Detail příspěvku: Seriálek s chutí dálek- GRANÁTOVÉ JABLÍČKO

Seriálek s chutí dálek- GRANÁTOVÉ JABLÍČKO

autor: | Lis 27, 2012 | Fauna a Flóra | 0 komentářů

Návštěvy: 21

Dovolte mi představit vám ovoce, které není na našich talířích žádným nováčkem.  A to již od roku 1885, kdy se započala výroba cibulkového porcelánu. Jeho původní inspirací byla tehdy moderní a vzácná čínská keramika. Jenže stylizace květů pivoněk a granátových jablíček ho navždy zaklela do podvědomí lidí coby cibuli.  

7804NDU.jpg

 

Tenhle porcelán miluji stejně jako sladkokyselé plody, které nikdy nechybí na vánoční ovocné míse.

Marhanovník granátový, punica granatum, pochází původně z malého ostrova Sokotra u pobřeží Somálska, kde byl endemitem. Odtud jej lidé rozšířili přes Írán do celého Středomoří.

 

 

Tento až pět metrů vysoký strom se dožívá i 200 let.

Od pradávna inspiroval nejen kreslíře a malíře, ale díky tvrdému žlutému dřevu ho mají v oblibě i řezbáři. Sklizeň probíhá od září do listopadu.

 

7806YjI.jpg

 

Plody jsou až 12cm velké, oblé, lehce šestiúhelníkového tvaru.

Pod slupkou se skrývá několik bílých tuhých přepážek oddělující od sebe mnohačetné skupiny jedlých semen obalených šťavnatým rosolovitým míškem.

Semen může být až šest set. Vnější slupka granátového jablka je velmi tuhá, ale díky ní nevyschne dužnina ani během dlouhého skladování.

 

To je velmi důležité, protože normálně obsahuje až 77% vody.

Krom toho obsahuje také vysoké množství vitamínů A, B, C, železa, draslíku a antioxidantů.  Po kurkumě a červené řepě je toto ovoce na třetím místě ve schopnosti ohodit vám líbivou červenou šťávičkou vánočně načančanou kuchyň.

 

7805YjM.jpg

 

Vše odpuštěno.

Jablíčko totiž regeneruje pokožku, snižuje krevní tlak, posiluje obranyschopnost, zmírňuje obtíže při menopauze, zabraňuje vzniku cévních usazenin, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, působí preventivně při rakovině prostaty a prsu, pomáhá při detoxikaci, podporuje krevní oběh, příznivě ovlivňuje trávicí potíže a katary střev a žaludku, stimuluje tvorbu kolageny a tím chrání klouby.

Má lehce projímavé, protizánětlivé a antiseptické účinky.

 

Více jak 250 vědeckých studií prokázalo takřka zázračné účinky tohoto ovoce při léčbě rakoviny, diabetu, onemocnění srdce, cév či Alzheimerovy choroby.

 

Díky antioxidantům nás chrání před zhoršenými životními podmínkami, civilizačními chorobami a zpomaluje buněčné stárnutí.

Sklenice šťávy má až 3x vyšší antioxidační schopnost než stejné množství zeleného čaje. Dokonce prý pomáhá i v boji s pneumatikami v pase.

 

Ale vzhledem k tomu, že jsem na zimu zase přezula a to jím granátové jablko často, tuto informaci nemohu potvrdit. Bílé přepážky a slupka vynikají vysokým obsahem hořčin, které působí obstipačně, tedy při léčbě průjmových onemocnění.

 

Granátové jablko má mnoho způsobů využití.

Syrová rudě blyštivá semínka se konzumují jako součást ovocných salátů nebo příloha k drůbeži. K dostání jsou i sušená semena, která lze využít jako koření. Jídlu dodávají trpkou ovocnou chuť.

 

Velmi populární je džus.

Nejen pro jeho blahodárné účinky na zdraví, ale i pro jeho vynikající osvěžující chuť. A mezi námi, šest set semínek občas jednoho prostě unaví. Mezi milovníky koktejlů je známý sirup grenadina, který se vyrábí právě ze šťávy granátových jablek a je součástí mnoha koktejlů. Například Sex on the beach nebo Tequila sunrise.

 

Pamatuji si, že mamka několikrát vypěstovala ze semínek stromeček.

Ačkoliv nevěděla, co tato rostlinka potřebuje, metodou pokus omyl nás odměnil několikrát nádhernými červenými kvítky. Kdybych se do toho nemontovala, žije granátovníček dodnes.

Bohužel.

 

7807YjA.jpg

 

Pokud to chcete zkusit, není problém.

Semena výborně klíčí ve vlhkém substrátu při pokojové teplotě. Nejlépe roste v úrodné půdě, lehčí, s neutrální až slabě alkalickou reakcí.

Na dno květináče je dobré přidat drenáž. Miluje vydatnou zálivku a dostatek živin. Doma roste nejlépe ve studeném skleníku i v chladném bytě, v létě venku. Lze také využít řízkování. Z rostliny odstřihneme rok starou větvičku. Dáme do vody, kde brzy vyrazí kořínky.

 

Prý je tento strom vyobrazován v knihách právě jako onen Strom života, jehož plod podal had Evě, aby okusila poznání.

Ale granátové jablíčko není rozhodně darem danajským, právě naopak.

 

Vlastně ten had nebyl zas takový syčák.

 

ToraToraTora


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Avatar
Kristina Doubravová (ToraToraTora) 31.07.1981 „Lev“
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna je v Úplňku Co to znamená?
a nachází se v PANNĚ. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Liliana je velice prastaré a jeho původ najdeme v sanskrtu. Překládá se jako hravá“ či „veselá“ a původní podobou bylo Lila. V ČR je v tuto chvíli 323 veselých Lilian.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 55
  • 494
  • 49 219
  • 387 599
  • 2 380 445
  • 3 789
  • 28
  • 1 834
0 Shares
Share
Tweet