Detail příspěvku: Sara Gruenová: Na břehu jezera

Sara Gruenová: Na břehu jezera

autor: | Kvě 5, 2016 | Společnost | 0 komentářů

Milé dámy, tato kniha si zaslouží speciální oslovení čtenářek, protože je něčím, co ve mne zanechalo hluboký dojem. Přitom taková nenápadná kniha! A při prvních stránkách jsem se dokonce nudila. A pak jsem se od ní nedokázala celý den odtrhnout. Je to ideální den na čtení knížky. Den, kdy je plánovaná odstávka elektriky. A tak jsem si hezky připravila Na břehu jezera a četla. Venku pršelo, poprchávalo a byl pošmourný den. Horký čaj – ano, Míša měla pravdu, že čekání na to, až se uvaří voda na plynu má něco do sebe… a začetla se.

20867ODR.jpg

 

Snobské problémy, to není nic na mě!

 

Madeline a její manžel Elis se znemožní na silvestrovském večírku roku 1944 před celou filadelfskou společenskou smetánkou a Elisův otec mladému páru za trest omezí přísun peněz, který je pro ně jediným příjmem. Mladík si usmyslí, že otcovu ztracenou přízeň znovu získá, pokud dokáže to, co se jeho otci před mnoha lety nepodařilo. Musí „ulovit“ proslulou lochneskou příšeru. Maddie se společně s ním a jejich nejlepším přítelem Hankem neochotně vydá přes Atlantik, navíc v době války, a svůj bezpečný svět nechává za sebou… tolik z anotace knihy… tak všechna ta příprava na ten drsný pobyt v hostinci u skotského Lochnesského jezera měla něco do sebe. Autorka ukazovala na život tak snobský, že se vám nebezpečným stává i kyselý ksicht tchýně, pokud se tedy zrovna ten den tváří kyseleji než den předchozí. Brunátný tchán, jež prvně v životě  zakřičí je pak osudovou ranou pro generace dopředu. A tak dvě překřehká poupátka, Madeline a Elis, byla vystrčena do světa. Vlastně jsem si oddechla a v tu chvíli mi čtení přestalo drhnout.

 

Najednou jako když vás hodí do jiného světa, do jiné vody…

 

Zatímco Madeline se i přes své nelehké dětství, se kterým se v průběhu knihy ve vzpomínkách seznamujete, přenesla přes tuto situaci, její manžel to zdaleka tak nezvládl a kniha je výbornou psychologickou studií lidí, kteří začnou kombinovat léky na uklidnění a alkohol. O ženě, která přišla o iluze o svém manželství, o ženě, která poznala, že nyní je téměř uprostřed války, zatímco doma o ní jen slyšela v rádoby politických snobských debatách u čaje a plného prostřeného stolu. Poprvé vařila, poprvé prala… poprvé se setkávala s ženami, jejichž duše je ošlehaná životními zkušenostmi a to často nejtvrdšího kalibru. Vnímala jsem celý ten hostinec a život v něm jako svůj vlastní. Jako bych tam byla.

 

Vlastně se tam toho tolik neděje, nejsou to žádné dějové zvraty, i když jich tu pár je a na nich stojí celý příběh, spíše ten všední den, život a jednotlivé proměny osob jsou tím, co na této knize fascinuje.

 

Nedá se od toho odtrhnout…

 

Je to jedna z těch knih, od kterých se nedá odtrhnout z jediného důvodu – chcete vědět, co bude dál. Napětí, které s sebou nesl každý den, nejistota budoucnosti a hlavně stále vyšponovanější situace v Meddieně manželství. To všechno se v jednu chvíli nakumulovalo tak, že jsem si ani neuvědomila, že rázem je tato kdysi snobská žena přijata mezi ty, které v hostinci pracují. Že je spojily všední dny, společné slzy a možná i radost z nylonových punčoch, které byly tak zoufalým nedostatkovým zbožím.

 

20866ZWM.jpg

 

Víte, že za války si ženy malovaly černou tužkou proužku přes lýtko a barvily si nohy výpekem z masa, aby to vypadalo, že mají nylonky? Jak chutná ovesná kaše a jak se ředí čaj, aby ho bylo co nejvíc?

 

Rozuzlení příběhu bylo nečekané, a možná mne trochu rozesmutnilo, ale dojalo.

 

Přiměje k zamyšlení, jestli by to takhle bylo i ve skutečnosti, jestli právě to není jeden z příběhů, které umí napsat sám život, protože spisovatel by to ani nebyl schopen vymyslet.

 

20868ZTV.jpgO autorce

Sara Gruenová (nar. 1969) je americká spisovatelka kanadského původu. Na svém autorském kontě má celkem čtyři romány.  Třetí z nich, poprvé vydaný v roce 2006, se stal mezinárodním bestsellerem a pod názvem Voda pro slony vyšel i v češtině. V roce 2011 se dočkal filmové adaptace. Její knihy byly přeloženy celkem do čtyřiačtyřiceti jazyků a na celém světě se jich prodalo přes deset milionů výtisků. Spisovatelka žije v Severní Karolíně s manželem, třemi syny, spoustou koček, psů, koní a ptáků a nejmlsnější kozou na světě.

 

Vydalo nakladatelství Argo, 2016, www.argo.cz

 

Renata Petříčková


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Mikuláš se narodilo v Řecku jako Nikoláos. Rodiči jsou mu slova „niké”, což znamená „vítězství” a „láos” s významem „lid”. Mikuláš tedy znamená „vítěz mezi lidmi”. No a nositelů tohoto zajímavého jména je u nás v ČR aktuálně 2579.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 462
  • 4 728
  • 34 823
  • 426 371
  • 2 297 194
  • 3 782
  • 27
  • 1 835
0 Shares
Share
Tweet