Views: 642
Moc velkej úlet to nebyl. Marjánka by bejvala možná byla lepší….taková akčnější. Ovšem i o tento zážitek se ráda podělím, protože čaj z majoránky je vážně hotové dobrodiní..!
Majoránka zahradní (Majorana hortensis) původem ze středomoří, s typickou silnou vůní a trošku plstnatými listy, asi netřeba tuhle královnu bramboráků a bramboraček představovat.
O tom, že je léčivá a pije se z ní čaj, jsem tak nějak matně tušila. Pak jsem to i věděla ve chvíli, kdy ho někde někdo doporučoval na migrénu. Že by tuhle bolest přehlušila majoránka? Neuvěřitelné!
Neměla jsem však potřebu to zkoušet z jednoduchého důvodu, nevěřila jsem tomu.
Ale přiznám se, že jednou jsem si zkusmo uvařila čaj z majoránky a že se dá docela pít. Je chuťově docela fajn.
Účinky majoránky zahradní jsou zejména ve třech oblastech
Bolesti hlavy, migrény
Obsahuje léčivé silice, které najdou uplatnění při léčbě nemocí horních cest dýchacích a uleví i od bolesti hlavy z rýmy. A prý i migrény…
Rozladěná psychika
Skleslost, ochablost a nervová vyčerpanost, to jsou tři indikace, se kterými majoránka zatočí. Ovšem na druhou stranu, když to přeženete, majoránka zahradní ve vyšší dávce působí lehce omamně.
Žaludeční potíže
Díky hořčinám i již zmiňovaným silicím tato voňavá bylinka příznivě ovlivňuje vylučování žluči a tvorbu žaludečních šťáv, navíc má protikřečové účinky a působí i desinfekčně. Takže téměř, když se cokoliv v žaludku pokazí, majoránka to spraví. Proto se také dává do těžko stravitelných jídel.
Jak jsem se úspěšně omámila a možná i tu migrénu zahnala…
A po majoránce jsem sáhla ze zoufalství ve chvíli, kdy mě trápil třetí zmiňovaný problém (možná i ten první, prostě ta samodiagnóza mi trvala dost dlouho) a po přečtení pár herbářů jsem hedala řešení právě v této bylině. Neměla jsem oficiální čaj ani nasušené majoránkové koště v kuchyni, tak jsem vzala zavděk tím, co se prodává jako koření. Nevím, je-li to lepší či horší kvalita než ta „čajová“, ale síla to byla. Dávkování uváděno různě. Od jedné čajové lžičky na 200 ml až po jednu polévkovou lžíci na 200 ml. Dala jsem to větší – na velký problém, velká záplata.
1. Šálek – nedělo se vůbec nic
2. Šálek – jsem trochu ospalá, ale nevadí to, je večer a žaludek je o něco lepší
3. Šálek – je další den a žaludek je téměř O.K. Ovšem já jsem jaksi zralá na postel
4. Šálek – po poledni krátce usínám téměř proti své vůli, žaludek bezva, dokonce je tak drzý, že má hlad. Jím nepublikovatelné, něco, z čeho se mi ještě 24 hodin předtím tento orgán obracel v sloup. A zajídám čokoládou, protože ejhle, kdesi zezadu útočí migréna.
5. Šálek – migréna trochu ustupuje, možná to jen na noc vzdává a zaútočí zítra, ale žaludek po té náloži jídla lehce protestuje, ale nedá se to srovnávat. Omámeně si připadám stále. Snižuji tedy dávky na poloviční.
6. Šálek ráno, kdy migréna útočí s plnou silou. Jsem statečné děvče a jedu do obchoďáku na nákup. To mě zbije, zejména odér globusové sekané a pečiva…úúúú…doma odpadávám a trávím do večera čas ve stavu, kdy nejsem schopna se ani napít, natož vařit čaj. Ba ani usnout, ale za to asi můžou děti.. (teď se tomu směju, ale jinak je to docela středověké mučení, takový dětský hlásek do hlavy)
7. Šálek k večeru, kdy jsem ledovou vodou jakž takž otupila hlavu a sebe. Migréna ustupuje.
8. Šálek ráno dalšího dne – omámená si už nepřipadám a hlava nebolí…
9. a 10. Šálek míchám s mateřídouškou, aby to jinak chutnalo, večer mě začíná bolet hlava ten 11. Šálek zatím nepiju, k ránu s hlavou bolavou a nadcházejícím náročným dnem kapituluji na lék proti bolesti, který naštěstí zabírá a jdu si nechat mimo jiné zmasírovat a zrehabilitovat krční a hrudní páteř. Možná se to zhorší, možná ten problém s hlavou i břichem je právě tam…
Takže ideální bylinka na trávicí obtíže spojené se stresem? Nebo jen nepovedený pokus s jednou bylinkou?
Možná…. Necítím se totiž ještě natolik fajn, abych mohla říct, že je 100%.
Ani proti migréně, její role totiž mohla být zcela vedlejší, navíc vývoj dalších dní mě nepřesvědčil, že pokud funguje, je to na principu „oddalováku“, což je sice lepší, než drátem do oka, ale…víte jak…
Každopádně to stojí za to a až budete zase sypat majoránku do bramboráků, vzpomeňte si, že je to mocná bojovnice proti bolavé hlavě, rýmě, stresu a bolavému žaludku.
Renata
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
- Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.