Detail příspěvku: Trojice netradičních zahrádkářských knížek

Trojice netradičních zahrádkářských knížek

autor: | Bře 10, 2012 | Fauna a Flóra | 0 komentářů

Návštěvy: 21

PŘÍLOHA NA VÍKEND

Pohladí každou zeměmilnou duši.  S těmito knihami z řady BIOZAHRADA totiž pochopíte přirozené rytmy rostlin, ročních období a nádherné souznění zeleně, země a hmyzu na zahradě. Pro konzervativního zahrádkáře to bude možná šok chovat se až takhle ekologicky, ale pro přemýšlivého milovníka přírody to
budou knížky k poňuchání…

 

Jsou o to cennější, že autor nepopisuje stokrát popsané, ale sám pečlivě zkoumá a všímá si přírody. Tato trojice knih je tak z nezanedbatelné části výsledkem jeho vlastního bádání. Poněvadž tzv. „vědci“ dosti často zkoumají izolovaně a nedomýšlí širší důsledky.

 

Z této trojice knih od Boba Flowerdewa mne nejvíce zaujala tak, která pojednává o společném soužití zahrádkových osadníků.

4310Mjc.jpg

 

Nepřítel nebo spojenec (Vzájemné ovlivňování rostlin)

 

Tady nejvíce vidíte, že „věda“ má sice své pravdy, ale když se zadíváte na přírodu komplexně, náhle vidíte množství chyb. Samozřejmě není dobré pěstovat rajčata a brambory u sebe, stejně tak se tu dozvíme známou pravdu, kterak je hrášek prospěšný pro po něm rostoucí plodiny. Podíváme se na zoubek plevelu, a to pozor – bez chemie.

 

A jeden příklad za všechny… Věděli jste, že třeba v Anglii, kde je obecně chladnější podnebí, se běžně pěstovaly „tři
sestry“ – kukuřice, azole a tykvovité rostliny pohromadě? Dařilo se jim totiž mnohem lépe, než když rostou osamoceně. Separujeme kytky, separujeme děti v porodnicích (dříve tedy) … to asi není správná cesta…

Autor tu vysvětluje, jak toto vzájemné působení funguje,  jak si stíní a vyhovují svými listy a v jaké symbióze fungují jejich kořeny.  A budete udiveni, že mnohé rostliny buď škůdce odlákají nebo je naopak nalákají na své tělo a toho druhého ochrání – třeba symbióza jahod a vinné révy.
S některými souputníky na záhonek musíte opatrně, s jinými se můžete klidně rozšoupnout. Jiné jsou léčivým kořením nejen pro lidi – třeba oregáno nebo majoránka může ochránit rostliny před plísní šedou. A když dáte
levanduli k růžovému záhonku, bude to mšicím nevonět tak, že na něj nepřijdou..

4313YmF.jpg

 

Ovšem není to jen růžové. Třeba takový pelyněk nesnáší běláskové, takže když ho dáte k zelnému záhonku, teoreticky byste se měli bílých motýlků zbavit. Jenže bohužel ani zelí neprospívá ve společnosti pelyňku, takže to příliš vhodné není. To jen pro ilustraci, že Bob Flowerdew tu veškeré kombinace probírá do nejmenších detailů a je znát, že sám zkouší.

 

Skvělý je konec knihy, kde je rejstřík jednotlivých rostlin.
Tak třeba…

 

Mrkev – dobře se jí daří s pažitkou, pórkem, hlávkovým salátem, s česnekovitými rostlinami, hráškem a brambory.

 

Aktuální bude brzy Wink

 

Salát – mrkev, tykvovité rostliny, řekvičky, jahody a  kerblík třebule…

 

Ale třeba bylinky…

 

Šalvěj – potlačuje růst okurek, libuje si v přítomnosti rozmarýnu a nemá ráda routu. Její vůně maskuje brukvovité rostliny před mnoha škůdci.

4312YmU.jpg

 Jak na choroby a škůdce ekologicky

 

Další kniha, která pokračuje v podobném duchu, ale více se zaměřuje na drobné živočichy na zahradě.
Upozorňuje, že někdy i škůdce může být „neškodný“… třeba když nám mšice sžírají listy červeného rybízu, nemusíme si jich všímat – zřídkakdy ohrozí samotnou úrodu.  Stejně tak je třeba zvážit, jestli je krtek opravdu taková škodná a je třeba ho neodkladně ničit.
Mnohým zahrádkářům třeba nedochází, že chemikálie aplikované na květy škodí včelám – potažmo potom i lidem (v medu)… jsou to drobnosti, které jsme již dávno zapomněli nebo nemáme v dnešním uspěchaném přetechnizovaném světě klid si uvědomit. Jak využít slepice, kočky, přirozené spojence – ještěrky, žáby, čolci, berušky… prostě s touto knížkou se vydáte na úžasně vzájemně propojené dobrodružství.

 

A třetí publikací je

 

Prořezávání, úpravy a péče

Jak si poradit s větvičkami, aby nesly to správné a nejlepší ovoce. Nejen o řezu, ale i o různých oporách a ošetření kmenů.
Uvidíte, že se s černým rybízem nemáte příliš mazlit, protože mu svědčí hodně silný řez a naopak mazlení vyžaduje vinná réva.

 

A aby toho nebylo málo, Bob Flowerdew se nenechá zahanbit a alespoň na obrázcích se můžete pokochat jeho plně zaplněnou zahradou, pod stromky záplavy narcisů…

 

Tato kniha je studnicí dobrých a možná až netradičních rad pro tradiční zahrádkáře.

 

Nechte se zavést tímto převelice šikovným a přemýšlivým autorem na svou zahradu a pohlédněte na ni jinýma očima. Bude to jiný, krásný a uvědomělejší pohled a odmění se vám třeba i větší a zdravější úrodou.

 

Vydalo nakladatelství Metafora, 2012, www.metafora.cz

Renata


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Bedřich má své předky mezi starogermány. Dědem je mu starobylé jméno Fridurihhi. Jemu bychom dohledali rodiče mezi slovy „Fridu“ „mír“ a „rihhi“ jako „vládce“. Fridurihhi, německy Friedrich, česky Bedřich, protože staročeština zaměňuje F za B, tedy znamená „mírumilovný král“. Mírumilovných Bedřichů máme v ČR aktuálně 7710.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Mezinárodního dne civilní ochranyMezinárodní den charity.
Den nulové diskriminace.
Světový den modliteb (1. pátek v březnu)

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 35
  • 575
  • 48 978
  • 379 631
  • 2 382 724
  • 3 789
  • 28
  • 1 834
0 Shares
Share
Tweet