undefined1
Tělo

Život s atopickým ekzémem je často složitý

0 Shares

Možná patříte mezi ty, které to trápí. Někoho jen v dětství, jiného i v dospívání, ale i ve vyšším věku. Hrubá suchá kůže se svědivými ložisky, zkrátka – ekzém. Atopický ekzém umí hodně znepříjemňovat život.

Už proto, že se nejčastěji objevuje na obličeji, na krku a na rukou. Projevuje se u téměř každého trochu jinak, a tak je i hledání správné pomoci obtížné:

MUDr. Benáková

MUDr. Benáková

„Je to onemocnění, které může mít z dlouhodobého hlediska negativní vliv na psychiku postiženého i jeho rodiny. Atopický ekzém a psychika člověka jsou spojené nádoby,“ říká k tomu MUDr. Nina Benáková, kožní lékařka z Dermatovenerologické kliniky VFN a 1. LF Praha.

Na vzniku nemoci se samozřejmě podepisuje genetika, ale i životní prostředí a životní styl.

Je to vlastně systémový zánět a často se k němu přidávají další choroby, například alergická rýma, potravinové alergie nebo astma.

Důsledkem silného přetrvávajícího a neléčeného ekzému může být i postižení očí, možná i psoriáza a další i vážné nemoci – to je ještě ve stádiích výzkumů.

Konkrétní pacient – konkrétní lék

Suchá kůže je náchylnější k problémům, dráždivější a prostupnější škodlivým vlivům. Léčení chce trpělivost, systematickou denní péči o kůži – a to se mnohým z pacientů nelíbí a ztrácejí motivaci.

undefined

Ale nezoufejte, už napřesrok by se měly objevit další nové léky a zatím důvěřujte lékařům a používejte předepsané krémy, mastičky a spreje; ty poslední jsou vhodné především pro děti a pro muže, kteří se z principu neradi čímkoli „matlají“.

Ale máme pro vás ještě jednu významnou pomoc.

AtopikOnline

Je to webový portál pro pacienty, který vytvořili lékaři, takže na rozdíl od mnoha zaručených a „zaručených“ rad na internetu je dílem odborníků.

MUDr. Koudelková

MUDr. Koudelková

MUDr. Marcela Koudelková, odborná poradkyně tohoto projektu tvrdí, že podle výzkumů hledá informace o této nemoci na internetu 60 procent osob a jen asi 22 procent jde přímo k lékaři:

„Za rok fungování navštívilo naše stránky 50 tisíc pacientů,“ potvrzuje dr. Koudelková.

Jak na to?

AtopikOnline je dostupný pro všechny pacienty a jejich blízké.

Přístup je zdarma, stačí se jen zaregistrovat – proto, aby se zájemcům otevřel celý web. Najdete tu moduly s různými informacemi (například potravinová alergie, ekzém a děti atp.), které jsou postupně a průběžně doplňovány jak o aktuality, tak o podněty od lékařů.

Web (www.atopikonline.cz) provází pacienta nemocí krok za krokem, uvádí na pravou míru mýty, polopravdy a nepravdy, které na internetu kolují.

Zkuste se podívat.

atopoic

Možná jste se svého lékaře na něco zapomněli zeptat…

Mgr. Jana Ulíková

Jana Ulíková (Vltavína) Panna
Fakulta sociálních věd a publicistiky UK. Neúnavná propagátorka zdravé stravy a životního stylu. Miluje kameny a polodrahokamy, má o nich fůru knih a věří, že mají velkou moc. Musí to tak být, když rostou v zemi tisíce let. Ráda by mluvila jenom s milými lidmi, což nejde, a to je zoufalé, a taky by si dala koktejl s Betty MacDonald.
Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
0
Would love your thoughts, please comment.x