Tělo

Meningoencefalitida …už nikdy!

0 Shares

Dnešní vydání bude klíšťové, protože je to téma aktuální, takže klíšťata na vás polezou z Ranní kávy i z vydání. S tím rozdílem, že v Ranní kávě kávě to je už z trochu veselejšího, nadlehčenějšího úhlu. Jak víte, miluji všechny živé tvory, včetně všech larviček a broučků a stonožek a podobně… jen jednoho tvora ne. Klíště. Nenávidím ho… Asi těžko je vypovědět, jaké to je, bezmocně sledovat vlastní dítě, jak se kroutí v bolestech a tvrdí, že umírá…

Vy máte ale k dispozici závěr lékaře, že to nic není.

O pár dnů později nevíte, jestli máte někoho zabít, nebo děkovat Bohu, že to, co ten někdo nepoznal, nezabilo vaše dítě.

Ano, jsem pro očkování. Stejně, jako moje dcera Pavlína.

Dál už její zpověď, kterou dnes aktuálně připomínám…

Míša K.


Ne každý tento parazit sice takovou časovanou bombou disponuje, ale kdo znás zachová klid ve chvíli, kdy na sobě tohohle zmetečka objeví?

Co je to meningoencefalitida?

286YTF.jpg

Nemoc, jejíž průběh jsem sama absolvovala je šílený.

Stavy, ve kterých máte pocit, že vám praskne hlava, protože už tři dny vkuse bolí. Neskutečná bolest zad, očí, nohou, rukou vpodstatě úplně každé součástky těla zvás udělá ležáka někdy i na několik týdnů.

Meningoencefalitida má 7-14 dnů inkubační dobu, a poté se projeví ve třech možných podobách:

Zprvu se může projevit jako lehká chřipka ve spojení súnavou a malátností. Potom jakoby odezní, ale vrátí se brzy a vědět o sobě dá velmi krutě, vpodobě již zmíněných bolestí hlavy, kloubů a svalů vdoprovodu vysokých teplot, nechutenstvím a zvracením.

Za nejhorší část celé nemoci považuji světloplachost, dezorientaci a vnímání zvuku, které se několikanásobně zvýší. Každé slovo jakoby na vás někdo křičel. Máte pocit, že jste na rockovém koncertě běžných rozhovorů.

Druhá, lehčí forma průběhu se projeví jen první fází. Tedy lehkou chřipkou, zvracením a mnohdy závratěmi a horečkou. Poté co odezní, už se nevrátí.

Ve třetím případě nemoc přeskočí příznaky chřipky i prodlevu bumerangového návratu a přijde rovnou vcelé své „kráse“. Bez varování udeří rovnou těmi nejhoršími vlastnostmi najednou. Horečky, závratě, zvracení, poruchy paměti, bolesti svalů, kloubů….

Přejedeni klasickými srážeči teplot a prášků na zmírnění bolesti, které stejně nepomáhají, se můžete jen modlit, že to přejde.

Obvodní lékařka mi řekla, že mám migrénu a poslala mě domů.

Po 48 hodinách se to mámě nelíbilo a odvezla mě do nemocnice.

Diagnóza:Migréna a PMS.

Za další den mě vezla znovu do nemocnice.

Jiná lékařka jiná diagnóza: Přechozená klíšťová meningoencefalitida!

Měli jste mámu vidět. A slyšet. (!)


Jak se bránit?

Očkování se provádí ve dvou nebo třech dávkách v rozpětí od jednoho až tří měsíců.

V letních měsících ovšem lze dobu očkování zkrátit na 14 dnů.

Tak jako tak, skutečná ochrana přichází až saplikací druhé dávky vakcíny.

Ve dvou dávkách vydrží ochrana vtěle po dobu jednoho roku.

 

Při aplikaci i třetí vakcíny se ochrana prodlužuje na tři roky.Jako další obrana mohou posloužit různé repelenty a krémy.


Pokud se nehodláte drápat po stromech a hledat poklady v hlubokých křovinách uprostřed divočiny, mohli byste si snad vystačit pouze s repelentem.

kliste list

Ovšem, máte-li v úmyslu vydat se na dobrodružnou cestu po stopách zapomenutých hrdinů, bez ohledu na terén, doporučuji dvanáct dávek očkovací vakcíny, neoprén řádně omočený repelentem a vodku pro případ, že byste se rozhodli paralyzovat parazita už v momentě, kdy to jenom zkusí.

Nikomu na světě bych tu nemoc nepřála.

 

Pavlína Sýkorová


Pavlína Sýkorová (Pína) 02.8.1988 „Lev“ on Facebook
Pavlína Sýkorová (Pína) 02.8.1988 „Lev“
Miluje vůni lesa a má ráda lidi. Libuje si v sarkasmu a je ortodoxním optimistou. Duší je hippie a slintá ve spaní. Nikdy nepochopila zlomky.
Ráda by osobně mluvila s Ježíšem Kristem.

 

Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x