Dům a Byt

Umíte šetřit?

Ano, jsem zástupce té druhé části populace.

Neušetřím korunu, a pokud by se mi to přece jen podařilo, jistě bych obratem přišla na něco, co nutně teď hned potřebuji, neodkladně, protože ona ušetřená koruna by mi patrně propálila kasičku skrz.

 

Moje setra byla skrblík mazaný, až vyčuraný.

Veškeré sladkosti nebo žvýkačky si pečlivě schovala. Zatímco já jsem si ty své také schovala, ovšem chodila jsem si ujídat. Dost jsem nechápala, že jím tak rychle. No ano, jedla se mnou i Eva!! Následovalo „Ty už nemáš? Jé, tak to mám ještě všechno, podívej…“

 

Možná to mě vychovalo k tomu, že nic neschovávám a hned to zpracuju.

V reálu a dospělém životě se ovšem tento trénink moc nehodí.

Zvláště, jedná-li se o peníze.

 

 

Průpravu, jak nakládat s penězi, jakousi úctu k vydělaným prostředkům, pokládá rodina a výchova.

Dítě by se mělo vést k vědomí, že prostředky jsou zpravidla někým vydělané, že za nimi stojí snaha a píle. Jestliže dopřeji dítěti všechno, nač si vzpomene, pak mu službu do budoucna rozhodně neudělám. Začíná to tím, že takové dítě ani nevede zmíněný rodič k tomu, aby si vážilo vlastních věcí.

I dobře situovaná rodina by měla myslet na to, že dítě nemusí v budoucnu a vlastním životě mít tak snadný přístup k penězům a prostředkům. Jinak je samozřejmě ve hře základní povaha toho kterého jedince.

 

Na druhou stranu by ovšem nebylo vhodné dát do vínku dítěti pocit, že jedinou hodnotou a společenským měřítkem je hmota. To je opačný extrém, a možná i nebezpečnější, říká odborník

 

S ohledem na výše uvedené, jsem dítětem, které nevyrostlo v nedostatku, a navíc to nemám zřejmě ani v povaze, takže už se nedivím.

 

Zase ale na druhou stranu, kdybych například vyhrála ve sportce, mám stoprocentní naději, že se z těch peněz nezblázním, neb by mi během měsíce patrně žádné nezbyly, takže bych ani neměla čas z nich zblbnout jako mnozí jiní.

 

Opačným extrémem pak byla moje babička, která šetřila všechno a stále.

Následně nám nosila jogurty, na kterých v lednu zářilo datum spotřeby v květnu před pěti lety… tohle vybrousila k dokonalosti, když chudinka trochu pozbyla rozumu a pod jejím polštářem jsem nalezla například párek, který slušně pozdravil a pak odběhl.

 

Peníze babička dělila vskutku spravedlivě.

Tisícovku popsala našimi jmény a pak pěkně spravedlivě rozstříhala podle jmen.

Milé puzzle za litr!

 

 

Asi není dobrý žádný z extrémů.

On takový Harpagon nedopadl dobře, naproti tomu jeho protějšek, „veselý hýřil“, se vystavuje riziku obdobnému, jen z druhé strany.

 

Opravdu bych si přála jednou zakoupit něco, na co jsem ušetřila.

Mnohem víc bych ale uvítala, kdyby se dotyčná věc dala kupovat na součástky a doma postupně skládat.

To bych zvládla. Laughing

 

Michaela


Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“ on Facebook
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře,sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti. Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.

Hodnocení k článku

Komentáře - Napsat soukromou zprávu ZDE

  Zaregistrovat si reakce na váš komentář  
Upozornit na
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com