Views: 6
Slíbili jsem vám nové redaktorky a plníme slib. Po Milušce, kterou už znáte, se prosím seznamte s další posilou, Janou. Buďte na ni hodné, můžete její znalosti z oblasti zdravého životního stylu potřebovat! (redakce)
Jak to s tím cholesterolem vlastně je? Ještě nedávno se mluvilo o tom, že i jeho vyšší hladina v těle vlastně není nijak moc nebezpečná. Ale je to tak? A co cholesterol a covid? Zeptali jsme se odborníků.
Dobrý potřebujeme, špatný škodí
Trochu teorie: cholesterol (HDL a LDL) je v těle nezbytný pro stavbu buněčných membrán, tvorbu hormonů a vitaminu D. Nadbytek špatného (LDL) cholesterolu, který se ukládá v tepnách a v cévách, zužuje jejich průsvit a tím zvyšuje i krevní tlak. Zpočátku člověka nic nebolí, nic mu nesignalizuje problém, ale ten může přijít i v mladším věku – infarkt nebo mozková příhoda. Pokud je člověku méně než 50 – 60 let, je zpravidla i kuřák, může mít neléčený vysoký krevní tlak, případně cukrovku.
Pokud však má i výrazně zvýšenou hladinou cholesterolu, například nad 8 mmol/l, nemusí trpět ani jedním z vyjmenovaných neduhů, aby došlo k infarktu. (Pacientovi je nutné ihned po srdečním infarktu nasadit doslova agresivní léčbu ke snížení cholesterolu.)
„Nejnovější vědecká poznání jasně ukazují, že čím nižší tím lepší. Zdravá populace by měla mít hodnoty LDL (‚zlého‘) cholesterolu pod 3 mmol/l,“ vysvětlil nám na tiskové konferenci prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., předseda České asociace preventivní kardiologie ČKS, „nemocní se srdečními problémy nebo s jejich riziky ještě podstatně méně.“
Nová informace: cholesterol a covid
Vysoká hladina cholesterolu trápí až 80 procent dospělé populace v Česku: „Nepřímo se ukazuje, že ten, kdo měl nízké hodnoty cholesterolu, byl lépe chráněn před koronavirovou infekcí. Covid se totiž do buňky dostává prostřednictvím receptorů, ty ale potřebují cholesterol. Když ho měl člověk v krvi méně, infekce se do buňky dostávala hůře,“ vysvětluje prof. Vrablík.
Zdravý životní styl pomáhá, ale…
Problémům s cholesterolem se dá do jisté míry předejít správným životním stylem – stravou chudou na živočišné a bohatou na rostlinné, především rybí tuky, dostatkem zeleniny a ovoce a pravidelným denním pohybem. Obezita hodně vadí, ale skutečnost nám říká, že existují i doslova vychrtlí jedinci s nebezpečně vysokým cholesterolem. U mnohých nemocných totiž má tato odchylka genetický základ. Data ukazují, že familiární hypercholesterolémie, jak se toto onemocnění nazývá, je rozšířenější, než si odborníci dosud mysleli.
Představuje totiž vůbec nejčastější dědičnou chorobu – má ji každý dvoustý člověk.
To znamená, že se každou minutu na světě narodí jedno dítě s touto diagnózou. Je to dědičné onemocnění a vysoká hladina cholesterolu se tak u postižených jedinců vyskytuje od narození. Většina pacientů o svém onemocnění neví a dozví se o něm, až když je postihne třeba již citovaný srdeční infarkt.
Takže – každý by měl znát hladinu svého cholesterolu. Poraďte to svým rodičům a prarodičům, možná jim zachráníte život.
Jana Ulíková
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
- Fakulta sociálních věd a publicistiky UK. Neúnavná propagátorka zdravé stravy a životního stylu. Miluje kameny a polodrahokamy, má o nich fůru knih a věří, že mají velkou moc. Musí to tak být, když rostou v zemi tisíce let. Ráda by mluvila jenom s milými lidmi, což nejde, a to je zoufalé, a taky by si dala koktejl s Betty MacDonald.