Warning: Undefined array key "is_rate_editable" in /www/popelky.cz/popelky.cz/wp-content/plugins/wpdiscuz/class.WpdiscuzCore.php on line 1303

Běhat, či neběhat v zimě?

autor: | Lis 10, 2011 | Tělo | 0 komentářů

Views: 32

Běh je fantastický sport. Nemusíte kvůli němu platit drahé vstupy do fitness center, nikdo před vás nestaví ze všech stran obrovská zrcadla (asi aby vám náhodou neunikl jediný faldík), veverky v parku či v lese určitě neurazíte zastaralým oblečením a nenamalovaným obličejem, ale hlavně si čas i tempo běhání, stejně jako doprovodnou hudbu, určujete jen vy samy. Končí to všechno s prvními mrazíky? Nemusí!

 2218YTU.jpg
Já osobně běhání už nějakou dobu miluji. I když jsem nikdy nebyla (nejsem a nejspíš ani nebudu) žádný velký sportovec, tento typ pohybu mě úplně chytil. Radši nechci vědět jak při něm vypadám, nebo co by na mé „výkony“ řekli profesionálové či trenéři, ale co. Hlavní je, že mě běh baví, dodává mi dobrou náladu a navíc se pak můžu vesele našťouchnout dobrotami bez pocitu viny (přeci jsem byla běhat, tak si zasloužím!).

Ačkoli pro mě dlouhou dobu končila sezóna běhání s barvícím se listím, letos jsem se rozhodla pro změnu – svého oblíbeného sportu se nevzdám ani v zimě! Pochopitelně je třeba přizpůsobit se novým podmínkám, které chladné počasí přináší. A jaké to jsou?

  1. Brzy se stmívá
  2. Je chladno
  3. Klouže to
  4. Necítíme žízeň
  5. Jsme rychleji unavení

2219YjR.jpg

1. Brzy se stmívá
Tma je velkým nepřítelem běžce, zejména na nerovném terénu, protože může snadno dojít k úrazu. Věřte, že ani s čelovkou na hlavě si při běhu nemusíte všimnou vyčnívajícího kořene nebo hlubšího výmolu a vyvrknutý kotník či zlomená noha na sebe nenechají dlouho čekat. Proto je lépe běhat jen za dne (kdy bývá i vlídnější počasí), nebo využít dobře osvětlených parků a běžeckých stadionů. Pokud se však přeci jen rozhodnete vyběhnout do tmy tmoucí, ozdobte se reflexními pásky, bezpečnostní vestou, nebo klidně i blikačkou na kolo – budete sice vypadat jako blázen, ale aspoň vás nesrazí auto a to se počítá.

2. Je chladno
I v teplotách kolem nuly, nebo mírně pod bodem mrazu se běhat dá, ale je třeba se pořádně obléknout. Doporučuje se využít spíše kombinace několika slabších vrstev, než jedné teplé bundy, abyste mohli více variovat podle aktuální potřeby. Běžec by měl mít na sobě tričko z funkčního materiálu (tedy rozhodně ne z nasákavé bavlny) pohodlně přiléhající k tělu, nějaké termomikiny a lehkou bundu z funkčního materiálu, nejlépe na zip a s odvětráváním. Zapomínat by se nemělo ani na kvalitní čepici a rukavice. Pokud jste (stejně jako já) háklivé na průdušky, použijte přes pusu trojcípý či multifunkční šátek, nebo kuklu z funkčního materiálu. Budete připomínat bankovního lupiče, ale vzduch dýchaný do plic vás nebude tolik studit. A na co určitě nezapomeňte je kvalitní spodní prádlo čítající minimálně termokalhotky (jistě uznáte, že tato místa se opravdu vyplatí mít v teple) a teplé ponožky nebo podkolenky.
2222ODl.jpg

3. Klouže to
Led a ušlapaný sníh pěkně podjíždí pod nohama i při běžné chůzi, natož pak při běhu. Doporučuji proto vyměnit letní běžecké botky za kvalitní pevnou obuv s gore-texovou membránou a protiskluzovou podrážkou. Ale i tak se běhu na náledí raději vyhněte, protože při došlapu na uhlazenou zamrzlou kaluž vám pomůžou leda tak mačky. Vyhledávejte proto raději chodníky, běžecké dráhy a parky, kde je povrch ošetřen a tolik neklouže.

4. Necítíme žízeň
Při fyzické aktivitě v horkém létě je doplňování tekutin pro každého samozřejmostí. Nicméně i v chladném počasí je třeba pravidelně a dostatečně pít! Protože i v zimě se potíme, vzduch vydechovaný z plic je v mrazech vlhčí a také dochází ke zvýšené tvorbě moči, což dohromady může vést k dehydrataci (pak je nám dřív zima, bolí nás hlava a mohou se objevit i křeče). Dopřejte si proto každých 15 až 20 minut zhruba 100 ml tekutin (nejlépe iontových nápojů s obsahem elektrolytů) a pořádně se napijte i po doběhnutí (nicméně ne najednou, ale raději po menších dávkách).
2223NjF.jpg
5. Jsme rychleji unavení
Namáhané svaly čerpají energii z glykogenových zásob v těle. Při zimním běhání však naše svaly spotřebovávají energie více a daleko rychleji, pročež jsme dříve unaveni. Je tedy nezbytné doplňovat tělu sacharidy, aby si mohlo vytvářet zásoby glykogenu. Pokud berete běh hodně vážně a očekáváte od sebe velké výkony, přibalte si s sebou termoláhev s energetickým nápojem a sacharidovou energetickou tyčinku. Jinak vám postačí pojíst do půl hodiny po běhu misku těstovin nebo rýže.
Únavu však rozhodně nepodceňujte a raději si naplánujte kratší opakované trasy blíže domova, abyste se mohli kdykoli vrátit. Pokud totiž přeceníte své síly a energie vám dojde daleko od zdroje tepla, vystavujete se riziku prochladnutí.

 

A co běhající celebrity?
Beyonce
Beyoncé


„Běhání do schodů je nejlepší cestou k pěknému zadku.“

Scarlett

 

Scarlett Johansson

„Každý den v šest ráno běhám.“

Sarah
Sarah Michelle Gellar

„Pro udržení váhy a kondice spím po obědě a běhám venku nebo doma na pásu.“

Leona
Leona Machálková

 
„Pravidelně chodím plavat, běhám a se synem si často zajdeme na kolo nebo na brusle.”

Jan

 

Jan Tříska

 
V povolání, kde máte tolik nepravidel-nosti, jako je herectví, je důležité, aby existovalo něco, co se nemění,” říká o běhání slavný český herec.

 

Zdroje:

Katka


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
faces an.jpg1

Obličejová slepota

 

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se v KOZOROHU. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Mužské křestní jméno Štefan, je prakticky Štěpán a má kořeny v Řecku. Otcem je mu jméno Stephanos, což znamená „věnec”. Význam byl „vítěz” či „korunovaný”. Ve starém Řecku se totiž, jak víme, vítězové a významní lidé odměňovali vavřínovými věnci. Věnců Štefanů u nás v ČR aktuálně pobíhá 12024.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Světový den pošty.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 129
  • 335
  • 17 006
  • 299 043
  • 2 531 794
  • 3 804
  • 28
  • 1 863
0 Shares
Share
Tweet