Detail příspěvku: ToraToraTora: Co mě zaujalo?

ToraToraTora: Co mě zaujalo?

autor: | Říj 23, 2011 | Společnost | 0 komentářů

Views: 6

PŘÍLOHA NA VÍKEND

Co zaujalo Toru? Cosi, co nezaujalo jen ji, ale mnoho jiných. Například Tomáš, věnoval novému navigačnímu systému Galileo včera desetiminutový komentář, ve kterém novinku na poli komunikace velice kvitoval. A není jediný. Celou glosu mu věnovala také Tora. Jak jinak, než….pobavila…

1905NzR.jpgTáák, tady  na ceduli se píše, že za dva kilometry jsem tam.

 

“Odbočte vlevo.”

 

“Patrně nějaká zkratka. Není nad to se poučit o nových možnostech, které nabízí naše silniční značení.”

 

“Přepočítávám”

 

“Dobrá dobrá, snad jsem zatočila příliš brzy, snad příliš prudce.”

 

“Přepočítávám”

 

“Co jako přepočítáváš. Nalevo kukuřice, napravo řepa?”

 

1907Y2J.jpg

 

“Jeďte padesát metrů a odbočte vpravo”

 

“V pravo? To bych udělala tunel v té hromadě hnoje, nechtěla bys to, holka ještě přehodnotit?”

 

“Přepočítávám”

 

“Tak podívej se, Růženko, nemůžu doleva, nemůžu doprava. Jsem statečná a pojedu jen a jen rovně, ano? Koneckonců támhle ta vesnice vypadá jako civilizačně v jednadvacátém století, tak to jsme snad již blízko ne?”

 

“Ztráta družicového signálu”

“A teď mi, ty krávo řekni, co mám jako uprostřed pole dělat?”

 

Kdo se jako já ocitl s rameny Ramba a naleštěnou GPS uprostřed pustiny, kde vám ta plechová krabička tvrdila, že jste spolehlivě na místní komunikaci první třídy, určitě zaplesal nad spuštěním projektu Galileo.

1906YTI.jpg

 

Mé hrdé srdce patriota se dme, neboť  sídlo projektu a řídící centrum veškerých souvisejících operací bylo zřízeno v Praze.

 

Galileo je globální družicový navigační systém (neboli jedním z GNSS z anglického Global Navigation Satellite System), jehož výstavbu financují evropské státy přes Evropskou kosmickou agenturu resp. Evropskou unii a jehož zprovoznění v základní konfiguraci se očekává v roce 2014.

 

Systém bude založen na stejném principu jako nynější americký systém GPS, ruský GLONASS, nebo plánovaný čínský Compas a již nyní je jasné, že se z pohledu uživatele budou vzájemně doplňovat.

 

V podstatě byly základem dřívější studie poukazující na potřebu vlastního evropského navigačního systému z počátku devadesátých let. Podobně jako tomu bylo v případě nosné rakety Ariane nebo velkokapacitního dopravního letadla Airbus, přijala Evropská unie rozhodnutí vybudovat vlastní civilní navigační systém, který bude garantovat trvalou provozuschopnost, potřebnou pro využívání v krizových situacích.

 

Kompletní systém Galileo se bude skládat 30 družic obíhajících ve třech rovinácna kruhových drahách ve výšce cca 23,5 tisíce kilometrů. Každá z rovin dráhy bude svírat s rovinou rovníku úhel 56°, což umožní využívat navigační systém bez potíží až do míst ležících na 75° zeměpisné šířky. Velký počet družic, z nichž tři budou záložní, zajistí spolehlivou funkci systému i kdyby přestala některá z družic správně pracovat. Galileo umožní každému uživateli přijímače Galileo určit jeho aktuální polohu s přesností lepší než jeden metr. Jeho služby budou natolik spolehlivé, že na jeho základě bude možné realizovat řadu aplikací z různých oblastí jako například v letecké, vodní a silniční dopravě, zemědělství nebo stavebnictví.

 

Galileo je prvním společným projektem Evropské unie reprezentované Evropskou komisí (European Comission, EC) a Evropskou kosmickou agenturou (European Space Agency, ESA).

Systém by měl po dokončení poskytovat pět druhů služeb:základní, kritickou-z hlediska bezpečnosti lidských životů, komerční, veřejně regulovanou, vyhledávací a záchrannou.

 

Základní služby budou přístupné všem uživatelům bez omezení.

Komerční služby budou přístupné platícím uživatelům a ostatní služby jsou určeny pouze pro autorizované uživatele, např. ozbrojené a policejní složky.

 

1908MDA.jpg

Celkové náklady na výstavbu kompletního systému se odhadují ve výši přes 4 miliardy Euro.

Jenom doufám, že k celkovým nákladům a očekávanému zvýšení prestiže České republiky ve světové vědecké obci nepřibude typická daň z našeho folkloru korupce, neprůhledných zakázek a podivných personálních praktik.

 

Vedle všech bohulibých záměrů též doufám, že už mne budoucí evropský dokonalý systém navigace již nikdy nenechá uprostřed hlubokých lesů vzteky demolovat voňavý stromeček a plašit srny dotěrnou otázkou:

 

“Proč? Proč zrovna já?!”

 

ToraToraTora


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Avatar
Kristina Doubravová (ToraToraTora) 31.07.1981 „Lev“
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve ŠTÍRU. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Rodokmen jména Milan najdeme v jižní Evropě, kde vzniklo z přídavného jména „milý” nebo „milovaný”. Význam jména je tak jednoznačný a vůbec v tom není žádná lingvistická věda. Milan je prostě milý. A taky frekventovaný. U nás je takových miláčků požehnaných 118220.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Autistický den hrdosti.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 318
  • 383
  • 18 148
  • 347 884
  • 2 476 092
  • 3 796
  • 28
  • 1 859
0 Shares
Share
Tweet