Detail příspěvku: Kaštanová chuťovka. Jak na ni?

Kaštanová chuťovka. Jak na ni?

autor: | Zář 23, 2013 | Fauna a Flóra | 0 komentářů

Návštěvy: 56

Mám ráda podzim. Tedy takový ten časný podzim, když doznívá babí léto a příroda dopéká vše, co léto navařilo. Mluví ze mne asi nějaké zasunuté vzpomínky na prapředky z řad lovců a sběračů. Zkrátka mne neskutečně těší, když mohu něco z divoké přírody zužitkovat. Ať už to jsou houby, klasy vyzrálé kukuřice, šípky přešlé mrazem nebo jen tak nechat rty obarvit trpkou aronií. 

Třeba domestikovaná příroda mne v těchto dnech příliš neuchvacuje.

 

Týden dešťů udělal z mého rajčatového záhonu kompost. Snaha zachránit, co se dá, vedla k tomu, že několik parapetů v našem bytě obsadily košíky a bedýnky se zelenými rajčaty v azylu.

 

Snad dozrají.

 

Navíc jsem zjistila, že chytrého špačka nezastaví síť, protože se k hroznovému vínu dostane prostě tak, že ji podleze.

 

Tomu se říká bezpáteřní letec.

 

Časný podzim však také otvírá pevné slupky kaštanů.

 

Nemám zrovna na mysli tu oblíbenou dětskou munici či materiál na výrobu rozličné zvířeny. Mluvím o jedlém kaštanu.

 

Maminka mi kdysi nad obrázkem v knize vyprávěla, že si lidé kupovali v zimě pečené kaštany na ulici, aby si o ně ohřáli ruce.

 

Jenže dneska všude párky v rohlíku, které jsou studené, ještě než přepočítáte vrácené drobné. Vrtalo mi to hlavou skoro dvacet let. Pak jsme se přestěhovali a v parku nedaleko domu stály rovnou dva stromy.

 

11099ZjB.jpg

 

Nemůžete ho minout.

 

Kaštanovník jedlý je krásný po celý rok. Jde o velmi elegantně rostlou dřevinu. Hned z jara vykouzlí ohňostroj z květů. Jsou to v podstatě dlouhé světlounce zelené jehnědy, kterých je na větvičce hned několik.

 

Jen ze samičích se vyvinou plody.

 

Ačkoliv lze pěstovat kaštanovník samostatně, protože nese vždy květy samčí i samičí, s vzrůstajícím počtem vysazených stromů, vzrůstá i kvalita opylení květů.

 

Oproti kaštanu koňskému, kdy je slupka velmi pevná s náznaky krátkých ostnů, kaštan jedlý je skutečný nebezpečný dikobraz. Sice měkká zato bohatě ozbrojená slupka chrání 1-3 nažky. Slupky se otvírají na přelomu září až října.

 

Na plody je dobré se vybavit pevnými koženými rukavicemi.

 

11102NGM.jpg

 

Ze zkušenosti je však lepší pevná podrážka, protože vstoupit pod strom v balerínách mezi stovky spadaných ježečků se rovná tanci bosého v kopřivách.

 

Plody, slupka, kůra i listy obsahují cenné třísloviny.

 

Kaštanovník je zdravý celý. Plody navíc obsahují látky, které pomáhají vedení nervových vzruchů. Předcházejí tím ztrátě paměti.  Jsou vhodné i pro diabetiky, protože obsahují jen velmi malé množství sacharidů.

 

Z listů, kůry i plodů se připravují mnohé přípravky homeopatické a alternativní medicíny proti kašli a  pro podporu regenerace. Také čistí játra od jedovatých zplodin a působí proti průjmům, psychickým poruchám a stavům úzkosti.

 

V kaštanech jsou zastoupeny také minerální látky, jako je draslík,fosfor,síra,hořčík, vápník,chlorid,sodík,železo,mangan měď zinek a další….

 

Ve své domovině na jihu Evropy, kde se mu opravdu daří, jsou plody kaštanovníku zpracovávány mnoha způsoby. Kaštanová mouka, kandované kaštany, kaštanová pálenka…

 

U nás je nejznámější úprava pečení.

 

11103NjY.jpg

 

Nejlepší je zkrátka si užít čerstvé plody v prvních sychravých dnech podzimu.

 

Jak na to

 

Kaštany můžeme namočit na několik hodin, abychom předešli jejich vysušení během pečení. Já je nenamáčím, ale peču v zakryté zapékací míse, aby mi z nich plynová trouba neudělala štěrk.

 

Nejdůležitější je kaštany před pečením naříznout ve špičce do kříže.

 

Nejenže to usnadňuje jejich loupání, ale zachrání vám to sklo trouby. Pokud je pečete na otevřeném ohni, uchrání vás to od škod na majetku i na zdraví. Nenaříznuté kaštany jsou velmi kvalitní výbušninou. A nejhorší je ty rozstříknuté kaštanové vnitřnosti z trouby umýt.

 

Pečeme asi 20 minut.

 

Doba záleží na velikosti plodů. U menších postačí čtvrt hodinka. Po vyjmutí z trouby nechte zapékací misku zakrytou. Slupky nevyschnou a kaštany se udrží teplé. Díky tomu se budou dobře loupat.

 

Za studena to jde mnohem hůř.

 

Pokud pečete v pánvi, můžete je přesypat na talíř, přiklopit druhým a takto servírovat.  

 

Dají se i uvařit, vyloupat a zamrazit.

 

Prý si zachovají chuť i po rozmražení. Ale to jsem nezkoušela, vždycky je sníme dřív, než nás to napadne a nikdy nezbude nic, co by se dalo schovat na dlouhé zimní večery.

 

V obchodech se dají sehnat tyto plody i během zimy.

 

Jsou však náchylné k plesnivění a tak není jejich kvalita v marketech valná. Pokud nejsou plesnivé, bývají vysušené a pak je skutečně vhodné je na několik hodin namočit před pečením nebo je před konzumací vařit.

 

Nejlepší způsob, jak si kaštany vychutnat je vyrazit právě teď na přelomu září a října na procházku.

 

11100ZTg.jpg

 

Pokud víte o kaštanovníku někde ve vašem okolí, stačí už jen nasbírat kaštany a až se vrátíte  pořádně zkřehlí domů, ohřejte se u trouby a voňavých vzpomínek na dětství.

 

ToraToraTora


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Avatar
Kristina Doubravová (ToraToraTora) 31.07.1981 „Lev“
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Bedřich má své předky mezi starogermány. Dědem je mu starobylé jméno Fridurihhi. Jemu bychom dohledali rodiče mezi slovy „Fridu“ „mír“ a „rihhi“ jako „vládce“. Fridurihhi, německy Friedrich, česky Bedřich, protože staročeština zaměňuje F za B, tedy znamená „mírumilovný král“. Mírumilovných Bedřichů máme v ČR aktuálně 7710.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Mezinárodního dne civilní ochranyMezinárodní den charity.
Den nulové diskriminace.
Světový den modliteb (1. pátek v březnu)

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 35
  • 575
  • 48 978
  • 379 631
  • 2 382 724
  • 3 789
  • 28
  • 1 834
0 Shares
Share
Tweet