Views: 154
Milujete bosé nožky, ten dotek přírody, země, chladivé nebo horké pod kůží? Pak vás tato kniha nadchne a já se s vámi podělím i o kousek rozhovoru s autorkou. Nenechte se zmást, není to jen o barefoot botičkách, ale o celém komplexu bosé nohy a jejího vlivu na stabilitu těla, na naše vnímání. A vlastně i na psychiku.
Popravdě, odnesla jsem si z knihy úžasné potvrzení slasti z otužování nohou a všech vjemů, které naboso cítíme.
A knihu ocení i ti, kdož už nějaký ten problém s nohami řeší, kromě komplexního pohledu autorka, fyzioterapeutka Lucie Pytlová, řeší i nejčastější problémy s nohami a také se věnuje velkým dílem dětské noze.
Však to už dobře víme…
Ještě nedávno bych skoro řekla, že tam, kde se chodí bez bot, musí neustále řešit nějaká zranění nohou.
A to nejen třeba od střepů nebo nepořádku na cestě, ale třeba i zvrtnuté kotníky a ukopnuté palce, ale opak je pravdou, píše se v této knize. A také vyměkčená bota není pro nohu nutně lepší, naopak, právě v ní si nohu zvrtnete snadněji než s bosou nohou. To samé platí o těch zpevněných botách, které naši nohu v podstatě zchoulostiví.
Bosé nohy miluju, ale zároveň barefoot boty mám jen jedny a ještě mi ani moc nesedí.
Ale jednou si koupím pořádné! Barefoot bot jsem se tedy dotkla jen okrajově (a asi ne v kusech nejvyšší kvality), ale přesto jsou placaté, dole měkoučké boty, mými oblíbenými a dost dlouho trvá, než je na podzim sundám a vyměním za něco, v čem mi noha nezmrzne. A to jsem u druhého tématu, které mne nadchlo – otužování nohou!
Miluju, miluju miluju! Zimu na nohy, nikoliv však prochladlost. I tady nám autorka vysvětlí, že nohu nemáme jenom na chození, ale také na chlazení. No řekněte, dozvěděli jste se to někdy v minulosti někde? Já tedy ne…
A k tomuto tématu jsem se zeptala i autorky v rozhovoru.
Všude propagované teplo na nohy (i v čínské medicíně, chladné nohy zatěžují prý ledviny) versus Váš názor, že nohami se ochlazujeme. Miluju studené nohy a přežiju jakékoliv vedro s bosýma nohama na studené podlaze. A trpím na podlaze teplé nebo kobercové. Jak to s těmi „nutně pořád teplýma nohama“ je? Předpokládám, že škodlivé je jen vyloženě podchlazení.
Tvrzení, že nohy mají být stále v teple je nedomyšlené.
Ještě před nedávnem jsme chodili více naboso a žili v teplotně proměnlivém prostředí. S ústředním topením jsme se stali citliví na nízké teploty, a nohy o to víc, protože je ještě zavíráme do málo prodyšné obuvi.
Velký strašák v podobě „studených nohou“ vznikl, myslím, právě ruku v ruce s nošením bot, které omezují jejich pohyb a zvyšují teplotu a vlhkost, ve které nohy musejí být. Méně pohyblivá noha má za následek to, že se do ní vhání menší množství krve, která nese teplo.
Představte si, že vás někdo na měsíc zavře do místnosti, kde se nemůžete hýbat, a která je stále vytopena na 25°C. Pak máte náhle vyběhnout ven do zimy, kde je 0°C. Jak se budete cítit? Asi dost křehce, slabě, vytvořila by se u vás velká citlivost vůči chladu.
Něco podobného děláme svým nohám, které se navíc starají o termoregulaci těla. Můj závěr je tedy takový: „Když máme nohy stále v teple, není to zdravé“. Podchlazení to je už jiná kapitola, ale k takovému stavu bychom museli být v extrémně chladném prostředí po delší dobu. Na druhou stranu pokud vás láká otužování nohou, platí zlaté pravidlo: „ Chce to postupně a s mírou“.
Jak říká čínská medicína, častý pocit chladných nohou není dobrým znamením a zatěžuje ledviny.
Sama se považuji za zimomřivého jedince, ale bosá chůze mě zocelila. Mívala jsem často studené nohy, ale dnes jsou takové mnohem méně. Když jdu naboso nebo nechám nohám volnost v barefootech, prohřejou se a s nimi i zbytek těla.
Co tedy se studenýma nohama?
Nechte je, hýbat se. Pokud ale delší dobu sedíte, jistí to teplé ponožky. Nepleťme se, teplé bosé nohy nás dokáží ochladit, ne studené! Funguje to tak, že se do nohou přesune velké množství teplé krve z našeho těla, a přes nohy se teplo rychle odevzdá okolí.
Výborně! Děkuji!
A není to jen o nohou, což už asi také víte…
Zajímavým pokusem může být pro čtenáře i to, že si vyzkouší, jestli jsou svaly přední strany krku aktivní při chůzi v botách… a při chůzi naboso.
A je to vážně znát!
Nedá se nic dělat, bosá chůze aktivuje i krční páteř, dá se pak předpokládat, že špatně obutá noha skutečně se může na krční páteři nepěkně podepsat. Možná to víte, možná to ale necítíte nebo nevnášíte do každodenní moudrosti. Pro mne je téma páteře stále velmi aktuální a veškeré to čtení a zkoušení bosonohých záležitostí je pro mě jako lázeň pro tělo i duši.
Jste-li také takoví, doporučuju!!!
O autorce: Lucie Pytlová je česká fyzioterapeutka se zájmem o zdravá chodidla, obor vystudovala na Fakultě tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Karlově a v diplomové práci zkoumala vliv obuvi na držení těla.
Autorka v knize čerpá mnohé informace z vlastních zkušeností. Sama nemá stoprocentně zdravá chodidla, a přesto vidí v chůzi naboso a v barefoot obuvi mnohé výhody. V nynější době je na mateřské dovolené, a tak musí řešit obuv i pro své dítě, což není vždy jednoduché. Jako fyzioterapeutka pracovala ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a v Psychiatrické nemocnici Bohnice.
A kde knížku najdu: https://www.alferia.cz/barefoot-zij-naboso-9992/
Renata Petříčková
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
- Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.