Detail příspěvku: Nabarvěte svou duši

Nabarvěte svou duši

autor: | Úno 23, 2015 | Tělo | 0 komentářů

Návštěvy: 7

Taky trávíte každé ráno dlouhým civěním do skříně a vybíráte barvu dnešního trička? Váháte, jestli sáhnout po zeleném nebo třeba růžovém hrnku? A máte dilema dokonce i při výběru barvy kartáčku na zuby? To je dobře! Barvy jsou totiž důležitější, než se zdá.

 

Barvy jsou všude kolem nás.

 

O jejich vlivech na člověka už bylo provedeno mnoho studií a pokusů. Profesor Nils Finsen dokonce získal Nobelovu cenu za medicínu (1903), když prokázal, že barevná chvění, která procházejí lidským tělem, v něm mohou vyvolat výrazné reakce. V těchto studiích bylo zjištěno, že barvy mají velký vliv nejen na naši náladu a pocity, ale i na funkci orgánů, koncentraci a vnímání teploty.

 

Jen si vzpomeňte na tu radost, když se na obloze objeví duha. wink

 

Barvy „mluví“ nejen na nás, ale také říkají světu něco o nás. Švýcarský psychiatr Carl Gustav Jung zjistil, že extroverti dávají přednost teplým barvám (červené, žluté, oranžové), kdežto introverti mívají v oblibě studené (modrou, zelenou).  Nevím, co je na tom pravdy. Podle sebe usuzovat nemůžu, jsem extrovert asi jako Tygr z medvídka Pú a barvy miluju všechny.

 

Teď se vrhneme na každou barvu zvlášť

 

16631NjI.jpg

 

Ke každé barvě napíšu, jak na člověka působí, co vypovídá o nás, a u některých doplním, jak vidím tu barvu já. Nemusíte se mnou souhlasit a můžete si zkusit zapřemýšlet nad svojí vlastní symbolikou, je to docela zábava.

 

ČERVENÁ

 

16632NTE.jpg

 

Červená rozproudí váš krevní oběh a povzbudí vitalitu. Má silný energetický účinek. Dokáže zahnat nečinnost a letargii. Uvolňuje potlačené emoce a probouzí sexualitu.  Ne nadarmo se říká vidět rudě. Červená může vzbuzovat agresivitu. Je velmi provokativní, dokáže zrychlit dech, tep i zvýšit krevní tlak. Vyvolává nárůst chuti k jídlu, obzvlášť v kombinaci se žlutou (návrhář loga McDonnald´s to nejspíš věděl). Hodí se při léčbě depresí a melancholie.

 

V oblibě jí mají psychicky silní lidé, kteří jsou otevření a impulzívní, často sebevědomí, cílevědomí, tvořiví, ale také pruďasové a se sklony k násilí.

Velmi často ji mají rádi malé děti. (Myslím si, že je to proto, že červená je barva přítomného okamžiku a děti žijí čistě přítomností)

 

Moje asociace: jahody, třešně, láska, vášeň, touha, růže, víno, čtvrtek, červenec, zlost, přítomnost, krev, teplo, energie, upřímnost, sebevědomí, cílevědomost, kreativita

 

ORANŽOVÁ

 

16640OTd.jpg

 

Oranžová je barvou radosti, úspěchu a spokojenosti. Je povzbuzující a podporuje asertivitu. Zvyšuje koncentraci a stejně jako červená podporuje chuť k jídlu (funguje to! Jen si představím pomeranč, slintám). Posiluje tělo, podporuje trávení, pomáhá zlepšovat náladu a také proti depresím. Je pomocníkem i při léčbě traumat a závislostí.

 

Je oblíbená mezi dynamickými, energickými a veselými lidumily.

 

Moje asociace: pomeranč, teplo, oheň, tvořivost, energie, entuziasmus, žárlivost a závist, středa, srpen, stres

 

ŽLUTÁ

 

16639NDI.jpg

 

Stejně jako předchozí 2 barvy je povzbuzující. Žlutá působí blahodárně na všechny smysly. Zlepšuje náladu, je velmi optimistická a uvolňující. Působí na intelekt a koncentraci a zlepšuje paměť. Často je spojovaná se souladem, harmonií, otevřeností ale také s povrchností. Může symbolizovat plnost života ale i příchod stáří (stárnoucí listy na podzim žloutnou)

 

Lidé, kteří mají v oblibě žlutou, bývají optimističtí, plní nadějí a očekávání, ale i trochu chaotičtí. Jsou rádi středem pozornosti. Jsou zábavní a mají smysl pro humor.

