Detail příspěvku: Sára: Kniha první. Životní moudrost (nejen) pro děti

Sára: Kniha první. Životní moudrost (nejen) pro děti

autor: | Bře 22, 2012 | Rodina a Drobotina | 0 komentářů

Návštěvy: 111

ato kniha prý umí změnit život celé rodině. Do této doby jsem považovala Malého prince za vrchol životní moudrosti servírované dětem. Sára se velmi směle staví vedle něj. Nepředčí ho, protože Malý princ zasahuje jiné hodnoty, ale Sára: Kniha první rozvine v dětech to, co ještě nezapomněli  – a sice soulad duševní pohody, sounáležitosti a vědomí své vlastní síly a hodnoty. Sára a její podivuhodný přítel Šalamoun.

O věčném přátelství dvou blízkých duší…

sára
Sára je plachá, uzavřená desetiletá dívka, která není příliš šťastná. Má zlomyslného bratra, který ji neustále provokuje, kruté a bezcitné spolužáky, a ve škole ji to moc nebaví. Je zkrátka jako mnoho jiných dnešních dětí. To všechno se změní, když potká Šalamouna, moudrou nadpozemskou sovu, která jí ukáže, jak se na svět dívat jinak, očima bezvýhradné lásky. Naučí Sáru, jak přijímat čistou, pozitivní energii. Sára poprvé vidí, kým skutečně je a jak neomezené možnosti má. Jako čtenáři si uvědomíte, že je to mnohem víc než dětská knížka. Je to návod, jak získat radost a štěstí, které jsou naším vrozeným právem. Budete se Sárou sdílet její vzlety i propady na cestě k většímu naplnění a uvědomíte si, že takové dítě je v každém z nás. Kdybyste si měli v životě koupit jen jednu knihu, ať je to právě tato (je pro všechny věkové kategorie). Nebudete litovat! 
 
Píše se v anotaci a s každým slovem lze souhlasit. Tak už máte nyní chuť si knihu přečíst? Já měla… obrovskou. A nelitovala jsem!
Atmosféra příběhu je něžná, milá, i když protkaná krutostí reality dnešního světa. Jako pro pohlazení si chodí Sára po škole do křovisek za Šalamounem a společně probírají vnímání světa a často nepěkné školní zážitky. Většina příběhu se odehrává v zimě, je sníh, mrazivo, ale v duších obou tak teplo!
Se Sárou není těžké se ztotožnit, Sára je poustevnice, osamělá a bolavá, toužící po soukromí svých  myšlenek. Toužící po vědění, po samotě…
Přístupnější a čistší duši si bílá sova nemohla vybrat.
Ale i když je Sára teprve čisté dítě, zjistíte, že není vůbec lehké se dostat sám k sobě, nechat sebou proudit tu čistou, pozitivní energii, tu moudrost. Sára často selhává, protože síla okolí, výchovy, naučených myšlenek a morálky je nesmírně tvrdá.
4611MGU.jpg
Ilustrace Petra Vyorala jsou knížce na míru, tady nebyly přejaty ty původní a myslím, že to byl velmi dobrý tah! Šalamoun jen vyskočit a vzlétnout. Nedá se na něj vynadívat… Petr Vyoral se zabývá také 3D animacemi a tak se asi nemohl zhostit tohoto úkolu nikdo jiný lépe.
“Sára k němu přilezla po kolenou, jednou rukou mu podepřela záda a druhou mu uhlazovala peříčka pod bradou. Bylo to poprvé, kdy se Šalamouna dotýkala. Připadal jí tak hebký, tak zranitelný. Po Sářiných tvářích se kutálely slzy.
 
Sáro, nepleť si tuhle polámanou hromádku kostí a peří s tím, kdo Šalamoun doopravdy je. Tohle tělo je jen ohnisko pohledu, prostředek k tomu, abys viděla mnohem víc. Stejné je to i s tvým tělem, Sáro. Ty nejsi toto tělo. Je to jen prostředek, který momentálně používáš a který tomu, kdo doopravdy jsi, umožňuje hrát si, růst a radovat se.
 
“Ale Šalamoune, já tě miluju! Co si tady bez tebe počnu?”
 
