Views: 12
Poslední sklenici medu jsem spotřebovala asi před měsícem, stejně jako náš včelař, od kterého med bereme. O víkendu jsem tak zálibně pozorovala včelky, jak se snaží v květech třešní a skalniček o první letošní snůšku medu pro nedočkavce.
Med zažívá v posledních letech skutečný boom.
I výrobci a prodejci vzali s povděkem náš boj proti spotřebě řepného cukru. Pokud někdo pravidelně sledujete portál potravinynapranyri.cz nebo se zajímáte o výsledky nejrůznějších potravinových spotřebitelských testů, pak jste si jistě všimli, že jednou z nejproblematičtějších potravin je právě med.
Není se co divit.
Skutečný pravý a kvalitní med je komodita přímo a výlučně závislá na práci včel, kterým častěji, než by bylo milo, kazí produkci počasí a choroby.
Jen si vezměte letošní zachumelené Velikonoce.
Já osobně už očekávám od počasí cokoliv, takže mám balerínky hned vedle kozaček, abych ráno nemusela pokaždé běžet na půdu a štrachat.
Plavky jsem strčila do štuclíku, to kdybych jela na prodloužený víkend.
Bohužel včelaře daleko víc trápí choroby.
Mírné zimy napomáhají množení roztočů. Mnohdy je jediným prostředkem k ozdravění chovu jeho úplná likvidace. Asanace chovů a nemoci mají na svědomí až třetinu včelstev v naší republice. Díky tomu všemu je cena medu vysoká a jeho množství kolísavé.
Někteří výrobci se k tomu postavili po svém.
Nejfalšovanější potravinou na našem trhu je právě díky tomu med.
Tento zlatý přírodní poklad si právem vydobyl čestné místo na našem stole, v racionální výživě i alternativní medicíně.
Mnozí z nás si již z médií osvojili informaci, že med nakoupený v supermarketu je důvěryhodný asi jako ruský rubl.
Právě zde se nejčastěji vyskytují medy nejasného zahraničního původu i složení. Vede Čína, která získala nechvalné prvenství mezi vývozci medu říznutého cukerným sirupem, vodou a navrch špetkou stabilizátorů a barviv.
To vyléčí možná čínskou ekonomiku, ne však angínu.
Mnoho z nás tak nakupuje med od včelaře z okolí nebo z tzv. domácího prodeje, popř. na farmářských trzích. To že zrovna tento prodejce či včelař zná Čínu jen z dokumentů na čétédva nemusí ovšem znamenat, že doma nemíchá med se sirupem.
Víte jak poznat, že med, který jste koupili je kvalitní?
Asi nejpřesnější výsledek dostanete, pokud med necháte přímo laboratorně vyšetřit. Připravte si něco kolem tisícovky, pokud chcete kompletní rozbor.
Hmmm, to se nám ten čajík prodražuje.
Tak nic.
Existuje ještě dobrá rada zadarmo.
Použijte sklenici studené vody.
No fakt, nic víc.
Naplňte sklenici studenou vodou.
Průhlednou bezbarvou sklenici, abyste mohli pozorovat chování medu pod hladinou až ke dnu. A teď malým čůrkem lijte med do vody.
Vezměme optimální variantu. Koupili jste kvalitní med. V tomto případě med nekalí vodu a klidně se skládá na dně skleničky.
A teď tu horší variantu.
Máte med naředěný cukerným sirupem nebo vodou? Pak okamžitě kalí vodu a skládá se na dně obtížněji. Sirup se totiž velmi snadno rozpustí a obarví vodu.
Nemusíte být žádný laboratorní specialista, abyste tento jednoduchý orientační test doma vyzkoušeli. Kvalitní med skutečně zanechá vodu ve sklenici naprosto čistou a poslušně se složí u dna. Takže posouzení je velmi jednoduché i pro laika.
Mám zadarmo ještě jednu radu.
V pravdě babskou. Říká se, že prý psi nemají rádi med. Takže když dáte svému pejskovi na lžičce kvalitní med, neměl by se ho ani dotknout. Pakliže je v něm víc cukru než medu, zblajzne ho s chutí. Babská rada ovšem nezahrnuje postup pro případ, že váš pes je ta výjimka, co med žere s gustem bez ohledu na jeho složení.
Nemít za zády čojku, potravinářskou inspekci nebo investigativního žurnalistu, ale pouze sklenici vody a víru v chuťové buňky svého psa může mít i přes to všechno spoustu výhod.
Včelař falšuje méně často než čínská lidově demokratická ekonomika.
A navíc má i propolis a mateří kašičku. Ne každý prodá. Mají je pro svou spotřebu, protože stojí za pevným zdravím celé včelařovy rodiny. A to vám může potvrdit, protože za celých stopadesát let, co žije, u nich ještě nikdo nebyl nemocný.
Ale když prodá, tak si ho hýčkejte.
Je jich málo.
Včely opět vyletěly v plné síle do rozkvetlých korun stromů a pestrobarevných záhonů.
Nevím jak vy, ale já se těším.
ToraToraTora
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
Tyhle taky napsala:
- Dům a Byt18.06.2019O šípkových růžích
- Tělo13.06.2019Nic vás tak neochladí jako to, co vás zahřeje
- Společnost08.06.2019Všechny vůně léta
- Rodina a Drobotina24.05.2019Záhady kolem nás