Tělo

Alergie, aneb když se tělo brání

0 Shares

Svěží vzduch, kvetoucí stromy, jaro doslova ve vzduchu. Mnozí z nás se již po dlouhé zimě nemohou dočkat, ale ne všichni máme důvod k radosti. Pro velkou část populace to bohužel znamená i opětovné shledání s alergií.

Co je to alergie? 

 

Alergie je nemoc imunitního systému. Zjednodušeně řečeno se jedná o přecitlivělou reakci těla na zcela běžnou látku v našem okolí. Nesprávně a zcela zbytečně se aktivují protilátky a dochází k alergické reakci – zarudnutí a slzení očí, rýma, dušnost, ekzém – to zdaleka nejsou všechny reakce, které nás mohou potrápit. Nikdy nevíme, co může být nepříjemné právě nám, alergičtí můžeme být totiž prakticky na cokoliv, ať už jde o určité potraviny, pyly, roztoče, či zvířecí srst.

 

Výskyt alergie

V České republice trpí různými druhy alergií až 30 % populace. Šance, že se u dítěte během života alergie projeví, trpí-li jí jeden z rodičů, je relativně vysoká. V případě, že alergii mají oba dva rodiče, je pravděpodobnost dědičnosti až 60 %. Možnost předání alergie dítěti se zvyšuje i kouřením v těhotenství. Bohužel si nemůžeme oddechnout ani tehdy, pakliže se u potomka alergie v prvních letech jeho života neprojeví, příznaky se totiž mohou vyskytnout v jakémkoliv věku.

 

Jak s alergií bojovat?

Mnohým alergenům se samozřejmě nelze zcela vyhnout, nicméně pokud to jen trochu jde, je omezení kontaktu s alergenem tou nejlepší prevencí. V případě alergie na roztoče například máme možnost koupit speciální lůžkoviny, problémovým potravinám se cíleně vyhýbáme, a naštěstí ani alergie na pyly nemusí být díky pylovým kalendářům tak neúnosná.

 

V lékárničce by nám ale nikdy neměl chybět účinný lék na alergii, který nám v případě potřeby uleví.

 

25523NTR.jpg

 

Tyto léky působí proti histaminu, tedy látce, která se podílí na vzniku alergické reakce. Pokud trpíme lehkou alergií, postačí si tento lék vzít při nástupu reakce, u těžší formě alergie je rozumné lék požít preventivně ještě před počátkem reakce.

 

Zpracovala: Silvie Dluhošová


Redakce Popelky vznikly 14.7.2011
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.

Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x