Detail příspěvku: Nízký tlak – nemoc žen?

Nízký tlak – nemoc žen?

autor: | Zář 15, 2011 | Tělo | 0 komentářů

Návštěvy: 526

O nízkém krevním tlaku hovoříme tehdy, je-li dlouhodobě v hodnotách pod 100/80 mmHg. Život s mdlobami na krajíčku, únavou a pocity nepohodlného dýchání má však jednu výhodu – tito lidé obyčejně netrpí srdečně-cévními problémy a ve výsledku žijí déle. Je to však důvod říct si – fajn, tak super, můžu být vlastně rád, nic se neděje?

1275Mzl.jpgNemoc žen?

Obecně je zažito, že nízkým tlakem trpí více ženy, než muži, ale statistika uvedená v Osvědčené domácí lékárně (Ikar, 2006) je přesvědčena, že rozdíl v pohlaví není, každé pohlaví je zastoupeno zhruba  3%. Jen ženy spíše přiznají, že je jim unaveno, malátno a nedobře. Nevím, jestli jsou muži tak silní a únavu a mdloby dokážou překonat a také uvedená 3% mi připadají celkem málo. Navíc nízkým tlakem často trpí i těhotné ženy.

 

Nízký tlak bývá ještě nižší ve chvílích, kdy to nejméně potřebujete:

–          Po ránu (vstávat napůl mrtvá není nic moc)

–          Při menstruaci (jako by nestačilo to, co už je na vás naloženo)

 

Babské rady, které dostanete i u lékaře

Protože na nízký krevní tlak lékaři jen neradi předepisují léky (existuje jeden s názvem Gutron, který je občas předepisován), lékaři to spíše než nemoc berou buď jako vrozenou neovlivnitelnou věc nebo jako stresový stav. Doporučí vám kafe po ránu, občas skleničku vína či něčeho tvrdšího, slanou silnou polévku (vývar z jakéhokoliv „zvířete“). Dobrý je také čaj z kokošky pastuší tobolky. Tlak zvýší také energetický nápoj, pendrek, tedy lékořice nebo silný černý čaj.

 

Psychické  příčiny

Nízkotlaký člověk prý vypadá zcela standartně. Nemá příliš chutí žít, takoví lidé na sebe rádi berou dobrovolně pocit a roli oběti. Stahují se do sebe před vnějším světem a tělo reaguje tak, že i své síly stahuje na minimum. Aby nebylo příliš nápadné… aby tito lidé nebyli příliš konfrontováni se světem okolo. Se sebevědomím na tom jsou trochu bledě. Obecně platí, že vysokým krevním tlakem trpí ti, kdož životu příliš vzdorují a spatřují v něm zdroj nepohodlí a vnitřní agrese, nízkým tlakem pak trpí ti, kdož se životu příliš podvolují.

 

1274ZDI.jpg

Řešením je uvědomění, že žádný životní úkol či svízel není tak velká, aby se nedala nějak řešit, aby byla větší, než vaše TĚLO. Řešte napřed menší problémy  a postupujte životem tak, jak bude stoupat vaše sebedůvěra. Zní to docela jednoduše, že?

Tedy už víme, jak na to tam dole, „u kořenů“ problému, ale jak si v mezidobí, než nabereme sílu a chuť, pomoci?

 

Zvednout tlak!

Ráno vypít vodu – sklenice vody rozproudí tělesné procesy  a doplní tekutiny v těle. Ideální je horká voda, jak se dozvíme níže, dle principu jin a jang.

 

Rozmarýn, šalvěj, máta – tyto bylinky mají sklony zvedat krevní tlak.

Studená ranní sprcha – o jejím účinku na krevní oběh netřeba dlouze hloubat J člověka to prostě probere a navíc zde funguje homeopatický účinek, tělesný chlad odstraníme chladem z vnějšku, tělo je nuceno se  více zahřát, tedy prohnat krev tělem pod vyšším tlakem.

 

Bachova terapie – ta umí uvolnit zablokovanou životní energii a vrátit tělu vitálnost.

Akupresura (bod asi 5 až 10 mm nad pupíkem, masírujeme krouživými pohyby s různými frekvencemi tlaku asi jednu minutu, mělo by se ulevit)

 

1276NzU.jpg

 

Homeopatie – na to jsem se zeptala Mgr. Marka Víta, homeopata a psychologa(www.marekvit.eu.cz):