 

Moje asociace: slunce, citron, radost, léto, pátek, otevřenost, komunikace, paměť, dětinskost, neklid, červen

 

ZELENÁ

 

16633MDk.jpg

 

Zelená je barva přírody a zdraví. Symbolizuje rovnováhu, harmonii a klid. Bystří oči a normalizuje krevní tlak. Pomáhá při nervovém vyčerpání, zklidňuje a dodává novou energii. Její účinek je i relaxační. Pomocníkem může být i při únavě.

 

Zelenáči bývají přátelští a plní energie. Symbolizuje houževnatost a vytrvalost. Ukazuje na pocit pevné půdy pod nohama, rezistenci vůči změně a potřebu udělat dojem.

 

Moje asociace: tráva, klid, relaxace, přátelství, příroda, úterý, rovnováha, naděje, kniha, síla, vitalita, rozum, jaro, moudrost, duben

 

MODRÁ

 

16634YjJ.jpg

 

Tato barva posiluje životní sílu, přináší klid a mír. Modrá je vhodná při alergiích, astmatu, tiší bolest a celkově zklidňuje. Otevírá mysl, aby byla přístupná inspiraci a intuici. Vyvolává pocit důvěryhodnosti.

 

Rádi ji mají lidé s bohatým vnitřním životem, romantikové a introverti. Jsou věrní a přizpůsobiví. Reprezentuje empatii a emocionální vyrovnanost. Ženy, které holdují modré, jsou dobrými hospodyněmi s potřebou pečovat o druhé.

 

Moje asociace: obloha, moře, voda, vzduch, zima, pondělí, silnice, povinnosti, úspěch, víra, inspirace, svoboda, racionalita, leden

 

FIALOVÁ

 

Fialová je barvou tajemna, záhad a mysterií. Působí na nevědomí, dodává tak hluboké uvolnění, duchovní sílu a poznání (je barvou čakry třetího oka). Je vhodná pro každou relaxaci či meditaci. Pomáhá posilovat city a intuici. Hluboce uvolňuje a uklidňuje. Podporuje chuť (často jsou jí vymalovány cukrárny).

 

Lidé, kteří mají rádi fialovou, jsou většinou obětaví a milující a také hloubaví a přemýšlivý. Také jsem se dočetla, že ženy milující fialovou jsou hysterické a žárlivé, pro muže ale velmi přitažlivé.

 

Moje asociace: borůvky, duchovní síla, meditace, třetí oko, sobota, prosinec

 

RŮŽOVÁ

 

Je něžnou barvou, která symbolizuje nevinnost, spokojenost, klid a lásku. Harmonizuje, pomáhá rozvíjet spolupráci a kolektivní pospolitost. Pomáhá také zjemňovat negativní emoce a myšlenky. U žen je vhodná při léčbě traumat z dětství v kombinaci s psychoterapií a homeopatií.  Může ale také narušovat vztah k realitě a odvracet od řešení problémů („vidět svět skrz růžové brýle“).

V Číně je barvou nadcházejícího úspěchu.

Kdo má v oblibě růžovou je citlivý, vřelý a přátelský.

 

Moje asociace: vůně, něha, láska, princezna, růže, květen, volnost, naivita

 

BÍLÁ

 

Barva světla, symbol čistoty, nevinnosti a věčnosti. Bílá je barvou nového začátku. Rozveseluje mysl a usnadňuje hluboké změny. Může pomoci vidět věci v novém, jasnějším světle. Působí neutrálně, navozuje pocit čistoty. V některých jiných kulturách je bílá barvou smuteční a symbolizuje smrt.

 

Lidé upřednostňující bílou jsou spolehliví, upřímní a citliví se smyslem pro čistotu a pořádek.

