Začnu větou, kterou jsem našla až téměř v samém závěru knihy, ve kterém velmi plynule cítíme souznění s autorkou knihy, Pavlínou Brzákovou a čínskou zpěvačkou Feng-yün Song. A tato věta asi vystihuje můj hlavní pocit.„Song to neví, ale díky ní jsem „přišla na chuť“ červené barvě.
Jako symbol jsem červenou nikdy nemusela. Znamenala pro mě krev, násilí, dynamiku a křik.A přitom je symbolem radosti a štěstí. Číňané dávají jakomalý dárek svazek červené bavlnky a penízků pro štěstí. Červená je barvou hojnosti. Song si obléká červené šaty, když je velký svátek.
Decentní Song v tmavých barvách se najednou promění v rudý květ. Je to chvíle, než vstoupí na pódium a zazní. V těchto minutách začíná proces jejího velkého soustředění. V tichosti se krášlí, protože i to je důležité. Její centrum sílí… Je to proces velké proměny, kterou završuje zpěvem. Jako když na louce vykvete vlčí mák. Při letní procházce mezi poli mám dojem, že rudé květy zpívají nejvíc.“
A tak tady ji máte, rozkvetlou…
Nevím, jak vy, ale já už měla v 14 sekundě husí kůži… Pokud máte tuto knihu přečtenou, právě tenhle zpěv je tím, co je ta energie,v níž je všechno. V hlase a dechu. Tam je život.
Tak…
V TÉTO KNIZE JSEM POCHOPILA, ŽE I RUDÁ (NEBO COKOLIV, CO MÁME V SOBĚ ZAKOŘENĚNO JAKO ZLÉ), MŮŽE BÝT OSLAVOU ŽIVOTA.
Občas mi do cesty přijdou knihy, o kterých mám docela problém psát. Jsem totiž plná, přeplněná a nenacházím slova, protože celý dojem je tak hluboký, že slova jsou na něj málo. Přesto se o to pokusím. Pro Pavlínu Brzákovou, která tuto knihu ve spolupráci s Feng-yün Song psala, to byl velmi přínosný a milý čas – jejich souznění a vzájemná úcta je znát z každého slova.
Rytmus života
Čínské pojetí životních energií je proti tomu západnímu odlišné. Mnohé známe, protože to rádoby moderní směry vytrhávají. Ovšem slyšet to vše v harmonickém celku přímo z úst čínské ženy, je něco jiného. Tělo – dech – a mysl – jsou vzájemně propojeny. TO je základ všeho, oč tu běží. Feng-yün Song je zpěvačka a hlasová pedagožka. Léčí tzv. autoterapií hlasem. Učíte se dýchat, vyjadřovat hlas, nejen zpívat. A to vše jen proto, aby se vaše tělo dostalo do rovnováhy. Je to základní cesta ke zdraví. Autorka se tu samozřejmě dotýká takových témat jako je smrt a její energie, nemoci, ale také partnerské vztahy a nutnost souznění s partnerem. Kolik bolesti i zdravotních trápení způsobuje setrvávání v nezdravých vztazích?
Z knihy jsem si vzala jedno poučení. Naše energetické centrum je pod pupíkem. Tam je náš střed, tam se musíme dostat pokaždé, jsme-li smutní, rozezlení nebo zoufalí. Umíme se rozdat tak, že na nás samotné už nezbývá a ztrácíme se. Najít svou vlastní hodnotu a třeba i pochopit rozdíl mezi měkkostí a jemností v lásce? To vše nás naučí tato publikace, kterou považuju za jednu z těch mimořádně podařených. Minimálně proto, že je dotekem jiného myšlení, tělesného prožívání a čínské mystiky.
Jednoduché i složitější návody jsou tu popisovány pochopitelně a hned máte chuť je vyzkoušet.
A hlavně, budete se k této knize vracet. Vracet se k jednotlivým kapitolám, protože vyvolávají aha efekt.
A protože vztahové problémy jsou asi nejžádanější a nejatraktivnější částí knihy, vybírám jednu ukázku:
„Sexuální život je především mentální proces. Je třeba muže i ženu vyvést z omylu, když si myslí, že kvalitní sex probíhá pouze v tělesné rovině. V tajných klasických spisech čínských císařů o jejich palácových radovánkách se používal slovní obrat jin-jin, „sex v mysli“. Vyplývá to ze zákonitosti pohybu čchi v těle: mysl vede dech,d ech povede tělo. Díky setkání v mysli začínají obě těla podvědomě společně dýchat, nacházejí stejnou dynamiku pohybu čchi, touhy se setkají a začne společné jednotné prožívání.
Proces mysli je kořen stromu. Dýchací proces tvoří jeho kmen a větve a sexuální prožívání rozkoše jsou jeho plody. Toto je ovšem typicky ženské pochopení. Muži touží především po ovoci, nezajímá je celý strom, jeho kmen a větve. Jejich přírodní tělesná podstata, jejich tělo, jsou stvořené přímo pro plody. Teprve potom je začne zajímat strom, jeho větve a listy, a až nakonec se doberou ke kořenům. Nicméně ženy a muži prožívají jeden společný strom.”
Tato kniha vypadá opravdu na první pohled velmi nenápadně a spíš než hluboké moudré učení bych v ní hledala „pouhý“ životopis bezesporu zajímavé ženy, která vyrostla v Číně a v České republice žije velmi úspěšný profesní i osobní život. Životopis tu opravdu najdete, včetně zážitků malé Song z její domoviny.
Takže slovy moudré Song – „Nebojuj, dýchej, zpívej… Žij!“
Vydalo nakladatelství Eminent, 2013, www.eminent.cz
Renata
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:

- Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.