Detail příspěvku: Vinnetou naší doby

Návštěvy: 61

Bára Hrzánová je opravdu Vinnetou naší doby. Ženská musí být tak trochu chlap, to je ta pocitová informace, která mi zůstala jako příjemný dozvuk z potěšení duše, ale i analytické mysli po dočtení. Trošku životopis, trošku rozhovor, trošku niterná zpověď a návod na to, jak v dnešní době být Vinnetou. 

Odvaha žít, odvaha konat, odvaha říct svůj názor, to vše snoubené s radostí ze života, z chuti jít i jinými cestami, než které pro nás připravili jiní, nebo i my sami, a hlavně to vše v souladu se srdcem. Bára Hrzánová má obrovské herecké a divadelní srdce.

Dělíme se tu nejen o její vlastní zážitky, ale i o zážitky s lidmi, které má ráda a kteří její život ovlivnili. Mozaika divadelního světa, osobitého talentu Báry Hrzánové, a vůně prachu z divadelních šaten. Chvílemi jsem měla pocit, že ta vůně se musí vznášet i v domovech herců, protože tohle – to je kus člověka, který na těch prknech zůstává kouskem svého srdce, i když zrovna na chalupě seká trávu. Třeba.

Nejsilnější pro mne bylo vyprávění z dob, které jsem sama prožívala jako mladá, nahuštěná vzedmutá energie devadesátých let, nadšení, naděje, Bářina setkání s Dalajlamou, s buddhismem, s chvílemi, ve kterých se musela překvapena krutostí osudu zase zvednout na nohy a jít dál.

27250NDY.jpg

A vzpomínky na dětství…

„Seděla jsem na odpadkovým koši pod litinovým dvoudřezem v kuchyňce do tří hodin do rána a poslouchala řeči dospělých. Mohlo mi být tak sedm osm let a měla jsem takhle obrovský uši, abych všechno zachytila.“ Jsem ráda, že autor připomíná úžasné role, ve kterých je vtělena do malých holčiček, umí jejich intonaci, pasuje do role přemoudřelých dítek, které odposlechnuté umí nastolit úplně stejně a doslovně, ale přesto s úplně jiným významem. Dětské oči do dospěláckého světa.  Nejen Hrdý Budžes v divadle, ale třeba i rozhlasové zpracování Pipi Dlouhé Punčochy.

Z dětství zabrousíme i do karambolů, lásek a bolů milostného života a vám dojde, že kolik lidí je na světě, tolik příběhů lze zažít. Tolik lidí potkat a…samozřejmě i její tatínek, Jiří Hrzán je se všemi poctami svého talentu na mnoha stranách i fotografiích zmíněn.  Talent otce podtrhla laskavost a krása maminky a na světě je… dcera Bára.

Hezká koláž vyprávění, příběhů i fotografií je lahodou pro divadelní milovníky. A pro obdivovatele a hledače lidských osudů je pak tato kniha návodem k odvaze žít a vzít si od života to, co se nám nabízí.

27251NzE.jpg

A úplně stranou nechám fakt, jak nádherně kniha voní a to z toho celého zachumlaného čtení dělá zážitek jako stvořený pro zimní večery.

„O autorech:

Bára Hrzánová (1964) Absolventka DAMU, divadelní, filmová a rozhlasová herečka, muzikantka. Hrála na scénách Národního divadla, Divadla v Řeznické, Divadla Na zábradlí, Divadla Na Jezerce. Dnes ji můžeme vidět v Praze v Divadle Kalich a ve Viole. Vystupovala ve filmech Requiem pro panenku, Spiklenci vlasti, Už a v dalších. S inscenací Hrdý Budžes podle bestselleru Ireny Douskové objíždí již šestnáctým rokem republiku. Na vysoké škole založila kapelu Condurango, pro kterou skládá, píše texty, hraje s ní a zpívá. S hercem Radkem Holubem mají syna Tondu a fenku Pepinu.

Richard Erml (1961) absolvent FAMU, divadelní publicista, kritik, dramaturg a autor šesti knih z prostředí Tibetu, Indie a pražské Libně (Zuzanka a tibetské velehory, Jidášovi bratři, Můj muž, má žena a další). Dlouholetý redaktor čtrnáctideníku Divadelní noviny, externista týdeníku Reflex. V nakladatelství Eminent vydal knihy Panker a já v hustým Ladaku a Tibetské nebe, peklo, ráj. S tibetoložkou Zuzanou Ondomišiovou mají syna Tashiho a pejska Berryho.

Vydalo nakladatelství Eminent, 2018, www.eminent.cz

Renata Petříčková

[sexy_author_bio]

Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve STŘELCI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Anežka k nám připutovalo z Řecka. Tam mu dalo život slovo „hagnos či hagné“ a z něho pak jméno Agnes, které se tím pádem překládá jako „čistá“ či „nevinná“. Krásné historické jméno, Anežka nosí u nás 20179 žen.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Mezinárodní den zásnub.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 1 832
  • 2 256
  • 52 379
  • 380 565
  • 2 386 777
  • 3 790
  • 28
  • 1 834
0 Shares
Share
Tweet