Detail příspěvku: Hledět do slunce a tančit: TIP na letní čtení

Hledět do slunce a tančit: TIP na letní čtení

autor: | Čvn 29, 2016 | Společnost | 0 komentářů

Views: 21

Někdy si přeju, abych mohla žít v nějaké indiánské rezervaci, miliony světelných let od současného příliš rychlého a nesmyslného žití. Asi je jen málo lidí, které neoslovuje taková ta domorodá moudrost předávaná z generace na generaci. Poprvé jsem se opravdu s kvalitní knihou s těmito příběhy setkala u Dědečka Ogeho od Pavlíny Brzákové, ale tohle, tohle je tomu hodně podobné. 

Jsou to chvíle, kdy čtete ty příběhy plné zákonitostí přírody, lidství, moudrosti, drsnosti i spravedlivé lásky a netušíte, kam se vlastně podělo tohle všechno. Jak Oge, tak Hledět do slunce a tančit skončili s tou lidskou krásou u sklenky alkoholu.

 

V obou knihách najdete tento styčný bod.

 

„Takhle lidi žili, dokud poslední moudrá slova z jejich hlav nevymazal alkohol.“

 

21562NWJ.jpg

 

Opravdu metla lidstva, ale nyní si uvědomujete, CO přesně možná ty ohnivé vodky vzali jak indiánům, tak jiným domorodým kmenům rozesetým po celém světě. Vzali jim křehkou, leč velmi silnou a po generace předávanou moudrost. Vzali jim prožívání této moudrosti a možná i její prosté chápání.

 

Tak nějak jsme na tom možná stejně.

 

Chtě nechtě si při čtení podobných knih uvědomujete, jak daleko jsme se jakožto „civilizovaní“ lidé vzdálili své vlastní podstatě. Jak je to vůbec možné? Nepřestane mě to asi nikdy překvapovat, protože to je vlastně to samé, jako kdybychom dobrovolně odešli do suché pouště z oázy plné jezer a šťavnatého ovoce. Hledalo snad lidstvo něco víc? Nebo je to součást evoluce? Jsem asi příliš romantická, ale série starých indiánských příběhů, vzpomínek na dětství autora a jeho názorů, mne prostě zasáhla na nejhlubším možném místě.

 

KOMBINACE STARÝCH PŘÍBĚHŮ A KOMENTÁŘE AUTORA

 

21561OTl.jpg

 

Pokud máte strach, že se v té hloubce indiánských časů, vůně prérijní trávy, mrazu, který zalézá do morku kostí a i medvědi ho raději prospí nebo v horku, ve kterém lze jen stěží přežít, ztratíte, nemějte strach. Prostředí, ve kterém přežijí jen ti nejsilnější nebo nejmoudřejší, tu není vůbec náhodou. V jiném by snad neměla právě lidská moudrost na čem růst. To často napadá i autora, který ke každému příběhu přidává svou vlastní kapitolu: Plnou pokory, vzpomínek na své předky, na své dětství a přidává úvahy, které možná při čtení napadají i vás. Muž, který se narodil jako lakotský indián se učil postupně, od dospělých členů své rodiny, od přírody, následně i sám od sebe. Je to příjemně strávený čas a toužila jsem sedět vedle tohoto člověka dlouho a dlouho….

 

„Abychom však víře umožnili pracovat pro nás, musíme vědět, čemu věříme. Musí to být součástí naší individuální výbavy. Za svých sedmašedesát let jsem se naučil, že hodnoty, jež mi rodiče a prarodiče vštípili, měly v mnoha ohledech základ ve víře. Naučili mě, že s pomocí těchto hodnot dokážu čelit negativním stránkám života, pochopit je a překonat.

Věřím, že víra v podstatě pramení z instinktu vnímat skutečnost světa kolem nás jako něco dobrého a správného, co směřuje k dobrému vyústění. Víra je síla, která nás posouvá směrem k pozitivnímu usilování, která nám dává schopnost věřit, že dobro vítězí častěji než zlo. A pokud nás to, čemu věříme, jako jednotlivce inspiruje k tomu, abychom ve správnou chvíli jednali správně, v zájmu dobra, mravně a eticky, pak je definitivně podstatným životním faktorem.“

 

Bude třeba mnoho drobností, které si z knihy odnesete, které osloví právě vás.

 

21563YzB.jpg

 

Jak báječně autor ve svých kapitolách vytahuje na povrch náš život a porovnává ho s tím, co se sám naučil jako dítě, jak se sám postavil nástrahám moderního světa.

 

Je to milé, voňavé čtení na léto, které vás společně s horkým létem přenese tam daleko, daleko za moře, do starých indiánských časů.

 

TIP: Indiánské příběhy můžete klidně číst dětem, kapitolky od autora pak smlsněte sami…

 

21564OTF.pngO autorovi:

Joseph M. Marshall III.  se narodil a vyrostl v siouxské indiánské rezervaci Rosebud a je příslušníkem lakotského kmene Sičhángu.

Vyrůstal u prarodičů z matčiny strany v tradiční lakotské domácnosti a jeho mateřštinou je lakonština. V tomto prostředí se také seznámil s mnoha příběhy z bohaté vypravěčské tradice.

Marshall je autorem devíti knih z literatury a faktu, tří románů, souboru povídek a esejů a několika scénářů. Pravidelně přednáší po celých Spojených státech a zavítal i do Švédska a na Sibiř.

Více informací najdete na jeho webové stránce www.josephmarshall.com.

 

Renata Petříčková


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve VODNÁŘI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Ferdinand je starogermánského původu. Jeho základ nalezneme u jména Fridunant, což se překládá jako „ten, který se připravuje k jízdě“. Ferdinand je tak pozdější, lépe vyslovitelná varianta. Jde vlastně o zjednodušeného Fridunanta. A je to logické, vždyť zkuste vyslovit Fridunant… to je Ferdinand lepší. A takových máme v ČR 1658.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 174
  • 353
  • 37 738
  • 359 744
  • 2 462 320
  • 3 795
  • 28
  • 1 859
0 Shares
Share
Tweet