„Pokud lékař nezjistí jako příčinu nízkého TK tělesnou patologii (medicína pak mluví o primární – idiopatické hypotenzi, tedy s neznámou příčinou), homeopatie toho moc nabídnout nemůže. V homeopatii ani v psychoterapii s „nízkým tlakem“ – hypotenzí – v podstatě nepracujeme, ale možnosti tu jsou. Nízký tlak je medicínsky (na)měřený stav organismu, který je sledován jako vysvětlující a objektivizovaný jev subjektivního vnímání. Např. se dozvíme u lékaře, že je nám mdlo, protože máme nízký tlak. Ovšem právě se subjektivně prožívanými symptomy homeopatie pracuje, podobně jako s nimi pracujeme v psychoterapii. V obou výše zmíněných terapeutických metodách se ovšem můžeme ptát po významech „nízkého tlaku“: co to vlastně pro pacienta znamená, jak tomu sám rozumí. „Nízký tlak“ můžeme totiž vnímat nikoli pouze doslovně, ale i metaforicky. To pak může přinést cenné informace o tom, čeho (jakého prožívání a jakých rodinných, partnerských aj. vztahů) je nízký tlak a zejména jeho subjektivně vnímané symptomy tělesným doprovodem.“

 

A ještě dodává zajímavou souvislost s tradiční čínskou medicínou:

„Jin jako prvek ženský, akceptující, s „nízkým tlakem“ a jang coby prvek mužský, vyžadující, s „vysokým tlakem“. Podle vzájemné (ne)rovnováhy obou prvků v organismu, ale právě i v rodině, může být člověk unavený, malátný, v chování takový jakoby blátivý nebo naopak aktivní, stále v pohybu, až nervózní, cholerický. Pak se pracuje s tím, aby oba prvky byly v rovnováze. V rodinné terapii si právě tuto „optiku“ TČM můžeme půjčit pro vhodnou intervenci, jak pracovat s „chladem z nedostatku jang“. V rodině, která je tímto způsobem unavená – s „nízkým tlakem“, by mohlo být jednou z vhodných terapeutických intervencí doplňovat jang – konkrétně např. zpevňováním muže.“

 

Co si mám pod pojmem zpevňování muže představit? Znamená to, že ženy s nízkým tlakem mají doma příliš „nabitého“ muže?

„Ono to může být pochopitelně i jinak. Muž může být dominantní, vyžadující a žena taková jemná, “měkká” až submisivní. Tehdy může být jin a jang v rodině (vztahu) rovnoměrně rozloženo a oběma se v tom daří dobře. Nebo jde o stav, kde muž nemá schopnost vcítění, přijetí a akceptace, citového přiblížení a žena neumí říct “ne” a prosadit taky svoje potřeby. V tomto případě by bylo řešením upouštět jang (tlumit muže, učit ho citlivému a přijímajícímu vztahování se, což současně znamená přidávání jin v muži) a zároveň přidávat jang u ženy, tedy schopnost prosazení se.

Oba dva mohou být i „dole“.Tehdy je v rodině nedostatek mužské energie není nikdo, kdo by bouchnul do stolu, dal vztahu pevné hranice a pravidla. Vše je takové rozlité…. Vše je slabé, pokleslé, smutné, na tělesné rovině může jít o únavu, malátnost, studené končetiny, zkrátka nízký tlak. Pak je potřeba, aby ta voda byla v nádobě: aby se muž zpevnil, aby dokázal dělat rozhodnutí.  Na tělesné rovině tomu metaforicky odpovídá erekce (většinou takový muž nemá o sex vůbec zájem); pak by se dalo říct, že je třeba, aby se muž ztopořil (obrazně i doslova). Prostě ty energie vyrovnat”, dodává Mgr. Marek Vít a… no, vyberte si milé dámy.

 

Nízký krevní tlak je každopádně nedostatek jakési základní životní energie, kterou je třeba dodat. Kdo žije úsporně, žije možná déle, to je pravda, ale není to zrovna ideální život.  Což tělu zkusit pomoci ještě jedním příjemným způsobem úplně na konec.

 

A na závěr něco mlsání  – rozmarýnové víno

Pomáhá při srdeční neuróze, bušení srdce a také zvedá příliš nízký krevní tlak. Základem je dobré  bílé víno. Do jednoho litru vína nasypte zhruba 30 g rozmarýnových lístků (jiný recept uváděl 50g celé natě) a nechte 5 dnů vyluhovat. Poté se směs scedí a uchovává v ledničce.

 

Dávkujeme si dvakrát až třikrát denně malého „panáka“.

 

Bezva recept, no ne? Každopádně, všem nízkotlakým přeji co nejvíce vitální rána, dny i večery…

 

Renata


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
faces an.jpg1

Obličejová slepota

 

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se v PANNĚ. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Rostislav je původem slovanské. Máme poměrně málo slovanských jmen a většinou jsou to „slavové“ a „milové“. Rostislav vznikl od staroslova „rostit“ (rastit) = „šířit“ a „sláva“. Rostislav je tedy „ten, kdo šíří slávu“. V ČR je 791 Rostitslavů.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 402
  • 374
  • 23 581
  • 361 583
  • 2 418 734
  • 3 795
  • 28
  • 1 846
0 Shares
Share
Tweet