Detail příspěvku: Historické štrůdlování

Historické štrůdlování

autor: | Říj 9, 2015 | Dům a Byt | 0 komentářů

Úterní štrůdlování s Míšou bylo velmi voňavé a inspirativní, takže se mnohé z nás vrhly k troubám. Já na tom nebyla jinak. Ale při tom čekání na voňavý závin jsem projela knihovnu. Chtěla jsem vám o tom našem štrůdlíku najít nějakou zajímavost, pikanterii, kousek historie. Už se v dějinách lidstva vraždilo pro ledacos, proč ne pro štrúdl. Je chutný, ale nudný. 

To je trochu kruté.

 

Řeknu to lépe: je tak dokonalý, že nepotřebuje bulvár, aby si získal pevné místo mezi moučníky. Především u nás a u sousedů v Rakousku a Německu. Jak jsem procházela nové i staré receptáře a kuchařské slovníky, vypadl na mne hotový poklad.

 

Mám sbírku kuchařek nejrůznějšího zaměření.

 

Podle některých jsem neuvařila v životě ani mátové thé. Jiné jsou používáním ochmatané a ožvýkané, jako by přežily bombardování Drážďan. Z nich nejvíc chutná mé rodině. A mám také několik skvostů.

 

Jedním z nich je „Vaříme zdravě, chutně a hospodárně“ z roku 1958.

 

Tuhle knihu miluji. Džemu se říká jam, nechybí pravidla správného stolování a stránky má flekaté. To když do ní nějaká hospodyňka nakukovala při svých prvních pokusech nakrmit svého chotě chutně, zdravě a hospodárně.

 

Právě mezi jejími stránkami ležel pečlivě ukrytý lístek s receptem na závin.

 

Musela jsem se smát, že zrovna dneska, když si celý den na Popelkách děláme chutě, musel vypadnout. Knihu mám přitom již minimálně deset let a ještě nikdy jsem si nevšimla, že by v ní byl ukrytý takovýhle poklad. A že jsem v knihách z druhé ruky našla už ledacos. Navštěvuji ráda antikvariáty a před lety jsem zakoupila pečlivě ohmataný voňavý výtisk Manon Lescaut. Byla v něm stará fotografie nějaké slečny s milostným vyznáním na rubu obrázku. Cítila jsem se voyerem a nezvaným hostem. Kniha však nabyla dalšího rozměru.

 

Ožila.

 

Ale to jsme někde jinde.  Na papíře, který se snesl k zemi jak žlutý list v půlce listopadu, mne zaujal nadpis: Královský závin.

 

OBRÁZEK LZE KLIKNUTÍM ZVĚTŠIT

18887ODg.jpg

 

To přeci není náhoda.

 

Bohužel už nevím, od koho jsem knihu získala. Které hospodyňce tak zachutnal, že si musela recept opsat. A bohužel ani nevím, jestli byl nějakým rodinným pokladem či po generace předávaným tajemstvím. Tahle velká neznámá je jako cizokrajné koření. Neznámá chuť orientálního koření. O recept se s vámi podělím. Možná v něm poznáte svůj oblíbený nebo objevíte něco nového.

 

Posuďte sami:

 

Královský závin

 

Na vál dáme 14 dkg hladké mouky, 7 dkg sádla, 1 vejce, špetku soli a uděláme vláčné těsto.

 

Do kastrolu dáme 14dkg másla rozpustit a 7dkg hl. mouky a uděláme kaši, kterou rozetřeme na rozválený plát prvního těsta. Srolujeme do ruličky, dáme do igelitového sáčku a do lednice. Potom rozdělíme na 4 díly, uděláme závin, potřeme vejcem a pokropíme vodou.

 

Dobrou chuť.

 

Trochu mi to připomíná plundrové těsto.

 

Každopádně jsem u žádné z babiček a tetiček nic takového neochutnala. Ale jablek je letos všude dost a dost. Báječný čas k pečení štrůdlů a zkoušení nových receptů. Je to jeden z moučníků, který se u nás asi nikdy nepřejí.

 

A většinou si musím schovat alespoň jeden kousek na talířku mezi kompoty, aby mne děti nevyhmátly a já alespoň ochutnala, jak se povedl.

 

ToraToraTora


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Avatar
Kristina Doubravová (ToraToraTora) 31.07.1981 „Lev“
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve VODNÁŘI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Stanislav je původem slovanské. Vyvinulo se ze staroslovanských slov „stano” což znamená „pevnost”, nebo také „tábořiště“ a slova „sláva”. Stanislav se tedy překládá jako „tvrdý bojovník”, „slavný bojovník”, či „buď slavný, tam kde patříš”. V ČR běhá 71223 mužů s tímto skalním jménem.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Mezinárodní den archivů.
Mezinárodní den žonglování (2. sobota v červnu).

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Don’t Worry Be Positive

Don't Worry Be Positive

Don't Worry Be Positive

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 23
  • 569
  • 32 067
  • 451 516
  • 2 121 748
  • 3 750
  • 26
  • 1 793
0 Shares
Share
Tweet