Kam na takové nápady chodíš, Sáro? Šalamoun přece nikam neodchází. Šalamoun je věčný!
 
“Ale vždyť ty umíráš, Šalamoune!” vyhrkla Sára a cítila takovou bolest, jakou snad ještě nikdy. 
 
Poslouchej mě, Sáro. Já neumírám, protože nic takového jako smrt neexistuje. Je sice pravda, že tohle tělo nebudu používat, ale ono už je stejně staré a celé ztuhlé. Taky mě bolí za krkem od té doby, kdy jsem točil hlavou kolem dokola, abych potěšil Thackerovic vnoučky.
 
Sára se smála skrz slzy. Šalamoun ji uměl rozesmát, i když bylo nejhůř.
 
Sáro, naše přátelství je věčné…”
4612MGV.jpg
Příjemně dlouhé kapitoly, přesně do postýlky… oddělení slov Šalamounových do kurzívy činí text přehledným.
Šalamoun je zde nefalšovaným duchovním učitelem, ale nementoruje. Často nechává Sáru (a čtenáře též) aby ke správné odpovědi dospěla sama.
Radost z vědění pak budete mít i vy.
A nejsou to někdy jednoduchá pravidla šťastného bytí, budete se muset naučit oceňovat to, co kolem sebe vidíte a také propustit to špatné. A to vůbec není jednoduché, Sára se nakonec bude muset naučit vyrovnat se s láskou i s vraždou samotného Šalamouna.
Není to však konec příběhu, jelikož jde o věčné přátelství, jejich komunikace pokračuje.

A tehdy se začíná vkrádat otázka – více otázek.

Nebylo vše na úrovni telepatické komunikaci již dřív? A stane se to, co Šalamoun ve chvíli své fyzické smrti slibovat, že jejich další společné bytí bude lepší, svobodnější, protože ON bude s ní stále? To nebudu prozrazovat, ale každý vnímavý člověk musí být z této knihy unešen.
Co mě však na knížce mrzí:
po přečtení (ba už i při samotném čtení) vyvstává obrovská touha “víc, víc, víc… toho krásného pohlazení…” (dobrá zpráva, Synergie patrně v letošním roce vydá Sáru: Knihu druhou…)
– trpím touhou potkat Šalamouna – a jmenovat se Sára.
 
Tady se můžete pokochat ilustracemi
 
Závěrem mohu říci, že číst tuhle knížku byl zážitek, který těžko zapomenout. Chvíle, kdy jsem tuhle knížku předčítala dětem byly silně relaxační. Je to melodické, jemné čtení a možná se i čtenář sám dostává do jakéhosi “transu” a je mu krásně.
Marně vzpomínám, kdy jsem se u předčítání cítila takhle příjemně mimo…
Můj šestiletý syn ještě nezvládl pojmout celou knížku, zatím ho zajímal spíše faktický příběh a sama bych knížku viděla jako ideální pro 10-15 leté děti, které se hledají.
Pro samostatné tiché čtení v soukromí je to naprosto ideální. Ale kdoví… třeba právě tyto děti vytáhnou Sáru po letech, jako dospělí a pochopí víc… jako jsem já až v dospělosti pochopila Malého prince.
Autory jsou Esther a Jerry Hicksovi, kteří mají za sebou již bestsellery Požádej a je ti dáno, Moc a síla přesného záměru, Úžasná síla emocí a Zákon přitažlivosti a patří mezi nejprodávanější autory – vydali přes 700 knih, CD, DVD a videí a jsou význačnými propagátory učení o přijímání naší přirozené pohody. 
Vydalo nakladatelství Synergie, 2012, www.synergiepublishing.com
 
Renata 

[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve STŘELCI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Kamil je voňavé a maminku má latinu. Taťkou je mu „camillus“, což znamená „vznešený“. Odtud také pojmenování pro „heřmánek“, který byl ceněný jako lék a vzácná bylinka už od pradávna. U nás v ČR chodí aktuálně 14189 heřmánkových Kamilů.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Světový den divoké přírody.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 667
  • 2 029
  • 51 782
  • 380 192
  • 2 387 641
  • 3 790
  • 28
  • 1 834
0 Shares
Share
Tweet