popelky.cz bioderma cz com nahledovy
Komerce

Strašák jménem atopie: Co podstatného byste o ní měli vědět?

10 Shares

Některá onemocnění sice člověka neohrožují na životě, ale vůbec to neznamená, že by se o nich nemělo mluvit. K těm nejnepříjemnějším, a bohužel velmi častým patří atopie – kožní onemocnění, které se obvykle vyskytuje u dětí, u mnoha jedinců následně přetrvává až do dospělosti, a v horším případě pronásleduje dotyčného po celý život. 

Alarmující je, že se počet atopiků za poslední dvě dekády téměř ztrojnásobil. V tomto článku se dočtete všechny podstatné informace, které byste o atopické dermatitidě měli vědět.

 

Základní definice atopie

Atopická dermatitida neboli atopie je zánětlivé a svědivé kožní onemocnění, jehož příčinou je narušená kožní bariéra. Je dědičná, momentálně nelze zcela vyléčit (pouze zmírnit projevy) a úzce s ní souvisí poruchy imunitního systému.

popelky.cz bioderma cz com 01

popelky.cz bioderma cz com 01

 

Koho atopie nejčastěji trápí?

Onemocnění se nejčastěji objevuje již v útlém věku, ale u většiny dětí příznaky postupně odezní. U některých jedinců však dochází k prvním projevům až v dospělosti.

 

Zda se atopická dermatitida projeví, závisí především na genetických předpokladech. V případě, že je jeden z rodičů atopik, je šance na „zdědění“ onemocnění cca 20 – 40 %. Oba rodiče atopici znamenají riziko kolem 40 – 60 %.

 

Čím si atopici obvykle procházejí?

K typickým projevům atopické dermatitidy patří nepříjemné pocity napnuté, citlivé a velmi suché pokožky. To je však teprve začátek – časté jsou také alergické reakce a ekzémy vyvolané některými potravinami. Z tohoto důvodu si musí atopici hlídat životosprávu a vyřadit z jídelníčku potravinové alergeny, jako jsou čokoláda a některé exotické ovoce.

 

Atopie může do značné míry ovlivnit také duševní pohodu. Kombinace suché kůže, svědění a bolestivého ekzému postiženému na náladě nepřidá. A když se onemocnění projeví na viditelných místech – například v okolí očí a úst, může vést ke sníženému sebevědomí, úzkostem a depresím.

 

popelky.cz bioderma cz com 02

popelky.cz bioderma cz com 02

Pár dobrých rad na závěr

Život s atopií není procházka růžovým sadem, ale dobrá zpráva je, že díky správné životosprávě lze projevy výrazně zmírnit. Atopik musí být důsledný a vyhýbat se alergenům a rizikovým faktorům, které jsou příčinou ekzémů a zánětů.

 

Samozřejmostí by měla být i svědomitá péče o pokožku vhodně zvolenou kosmetikou pro atopickou pleť. Při výběru se vyhýbejte produktům s obsahem alkoholu – zaměřte se na krémy a masti, které pokožku udrží mastnější a efektivně ji ochrání před okolními vlivy.

 

Svědomitá péče o pokožku, přináší atopikům velkou úlevu.

 

Společně se správnou stravou jde o dva zásadní předpoklady pro lepší život s atopickou dermatitidou.

 

Zpracovala: Silvie Dluhošová


Redakce Popelky vznikly 14.7.2011
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.

Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x