Detail příspěvku: Seriálek s chutí dálek – MARACUJA

Seriálek s chutí dálek – MARACUJA

autor: | Pro 27, 2012 | Fauna a Flóra | 0 komentářů

Návštěvy: 21

Jednou z velmi oblíbených pokojovek je mučenka. Tahle liána je nejen nenáročná, ale za to málo, co jí poskytnete, vás bohatě odmění nádhernými květy. Má mnoho variet. Jednu hezčí než druhou a  kouzlo má i pro nás, kteří svět rádi poznáváme chuťovými pohárky. Mnohé mučenky ve své exotické domovině, Brazílii, nesou velmi chutné a zajímavé plody…

8164YTc.jpg

 

V obchodech ji najdete nejčastěji pod názvy granadila neboli passion fruit, maracuja, gulupa, chinola, sweet cup, lilikoi, parcha…

 

Název mučenka vznikl z toho, že v nápadném květu mučenky modré Passiflora caerulea lze vidět nástroje umučení Ježíše: uprostřed tři černé čnělky s bliznami jako hřeby, pět prašníků jako pět ran Kristových a okolo věnec barevných vláken jako trnovou korunu.

 

8166YWV.jpg

 

Špičatě zakončené listy představovaly kopí, úponky důtky, deset okvětních lístků deset apoštolů.

 

Latinský název Passiflora dali mučence jezuité (passio = utrpení, flos = květ).

Květy mají zelenavě bílý kalich, který je rozdělen do 5 za květu rozložených cípů, zakončených trnovitým přívěskem. Kališních lístků je pět, jsou volné, v plném květu rozložené nebo ohnuté nazpět. Nad korunními lístky jsou rozloženy dvě kotoučovité korunky, sestavené z 2-3 cm dlouhých, zvlněných, na bázi srostlých, fialových na konci bílých, nitkovitých korunních lístků.

 

K nám se dováží nejčastěji dva druhy.

Malé modro-fialovo-zelené kožovité plody mučenky jedlé (passiflora edulis) a pak o něco pevnější, větší a žluté mučenky (passiflora liguralis). Jelikož většina prodejců ještě nepochopila, že jde o jedno a totéž ovoce, pojmenují tu první nejčastěji jako passionfruit a tu druhou po česku mučenkou nebo maracujou.

 

8167MTd.jpg

 

8168ODI.jpg

 

Konzumace je jednoduchá.  

Maracuja má 3 mm silnou, lysou, pevně kožovitou pokožku. Uvnitř maracuji je velká dutina, obklopená suchou, vatovitou, až 0,5 cm silnou bílou dužninou.

Tato dužina je vyplněna míškem se sklovitou, oranžovou dření se semeny.

Plod tedy stačí rozříznout a dužninu vydlabat lžičkou. Chutí připomíná něco mezi mangem a meruňkou.

 

8169NmV.jpg

 

Mučenka obsahuje asi 17% sacharidů, provitamín A, vitamíny B, vitamín C, vápník, fosfor, železo, vlákninu. V Portoriku věří, že snižuje tlak.

 

Maracuja se nejčastěji konzumuje syrová.

Dužninou se zdobí deserty, koktejly a krémy. Díky své výrazné chuti a vůni se přidává do mnoha potravinářských výrobků, jako jsou sirupy, čaje, džemy, různá pyré, zmrzliny….

 

Ale taková maracujová příchuť nic nevypovídá o skutečném obsahu tohoto ovoce v potravině a tudíž i chuti tohoto výjimečného ovoce. Pokud si chcete mučenku skutečně vychutnat, kupte si ji čerstvou. Zkuste například umíchat zakysanou smetanu s trochou cukru a kokosu. Desert servírujte ve skle ozdobený maracujou. Je to efektní, lehké a chuťově famózní.

 

Díky poměrně vysoké ceně se k nám sice každoročně dováží, ale v omezeném množství. 

Pokud na ni během zimy narazíte a budete chtít investovat cirka tři desetikoruny do něčeho velikosti golfového míčku nebo v případě žluté maracuji asi třikrát většího, nebojte se. Je velmi aromatická, chuťově výrazná, podmanivá a exotická každým coulem. Zážitek z mučenky se vám vtiskne do paměti stejně jako pohled na pokladní lístek na hodně dlouho.

 

8165OWV.jpg

 

Většina pokojovek  jižní okno nemá v lásce, takže jestli tam máte volno, šup tam s mučenkou.

Často zalévejte, ale nepřemokřete. Odmění se spoustou květů popřípadě plodů. Občas přihnojte a roste, bude vás milovat. Na zimu zajistěte chladnější místo, světlo a omezte zálivku. Protože vykvétá pouze z nových výhonů, na jaře jí ořežte a přesaďte.

 

Nezapomínejme, že jde o liánu, takže potřebuje oporu, po které by se plazila. 

 

ToraToraTora


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Avatar
Kristina Doubravová (ToraToraTora) 31.07.1981 „Lev“
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve LVU. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Svatopluk nám dali staří Slované. Otcem je mu slovo „svet”, které má ve staroslovanštině význam „silný”, a matkou je slovo „lid ve zbroji”. Svatopluk tedy znamená „silný bjovník“ … nebo i „vojevůdce“. Aktuálně máme v ČR 4329 chrabrých Svatopluků.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 25
  • 389
  • 49 242
  • 388 235
  • 2 379 578
  • 3 789
  • 28
  • 1 836
0 Shares
Share
Tweet