Views: 14
Že to zní jak položka lékařského receptu? Nebojte, není na předpis. Určitě ji znáte. Najde se takřka v každé zahrádce. Mochyně židovská třešeň, kapská srstka, ananasová třešeň, zemní třešeň, měchýřovitá třešeň, a když na to nepůjdeme přes žaludek, tak jí říkáme zkrátka lampionky.
Ano jsou to ty krásné oranžové lampionky.
I když řeč bude především o velmi blízké příbuzné této dekorační rostlinky.
V obchodech najdeme většinou plody mochyně peruánské, v zahrádkách pak mochyni židovskou, která získala svůj název podle tradičního židovského frygického čepce, který připomíná nejen barvou ale i tvarem.
Physalis zahrnuje asi 120 druhů, které rostou převážně v Jižní, Střední a Severní Americe (nejvíce v Mexiku).
Pochází z Peru a Chile.
Je to víceletá, asi metrová v noci kvetoucí plstnatá bylina, která má plody ve tvaru zelenožluté až žlutooranžové třešničky. Tyto plody jsou uzavřeny v papírově tenkém měchýřovitě nafouklém žebrovaném kalichu (lampionku), který má po uzrání šedozelenou barvu.
Konzumují se plody.
Vyschlý kalich se doporučuje odstraňovat až těsně před konzumací. Jelikož jde o rostlinu z čeledi lilkovitých, obsahují zelené části rostliny a nezralé plody stejně jako u rajčete alkaloid solanin a jsou jedovaté.
Žlutá až žlutooranžová bobule uvnitř papírově tenkého měchýřku připomíná malé rajčátko.
Celá dužnina včetně měkkých semínek je jedlá.
Má velmi osvěžující sladkokyselou chuť a zajímavé jemné aroma. Vlastně nelze chuť přirovnat pro představu k žádnému běžnému ovoci.
Physalis obsahuje až 30 mg vitamínu C ve 100 g, provitamín A, z minerálních látek především draslík, fosfor, vápník a další prvky. Sto gramu dřeni má energetickou hodnotu 240 – 250 KJ (cca 60 Kcal).
Mochyně má močopudné účinky, zlepšuje látkovou výměnu, odstraňuje kyselinu močovou a celkově detoxikuje organismus. Proto se používá při revmatismu, nedostatečnosti ledvin či dně. Physalis je vhodná jako prevence při vytváření ledvinových kamenů. Čerstvá šťáva z tohoto ovoce potlačuje svědění. Na koupelové kúry při revmatizmu lze použít i nať včetně kalichů rostliny.
Plody nejlépe chutnají syrové, a vynikají i v salátech.
Lze je podávat povařené ve víně nebo z nich připravit vynikající zavařeninu či kompot. Jako jedlá dekorace se vyjímá mochyně například v koktejlech ale i v moderním cukrářství.
Taková smetanová panna cotta s židovskou třešní je pastvou pro oko i dokonalou tečkou leckterého menu.
ToraToraTora
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
Tyhle taky napsala:
- Dům a Byt18.06.2019O šípkových růžích
- Tělo13.06.2019Nic vás tak neochladí jako to, co vás zahřeje
- Společnost08.06.2019Všechny vůně léta
- Rodina a Drobotina24.05.2019Záhady kolem nás