Detail příspěvku: Fascinace potvorami

Fascinace potvorami

autor: | Říj 19, 2018 | Vztahy | 0 komentářů

Views: 154

My ženy jsme sochány, opěvovány, milovány umělci všech směrů. Naše tváře a křivky krášlí i církevní díla, naše boky opěvují Krista na barokních obrazech. Jsme múzami, bohyněmi, světicemi, matkami, manželkami, milenkami. Jsme zhmotněním lásky, milosrdenství.

Označují nás jako své drahé polovičky, své slabší polovičky. Když obdivuji všechny ty němé tváře z obrazů soch, rytin a fresek, nelze než milovat všechny podoby ženy.

Napadlo vás už někdy, jak rozdílně působí všechny ty, co se obětovaly pro víru či  lásku oproti těm, které pro ni bojovaly, podváděly, nebo vraždily?

Panenka Marie je sice zásadní postavou a s jejím neposkvrněným početím nelze jinak, než se na obrazech tvářit nevinně. O to radši mám Salome, která tančila pro hlavu Jana Křtitele. Světce sťali pro její svůdné boky, pošetilé přání a rozmar. V tanci sedmi závojů s každým krokem ztrácela i získávala samu sebe.

Milovala i zrazovala, bavila se i trpěla.

27071OGZ.jpg

Salome ztělesnila žádostivost ženy, její naléhavost, proradnost, nestálost, i schopnost obětovat cokoliv pro nicotnost, pokud je hodna její pozornosti. Lze toho využít, zneužít. Lze jí pro to zatratit i milovat.

Dobře, nechme už fráterníky jejich věrouce.

Vezměme to z druhé strany, pohledem nespoutaných uměleckých ambicí. Shakespearovu Julii jsem nikdy nevzala na milost. Zaslepena láskou podporovala v hloupém nápadu svého Romea. Kdyby zůstali u sonet pod balkonem, mohli se dočkat vnoučat. Jasně, že Ofélie nebyla také žádné terno. Zešílela a pak se nešťastnou náhodou utopila.

27070NDk.jpgAle co taková Lady Macbeth.

Skotská královna. Dominantní intrikánka, která si muže podmanila svou ženskostí a šarmem. Byla femme fatale. Měla v sobě to, co se nikde neučí, co v sobě mají ženy, které vládnou mužům, světu a jsou krkem, který otáčí hlavou v mužském světě. Umí propojit chladnokrevnou taktiku vlastní její silnější polovičce, stejně jako intuici a věštby čarodějnic tak symbolické právě pro ženy.

Nejen v mnoha divadelních a filmových verzích, ale i na obrazech je Lady Macbeth potěšením oka. Esence ženskosti a ďábel v očích svádí pozornost a jitří fantazii.

Trochu to odlehčíme.

Spoustu let, co běželi Smoulové mě rozčilovala Šmoulinka. Jediná ženská mezi stovkou modrejch chlapů a ona se nezmůže na nic víc než pitomoučký výraz, poučování a postoj ála Victoria Beckham.

Přitom s nimi mohla orat taťkou Šmoulou počínaje. To už by sice nebylo pro děti. Už do mala jsem ale její roli považovala za jaksi vykloubenou z ramen a neautentickou. Proti tomu mi vesnice modrých mužíků bydlející v muchomůrkách připadala naprosto v pohodě.

Ani taková Sněhurka z toho nevyšla lépe.

Skončí v lese, v rakvi a nakonec se vdá. Ale proč jsou všichni tak krutí k té zlé královně? No a co, že si vzala vdovce s nezletilou dcerou. Co je proboha špatného na tom, že chce být i v pokročilém věku nejkrásnější na světě. A že mluví se zrcadlem? Kdo z vás nepronese ráno v koupelně na dresu svého odrazu nad umyvadlem něco vulgárního? Kdyby nežila v pohádce, dělala by dneska placenou reklamu nějaké klinice estetické chirurgie a koukala by na nás z každého billboardu kolem silnice. Její jméno by bylo na lehkých jogurtech, odtučněných kaších a měla by vlastní značku oblečení. A nikdo by si nepamatoval, jak se jmenuje ta, co jí měl myslivec břídil vykuchat v lese a předhodit zvěři.

Když zapomeneme na všechny ty umělce a jejich múzy. Když přestaneme vzdychat nad božskými ikonami a nedostižnými idoly, zůstane nám ta naše vlastní realita.

Můžeme si stokrát namlouvat, že jako Popelka budeme oddaně sloužit, abychom jednou našly štěstí ve třech oříšcích. Koneckonců…proto nám odmala četli pohádky.

Obětujeme se jako svatá Lucie za vznešené hodnoty a budeme doufat v blahořečení. Nutno podotknout, že Lucinka, stejně jako mnohé další, se toho dožily, ale paradoxně až po své smrti.

27069ODF.jpg

Pokud se ho chceme dočkat v produktivním věku, nezbude nám, než zlobit, žít a nezapomínat na to, co dělá ženy ženami.

ToraToraTora

[sexy_author_bio]

Článek pro vás napsala:

Avatar
Kristina Doubravová (ToraToraTora) 31.07.1981 „Lev“
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Vladimír má svůj úplně základní původ ve starogermánském, a mezi Vikingy oblíbeném Valdemarovi, které vzniklo ze slova „mér“. To znamená „silný“. Poté, co Vikingové ovládli ruské kmeny, přeneslo se jméno na Slovany a z Valdemara byl Vladimír s významem „vládce světa“. Protože „mir“ je svět. Vladimírové si tak mohou vybrat, zda chtějí být silní po linii původního vikingského tvaru, nebo světovládci, jako přeci každý správný Vladimir. V ČR se nad svým jménem zamyslí celých 100203 Vladimírů.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 7
  • 432
  • 39 429
  • 360 253
  • 2 459 561
  • 3 795
  • 28
  • 1 859
0 Shares
Share
Tweet