Views: 8
Nejkrásnější ovocná dekorace. I takto lze charakterizovat čínskou hvězdici neboli karambolu. Musím se přiznat, že ve vánočním ovocném salátu na našem štědrovečerním stole nesmí nikdy chybět.
Pro svůj tvar je velmi vyhledávaným ovocem pro zdobení exotických, ovocných salátů nebo koktejlů.
Při krájení na plátky tvoří pěticípé hvězdičky.
Angličtina pro něj našla označení starfruit-tedy hvězdné ovoce.
V plné zralosti dosahuje jasně žluté nebo oranžové barvy, takže je naprosto dokonalou vánoční jedlou přírodní dekorací. Dužnina plodu je velmi šťavnatá, chutí připomínající angrešt, sklovitě žlutá a kolem středu má malá nejedlá semena.
Věční dietáři ji milují pro velmi nízký obsah cukru.
Energetická hodnota karamboly je 150 KJ tj. 35 kcal na sto gramů. Obsahuje řadu vitamínů především vitamín C a minerální látky, zejména vápník, železo, hořčík a fosfor. Plody bohužel obsahují také vysoké množství šťavelanů. Podobně jako rebarbora.
Při nadměrné konzumaci mohou způsobit otravu, projevující se zejména toxickou encefalopatií, ale i poškození ledvin. U pacientů s ledvinnou nedostatečností je však karambola zvláště nebezpečná, protože nejenže se šťavelan hůře vylučuje, ale jeho vysoká koncentrace také zpětně poškozuje již tak narušenou funkci ledvin.
Pokud ale máte ledviny zdravé, můžete bez obav karambolu užívat v přiměřeném množství jako účinné diuretikum nebo jako prostředek zvyšující účinek léků nebo mírnící nevolnost.
Minimálně si na ní vzpomeňte na Nový rok.
Báječně působí proti kocovině.
Rostlina averrhoa karambola nepochází z Číny, jak název napovídá, ale především z Malajsie. Zdomácněla i v Brazílii, Indonésii, Indii nebo v Izraeli.
Pěticípé plody váží mezi 50-100g.
Strom poskytuje 2-3 sklizně za rok.
Kvete růžovými květy, ale jen z některých se posléze vyvinou plody. Listy připomínají náš akát, ale jde o nízký stromek z čeledi šťavelovitých se silným kmínkem.
Při pěstování je celkem náročná na vlhkost substrátu a teploty.
Vyžaduje celoročně teploty neklesající pod 20°C. Nesnáší přemokření a během prvních let ani přesazování a chemické postřiky. Když tuhle náročnou slečinku i přesto nezahubíte, za šest až osm let se odmění prvními plody.
Já s dovolením zůstanu u afrických fialek, tohle není nic pro mne.
Opadá mi i plastová dekorace.
Plody karamboly se velmi rychle kazí, a proto se trhají jako nezralé.
Mnohdy jsou tak na pultech k dostání ještě zelené. I přes velkou péči, polystyrenem vystlanou bedýnku a samostatné balení v hedvábném papíře nelze zabránit dostatečně potlučení během transportu a následnému hnití tohoto dužnatého ovoce.
Pokud si chcete karambolu vychutnat, počkejte si na zdravé pevné a zralé plody. Ve své domovině se sice konzumuje při určitých kuchyňských úpravách i jako nezralá, ale náš evropský jazýček je přeci jen nakloněn ovoci sladšímu.
O víkendu jsem kroužila v našem marketu ve snaze ulovit jednu právě na vánoční stůl.
Jenže celá bedýnka byla tak dotlučená, že namísto žlutých plodů s nádechem zelené, mne čekaly zelenohnědí invalidi.
Takže budu muset kroužit ještě jednou a u konkurence.
V Evropě je karambola konzumována především za syrova.
V exotické domovině se v teplé kuchyni přidává k mořským plodům.
Pokud ji chcete za tepla vyzkoušet i vy a zrovna vám chybí nějaká ta mořská přísavka nebo ve večerce došly chobotnice, zkuste ji osmahnout s kokosem:
Potřebujete jen dvě karamboly, dvě lžíce kokosové moučky, půl lžičky strouhaného zázvoru, půl lžičky skořice a něco toho oleje na smažení.
Kokos smíchejte se skořicí a zázvorem a obalte v tom plátky karamboly.
Ty pak smažte z obou stran do zlatova. Výsledek můžete trochu pocukrovat. Podáváme jako samostatný desert nebo přílohu například ke zmrzlině.
Anebo ukrojte několik hvězdiček a ledabyle je pohoďte na kraj talíře se slavnostní večeří.
Hvězdou budete vy.
ToraToraTora
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
Tyhle taky napsala:
- Dům a Byt18.06.2019O šípkových růžích
- Tělo13.06.2019Nic vás tak neochladí jako to, co vás zahřeje
- Společnost08.06.2019Všechny vůně léta
- Rodina a Drobotina24.05.2019Záhady kolem nás