Detail příspěvku: Byron Katie, Michael Katz: Potřebuji tvou lásku – je to pravda?

Byron Katie, Michael Katz: Potřebuji tvou lásku – je to pravda?

autor: | Úno 13, 2017 | Vztahy | 0 komentářů

Views: 98

Podtitul knihy zněl pro mne naprosto příšerně: Jak přestat usilovat o lásku, přijetí a uznání a opravdu je najít. Až fyzicky nevolno se mi z toho udělalo. Ale uplynuly skoro dva nebo tři měsíce a sama jsem si prošla s koučkou metodu Byron Katie, a snad poprvé v životě jsem zjistila, že nějaká vypracovaná metoda urovnání psychiky a v tomto případě myšlenek, opravdu funguje.

Nemá to vůbec nic společného s ezoterikou, duchovnem, sliby zázraků a čištění čehokoliv bez jakéhokoliv přičinění druhé strany. Nic tu není zadarmo.

 

U lekcí s Lucií Novákovou, která tyto kurzy u nás vede, jsem se opravdu zapotila a byla jsem i po pouhé hodině společné práce opravdu psychicky vyčerpaná. Ale překvapená tím, co všechno jsem v sobě měla a snad ještě víc tím údivem, jak moc jsem byla přesvědčena o tom, že mám svou pravdu, přičemž to byla úplná, okolím zmanipulovaná lež.

 

Začneme však touto knihou.

 

Je malá, je ale tlustá a je především plná příkladných otázek a odpovědí klientů. Na nich, a potom také na dovysvětlení od autorky, si nejlépe uvědomíte, jak metoda The Work (Práce) funguje. Velmi často totiž trávíme čas neplodnými myšlenkami, tím, co si kdo o nás myslí, ostouzením sebe samých, souzením jiných a snováním, no nebála bych se říci „drbů“… Takové drby totiž šíříme i sami o sobě V SOBĚ. Jak jinak by mohla týraná žena dojít až do své situace? Jak jinak bychom se mohli dostat do depresivních stavů nebo do stavů úzkosti? Pouze tímto… a také The Work je metoda, která velmi dobře, je-li poctivě a pravidelně prováděna, funguje na tyto psychické potíže.

 

Ve zkratce, Byron Katie v této knize učí, jak si pokládat otázky na myšlenky, která nás obtěžují a stresují tak, aby tyto myšlenky byly buď stoprocentně potvrzeny (což se děje jen ve velmi málo případech), nebo vyvráceny.  Myšlenky potom otáčíme do protikladu, směrem k ostatním nebo k sobě samému. Miluji já sama sebe? (když teda chci, aby mě někdo miloval)…  Jsem připravená na to, že mi někdo bude lhát? Chci opravdu, aby se ten druhý změnil?

 

Další otázky jsou směřovány i na zásadní myšlenku, JAKÁ BYCH BYLA, KDYBYCH TUTO TÝRAVOU MYŠLENKU NEMĚLA.

 

Svobodná… postupně vždy dojdete k té svobodě, k tomu uvědomění, že tato myšlenka vám výrazně snižuje kvalitu života. K tomu bylo velmi do morku kostí jdoucí cvičení, ve kterém si musíte na papír přiznat a vypsat, jak se mění vaše nálada, pokud se touto myšlenkou zabýváte (typická je třeba ta, že partner je blbec, protože….). Nálada se mění. Jsme smutní, vzteklí, unavení… mění se také naše chování k jiným, k dětem, k ostatním a přiznejme si to – odnáší to nevinní.

 

23426MmJ.jpg

Nejhorší je, že často se tato zažraná myšlenka ani navenek nijak neprojevuje a my jsme opravdu v tu chvíli přesvědčeni, že ty děti, ti druzí jsou špatní a rozčilují nás oni! Ale skutečnost je taková, že nás rozčiluje v první řadě ta zažraná myšlenka na to, že partner je blbec a tu stále dokola v hlavě rozvíjíme a necháme se jí ovlivňovat.

