Views: 95
Pokud ve vašem domě ještě betlémské světlo nesvítí, můžete to hned zítra změnit. Jeho plamínek hřeje i na duši…Každý rok cestuje světlo z Betléma, z betlémské jeskyně, do řady zemí v Evropě. Od prosince 1989 i k nám do České republiky.
Skauti k nám plamínek přiváží z Vídně – jen v loni a letos, kvůli pandemii, přebírají světlo na hranicích Rakouska a České republiky.
Výchozím bodem u nás je Brno. Dál se světlo šíří vlaky, kterými dnes skauti projeli Českou republiku. A dále se svíčky či lucerny mohou od plamínků rozsvěcet. Symbolicky pak stejné světlo svítí v Izraeli, u nás, v Rakousku, v ostatních zemích v Evropě, třeba v Polsku nebo Litvě, i v některých amerických státech.
Betlémské světlo může rozsvítit každou domácnost, která o to stojí. Plamínek hoří v kostelech a i na náměstích. Nekonečný plamen a jeho světlo přináší naději a myšlenku, že nikdo nemusí zůstat ve tmě.
Světlo ve tmě
Akci vymyslela rakouská umělkyně Ada Brandstettorová s názvem Světlo ve tmě. Plamínek světla z betlémské jeskyně, symbolem narození Ježíše Krista, měl symbolizovat mír. S myšlenkou Betlémského světla pak přišla rakouská veřejnoprávní televize ORF, která organizovala vánoční sbírku pro děti.
V roce 1988 přišel s myšlenkou rozsáhlé distribuce betlémského světla skautský vůdce Herbert Grünwald. Od roku 1989 každoročně pořádá ve Vídni obřad, kde se skautům předává plamínek betlémského světla, symbolu míru. Jde tedy, na rozdíl od většiny vánočních tradic, o tradici velmi mladou.
V roce 1995, po přijetí Rakouska do Evropské unie přinesl rakouský poslanec Evropského parlamentu tradici zapáleného světla z Betlému do Evropského parlamentu.
Legenda křižáckého vojáka
Podle legendy se betlémské světlo dostalo do Evropy již 11. a 12. století. Vojáci jej měli přivézt domů do Florencie z křížové výpravy do Jeruzaléma, těsně před Vánocemi v roce 1099. Přísahali, že plamínek pochází z Betléma a křesťanský rytíř jej nesl dalekou cestu z Jeruzaléma, aby splnil svůj slib, že plamen přinese, přežije-li nebezpečnou křížovou výpravu. Svíci umístili v kostele, odkud si pak plamínek chodili zapalovat i další obyvatelé. Ve středověku to byl první i poslední plamen z rodiště Ježíše Krista.
Místa, kam si můžete přijít pro betlémské světlo
Plamínek si můžete přijít připálit v celé republice. Seznam míst by měl být k nalezení na stránkách www.betlemskesvetlo.cz. Anebo se zajděte podívat do nejbližšího kostela, pravděpodobně tam bude hořet.
Je ho dost, třeba se podělíte i se svými sousedy…
Milá Míla
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
Tyhle taky napsala:
- Společnost26.01.2023Chceš volit prezidenta? A přímo, nebo nepřímo?
- Rodina a Drobotina30.12.2022STOP petardám!
- Společnost16.12.2022Studenti volí prezidenta
- Fauna a Flóra11.12.2022Co můžeš udělat pro ptáčky