Detail příspěvku: Raymond Chandler: Král ve žlutém hávu

Raymond Chandler: Král ve žlutém hávu

autor: | Lis 28, 2012 | Společnost | 0 komentářů

Views: 16

Klasická, tajemná, dějově plná, leč stále hebká a naditá těmi sametovými závěsy, které tušíte v okolí. Velmi zvláštní, až historický pocit zanechá toto rozhlasově znovuzrozené dílo Raymonda Chandlera z roku 1938. Co však v uchu také nadlouho zůstane je kočičí hlas  Dolores Chiozzové, kterou namluvila Jorga Kotrbová, což je ostatně taky velmi krásná žena, že? Filmová Zlatovláska. K té krásce z příběhu, Dolores, se určitě hodí.

7766ZGZ.jpg

 

Český rozhlas tuto hru nahrál v roce 1991 a originál příběh byl poprvé zveřejněn v roce 1938, takže tu máme co do činění s opravdovou klasikou.  Máte-li rádi starou dobrou školu detektivky, držíte v rukou to správné cédéčko, ačkoliv život autora byl poněkud divočejší,hlavně ke konci.

Raymond Chandler (1888 – 1959)

Je bezesporu nejvýznamnějším představitelem takzvané drsné školy detektivního románu. Narodil se v Chicagu, studoval v Anglii, Francii a v Německu, svou kariéru začínal jako novinář. V roce 1917 vstoupil do kanadské armády a první světovou válku prožil většinou v zákopech. Po válce vystřídal několik zaměstnání, brzy začal souběžně psát detektivní povídky pro časopis Black Mask (Černá maska). Tady se zrodil jeho nejslavnější literární hrdina, detektiv Marlowe, drsný a cynicky vtipný bojovník proti zločinu. Chandler se uplatnil i jako kritik a po úspěchu svých románů i jako scénárista. Ke konci života se však projevily jeho dřívější problémy s alkoholem, které měly vliv i na kvalitu jeho psaní.  V roce 1955 se dokonce pokusil o sebevraždu. Zemřel o čtyři roky později v Kalifornii.

Co mu však nemůžeme upřít je jeho nadšení do pozvednutí detektivního žánru.

„Vzít podřadný literární žánr a udělat z něj skutečnou literaturu, to je samo o sobě jistý úspěch. Netvrdím to na základě vlastních informací, ale zdá se, že stovky spisovatelůsi dnes jakž takž vydělávají na živobytí psaním detektivek, protože jsem se přičinil o to, aby tento žánr získal uznání, a dokonce i úctu.“

Píše Raymond Chandler na přebalu cédéčka.  Myslím, že se mu to velmi povedlo.

 

Nejsou tu žádné násilně tahané dějové linie, ani se tu nesází na spoustu krve. Ač úplně bezkrevný příběh to není, ona vražda je tak nějak „decentní,“ dá-li se to tak říci.  Příběh je postaven na nejrůznějším prostředí, ve kterém se hlavní hrdinové vyskytují a pak na dialozích, které jsou klidné a velmi dobře se poslouchají. Vnímají a zůstávají ve vás jako příjemný posluchačský dojem.

Dílo je rozděleno na tři části, z nichž těžko vybrat ten nejlepší. Rozuzlení je – jak jinak – překvapivé.

 

 1. Skandál v hotelu
 2. Dva mrtví
 3. Bratři

Celkový čas 56:37

 

Vydalo vydavatelství Českého rozhlasu, Radioservis, 2012, www.radioservis-as.cz

Renata


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Rodokmen jména Milan najdeme v jižní Evropě, kde vzniklo z přídavného jména „milý” nebo „milovaný”. Význam jména je tak jednoznačný a vůbec v tom není žádná lingvistická věda. Milan je prostě milý. A taky frekventovaný. U nás je takových miláčků požehnaných 118220.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Autistický den hrdosti.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

 • 28
 • 383
 • 17 858
 • 347 594
 • 2 475 802
 • 3 796
 • 28
 • 1 859
0 Shares
Share
Tweet