 

A takhle bych mohla pokračovat dále. Snad jen upozorním, že se autorka dotýká i velmi těžkých témat, jako je třeba smrt dětí a to, zda-li jsme ochotni připustit, že můžeme žít i bez nich, ale berme to tak, že je to snad jeden z extrémnějších případů, na kterém nejemotivněji a nejvýrazněji metodu The Work poznáte.

 

Ukázka:

Kým bych byla, kdybych nevěřila myšlence „jestli mě miluješ, uděláš, co chci?“ Co kdyby mou myslí prolétla jako vzduch?

Nevedla bych si o tobě žádné záznamy. Nezaobírala bych se tím, zda nějaký tvůj čin znamená, že mě miluješ nebo nemiluješ. Pokud bys zrovna neudělal to, co chci, neměla bych s tím problém. Pochopila bych, proč jsi to neudělal a proč to pro tebe bylo v tu chvíli správné, a pokud bych tomu nerozuměla, zeptala bych se tě. Nezvala bych si to osobně. Zůstala bych klidná a šťastná. Pokud bych po tobě chtěla věc, kterou bych si mohla dát i sama, jednoduše bych to udělala. Bez myšlenky „kdybys mě miloval, udělal bys, co chci“ bych se vrátila k sobě samé. Uvědomila bych si, že tě miluji, a vrátila se k vlastní činnosti. Byl bys pro mne jednoduše někým, koho miluji a na kom mi záleží. Byla bych mnohem klidnějším a šťastnějším člověkem. Byla bych za tebe vděčná. Měla bych se víc ráda.

 

Člověk najednou zjistí, jakou má sebehodnotu

 

Je neuvěřitelné, jak tato jednoduchá metoda dotazování odkryje pravdu. Jak odkryje ten koberec, kterým zakrýváme nepohodlné kořeny myšlenek a řešíme jen zápach, který to, co pod kobercem je, vydává. No ano, člověk se kolikrát styděl sám před sebou, často jsem se divila, co říkám…ale nakonec jsem dospěla k úlevě.

 

Mimochodem, skvělá metoda pro doplnění vyřešení depresí, úzkostí a panických atak. Naučíte se pracovat s návalem negativní myšlenky, naučíte se ji zpracovat ihned poté, co vzniká.

 

23425OWY.jpgO autorce

Byron Katie je americká lektorka, spisovatelka, která prezentuje ve svých dílech a seminářích svůj vlastní postup ke zlepšení života nazývaného „The Work“ (Práce), nebo také „metoda dotazování“. Své poznatky upevnila a rozšířila při práci s lidmi s poruchami příjmu potravy, ve věznicích nebo v nemocnicích či v útulcích pro oběti domácího násilí. Ve zkratce je její Práce zodpovězení si čtyř jednoduchých otázek ve smyslu Je pravda to, co si myslím, vím určitě, že to JE pravda? Jak se cítím, když myslím na své domněnky a jak s nimi mohu pracovat dál… Našla tak základ ke všem svým knihám a ten postupně rozvíjela. Žije v Texasu a více informací o ní najdete na www.thework.com

 

Český koučink The Work: http://coachingbylucie.blog.cz/

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2016, www.synergiepublising.com

 

Renata Petříčková


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Zbyněk je jméno původů slovanského. Jeho původní podobou je staroslovanské jméno Zbyhněv, které se vykládá jako „ten, komu zbývá hněv”, prostě „má dost hněvu v zásobě“. Nevím, zda jsem potěšila všech 13310 Zbyňků v ČR, asi možná spíš rozhněvala, ale tak to prostě je.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Den afrického dítěte.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 2
  • 406
  • 17 801
  • 347 766
  • 2 475 393
  • 3 796
  • 28
  • 1 859
0 Shares
Share
Tweet