Společnost

Ministerstvo strachu a tři hodiny s Radoslavem Brzobohatým

Mrazivý příběh ve společnosti muže, jehož hlas je mužně elegantní. Ostatně, on je zvláštní i ten jeho hlavní hrdina, tak obyčejný a tak neobyčejný… zasazený do sirén a strachu druhé světové války.  Do této atmosféry se v této rozhlasové hře mimořádně hodí i Hana Maciuchová v jedné z hlavních ženských rolí. Herecký koncert, který vás nadchne i tehdy, kdy opravdu nemáte rádi válečné příběhy.

Ministerstvo strachu
Co je myšleno tímto pojmem se dozvíte až při poslechu závěrečného cédéčka, to už ovšem budete alespoň náznakem tušit. Zastrašovací praktiky ve válce nejsou mojí silnou stránkou, stejně jako vůbec dějiny druhé světové války, a tak na mě atmosféra této hry působíla obzvlášť tísnivě. Přestože není nějak extrémní (několikero sirén, jedny nálety letadel, pár výbuchů) a ostříleného milovníka války by spíš lehce polehtala k úsměvu, působila na mě spíše ta stísněnost v povahách lidí, úskočnost, zákeřnost a všudypřítomná nedůvěra.
„Žít bez důvěry je jako být zavřený v té nejhorší cele ze všech..,“ říká téměř v závěru Radoslav Brzobohatý jakožto Arthur Rowe. Je už na konci tohoto příběhu, ve kterém hodně zažil.
7157Mzh.jpg
Začátek je jako dobrý překrm
Začátek celého příběhu je jako klasický úvod hodně dobré detektivky. Roztěší vás na události příští…
Anotace ovšem taky nezní špatně:
„Měl to být příjemný den uprostřed charitativní akce uprostřed válečných let. Arthur Rowe  měl alespoň taková odpoledne s tombolami, houpačkami a věštkyněmi spojena s příjemnými vzpomínkami. Tentokrát se však všechno odehrálo jinak. Stačí jedna nezáměrně vyřčená věta, jedna návštěva u tajemné kartářky, jeden vynikající nenáhražkový dort – a život nenápadného muže se mění od základů: oslovují jej neznámí muži s neodbytnou touhou získat jeho dort…“
A dál nebudu prozrazovat, protože už nyní vidím v těchto slovech předem prozrazené něco, co se v celém příběhu rozuzlilo až na samý závěr. A samotnou mě to překvapilo.
Vida, výhoda toho, že anotace před přečtením nebo poslechnutí celého díla, čtu poněkud nepozorně a letem světem!
Jinak bych se ošidila o jeden velmi hezký detail.
 
Je to temný příběh, který má úžasnou atmosféru a to mimo jiné i proto, že herecké obsazení této hry je excelentní, Lukáš Hlavica, Jiří Adamíra, Svatopluk Beneš, Petr Nárožný nebo Petr Haničinec či Antonie Hegerlíková dávají tušit, že jde o dílo starší.
Ministerstvo strachu natočil Československý rozhlas v roce 1991 a datum jeho znovuvydání bylo shodou smutných náhod v letošním roce právě v den, kdy pan Radoslav Brzobohatý zemřel.

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“ on Facebook
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.

Vydalo vydavatelství Českého rozhlasu, Radioservis, 2012, www.radioservis-as.cz
Hodnocení k článku

Komentáře - Napsat soukromou zprávu ZDE

  Zaregistrovat si reakce na váš komentář  
Upozornit na
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com