Společnost

Raymond Chandler: Král ve žlutém hávu

0 Shares

Klasická, tajemná, dějově plná, leč stále hebká a naditá těmi sametovými závěsy, které tušíte v okolí. Velmi zvláštní, až historický pocit zanechá toto rozhlasově znovuzrozené dílo Raymonda Chandlera z roku 1938. Co však v uchu také nadlouho zůstane je kočičí hlas  Dolores Chiozzové, kterou namluvila Jorga Kotrbová, což je ostatně taky velmi krásná žena, že? Filmová Zlatovláska. K té krásce z příběhu, Dolores, se určitě hodí.

7766ZGZ.jpg

 

Český rozhlas tuto hru nahrál v roce 1991 a originál příběh byl poprvé zveřejněn v roce 1938, takže tu máme co do činění s opravdovou klasikou.  Máte-li rádi starou dobrou školu detektivky, držíte v rukou to správné cédéčko, ačkoliv život autora byl poněkud divočejší,hlavně ke konci.

Raymond Chandler (1888 – 1959)

Je bezesporu nejvýznamnějším představitelem takzvané drsné školy detektivního románu. Narodil se v Chicagu, studoval v Anglii, Francii a v Německu, svou kariéru začínal jako novinář. V roce 1917 vstoupil do kanadské armády a první světovou válku prožil většinou v zákopech. Po válce vystřídal několik zaměstnání, brzy začal souběžně psát detektivní povídky pro časopis Black Mask (Černá maska). Tady se zrodil jeho nejslavnější literární hrdina, detektiv Marlowe, drsný a cynicky vtipný bojovník proti zločinu. Chandler se uplatnil i jako kritik a po úspěchu svých románů i jako scénárista. Ke konci života se však projevily jeho dřívější problémy s alkoholem, které měly vliv i na kvalitu jeho psaní.  V roce 1955 se dokonce pokusil o sebevraždu. Zemřel o čtyři roky později v Kalifornii.

Co mu však nemůžeme upřít je jeho nadšení do pozvednutí detektivního žánru.

„Vzít podřadný literární žánr a udělat z něj skutečnou literaturu, to je samo o sobě jistý úspěch. Netvrdím to na základě vlastních informací, ale zdá se, že stovky spisovatelůsi dnes jakž takž vydělávají na živobytí psaním detektivek, protože jsem se přičinil o to, aby tento žánr získal uznání, a dokonce i úctu.“

Píše Raymond Chandler na přebalu cédéčka.  Myslím, že se mu to velmi povedlo.

 

Nejsou tu žádné násilně tahané dějové linie, ani se tu nesází na spoustu krve. Ač úplně bezkrevný příběh to není, ona vražda je tak nějak „decentní,“ dá-li se to tak říci.  Příběh je postaven na nejrůznějším prostředí, ve kterém se hlavní hrdinové vyskytují a pak na dialozích, které jsou klidné a velmi dobře se poslouchají. Vnímají a zůstávají ve vás jako příjemný posluchačský dojem.

Dílo je rozděleno na tři části, z nichž těžko vybrat ten nejlepší. Rozuzlení je – jak jinak – překvapivé.

 

  1. Skandál v hotelu
  2. Dva mrtví
  3. Bratři

Celkový čas 56:37

 

Vydalo vydavatelství Českého rozhlasu, Radioservis, 2012, www.radioservis-as.cz

Renata


Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“ on Facebook
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.

Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x