 

Moje asociace: nevinnost, láska, život, začátek, sníh a led, chlad, neděle, únor

 

ČERNÁ

 

16635MTQ.jpg

 

Nejtemnější barva, vážná, pevná, těžká, působí tajemně. Obvykle představuje temnotu, zlo, prázdnotu, smutek a smrt. Symbolizuje ale také plodnost a úrodnost půdy (takto ji vidí ve východních zemích). V mnoha lidech vzbuzuje pocity strachu a úzkosti. Obvykle zabraňuje proudění energie.

V módě má černá jinou tvář. Opticky zužuje a působí elegantně a sexy.

 

Názory na milovníky černé se liší- někteří o nich říkají, že rádi ukazují svou odlišnost a upoutávají pozornost. Rádi se stylizují a vytvářejí umělou image. Jiní naopak tvrdí, že lidé zahalující se do černé nechtějí být vidět. V názorech jsou ale pevní.

 

ŠEDÁ

 

Je kombinací černé a bílé. Je považována za smutnou a nudnou (ani 50 odstínů jí nepomůže). Snižuje aktivitu a způsobuje lenost.

 

Její preference ukazuje na neangažovanost v životě a absenci vnitřního nasazení.

 

I přes tyto negativa, které jsem o této barvě zjistila, mám šedou moc ráda a nemyslím si, že je špatná. Víc se mi toho bohužel nepodařilo zjistit.

 

Když už tohle všechno víme, můžeme se naučit barvy poslouchat a využít toho, že jim rozumíme.

 

16636MTM.jpg
Colorterapie – Tato metoda používá barev a světla k vyvážení energie v lidském těle. Nejsou to jen barvy, které pomáhají cítit se lépe, ale také energie světla, kterou tyto barvy odrážejí. Využívá se ve wellness prostorách, lázních a kosmetických salónech, někdy v solných jeskyních. Barevnými žárovičkami si na sebe můžete svítit i doma.

 

Malbou na duši

 

Arteterapie – využívá výtvarný projev jako prostředek poznávání a ovlivňování lidské psychiky ve směru redukce psychických či psychosomatických obtíží a redukce konfliktů v mezilidských vztazích.

 

16637Yjc.jpg

 

Odborníci tomu samozřejmě rozumí nejlépe, nic nám ale nemůže zabránit zkusit si to jen tak sama doma. Naše problémy se dostanou na světlo v přijatelné „zakódované“ formě, pustíme je ven a nemusí se už tísnit uvnitř nás a brnkat nám na nervy. Když je člověku ouvej asi to poslední, na co myslí, je malování, dokopat se k tomu může ale přinést ovoce.

 

Mandaly – co jsou mandaly, určitě všichni víte, tak je zkuste malovat.  Třeba tím přetvoříte chaos v sobě v harmonickou formu, která vám pomůže ho zvládnout. Používejte barvy, které vám přijdou pod ruku a které máte rádi. Člověka to dokonale zklidní a výsledek určitě bude stát za to a může vám zdobit třeba obývák nebo může potěšit i někoho jiného.

 

Blok na barvu – pokud nějakou barvu nemůžete vystát, naprosto ji odmítáte nebo vám dokonce působí nepříjemné pocity, nedělá to dobrotu. K odstranění tohoto bloku stačí si svůj odpor uvědomit, zkusit odhalit jeho příčinu a potom s barvou uzavřít příměří. Věřte tomu, uleví se vám.

 

16638Yzk.jpg

 

Takhle barevné je to u vás v obýváku
 

A nakonec pro vás mám malý testík. Umíte správně barvy?

Nahlas říkejte, jakou mají následující slova barvu.

 

ŽLUTÁ  MODRÁ  RŮŽOVÁ  FIALOVÁ  HNĚDÁ  

ČERVENÁ  ZELENÁ  ORANŽOVÁ  ČERNÁ  BÍLÁ

 

Markéta Jiráková


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
faces an.jpg1

Obličejová slepota

 

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna je v Úplňku Co to znamená?
a nachází se v PANNĚ. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Liliana je velice prastaré a jeho původ najdeme v sanskrtu. Překládá se jako hravá“ či „veselá“ a původní podobou bylo Lila. V ČR je v tuto chvíli 323 veselých Lilian.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 53
  • 494
  • 49 217
  • 387 597
  • 2 380 443
  • 3 789
  • 28
  • 1 834
0 Shares
Share
Tweet