skutečně stal Drákula upírem tak, jak nám vyprávějí nebo byl jen krutovládcem a posléze lidskou i politickou mrtvolou….. to ponechám na vás.

 

ToraToraTora


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Avatar
Kristina Doubravová (ToraToraTora) 31.07.1981 „Lev“
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se v BLÍŽENCÍCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Aleš je jméno původem řecké a jeho základní podobou je Alexej. Kořenem je pak slovo alexein, což znamená „bránit“. Aleš (Alexej) lze přeložit jako „štít, záštita, pomoc“

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 75
  • 370
  • 23 089
  • 363 298
  • 2 415 950
  • 3 794
  • 28
  • 1 846
0 Shares
Share
Tweet