Detail příspěvku: Ministerstvo strachu a tři hodiny s Radoslavem Brzobohatým

Ministerstvo strachu a tři hodiny s Radoslavem Brzobohatým

autor: | Říj 10, 2012 | Společnost | 0 komentářů

Mrazivý příběh ve společnosti muže, jehož hlas je mužně elegantní. Ostatně, on je zvláštní i ten jeho hlavní hrdina, tak obyčejný a tak neobyčejný… zasazený do sirén a strachu druhé světové války.  Do této atmosféry se v této rozhlasové hře mimořádně hodí i Hana Maciuchová v jedné z hlavních ženských rolí. Herecký koncert, který vás nadchne i tehdy, kdy opravdu nemáte rádi válečné příběhy.

Ministerstvo strachu
Co je myšleno tímto pojmem se dozvíte až při poslechu závěrečného cédéčka, to už ovšem budete alespoň náznakem tušit. Zastrašovací praktiky ve válce nejsou mojí silnou stránkou, stejně jako vůbec dějiny druhé světové války, a tak na mě atmosféra této hry působíla obzvlášť tísnivě. Přestože není nějak extrémní (několikero sirén, jedny nálety letadel, pár výbuchů) a ostříleného milovníka války by spíš lehce polehtala k úsměvu, působila na mě spíše ta stísněnost v povahách lidí, úskočnost, zákeřnost a všudypřítomná nedůvěra.
„Žít bez důvěry je jako být zavřený v té nejhorší cele ze všech..,“ říká téměř v závěru Radoslav Brzobohatý jakožto Arthur Rowe. Je už na konci tohoto příběhu, ve kterém hodně zažil.
7157Mzh.jpg
Začátek je jako dobrý překrm
Začátek celého příběhu je jako klasický úvod hodně dobré detektivky. Roztěší vás na události příští…
Anotace ovšem taky nezní špatně:
„Měl to být příjemný den uprostřed charitativní akce uprostřed válečných let. Arthur Rowe  měl alespoň taková odpoledne s tombolami, houpačkami a věštkyněmi spojena s příjemnými vzpomínkami. Tentokrát se však všechno odehrálo jinak. Stačí jedna nezáměrně vyřčená věta, jedna návštěva u tajemné kartářky, jeden vynikající nenáhražkový dort – a život nenápadného muže se mění od základů: oslovují jej neznámí muži s neodbytnou touhou získat jeho dort…“
A dál nebudu prozrazovat, protože už nyní vidím v těchto slovech předem prozrazené něco, co se v celém příběhu rozuzlilo až na samý závěr. A samotnou mě to překvapilo.
Vida, výhoda toho, že anotace před přečtením nebo poslechnutí celého díla, čtu poněkud nepozorně a letem světem!
Jinak bych se ošidila o jeden velmi hezký detail.
 
Je to temný příběh, který má úžasnou atmosféru a to mimo jiné i proto, že herecké obsazení této hry je excelentní, Lukáš Hlavica, Jiří Adamíra, Svatopluk Beneš, Petr Nárožný nebo Petr Haničinec či Antonie Hegerlíková dávají tušit, že jde o dílo starší.
Ministerstvo strachu natočil Československý rozhlas v roce 1991 a datum jeho znovuvydání bylo shodou smutných náhod v letošním roce právě v den, kdy pan Radoslav Brzobohatý zemřel.

[sexy_author_bio]


Vydalo vydavatelství Českého rozhlasu, Radioservis, 2012, www.radioservis-as.cz

Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Vratislav je původem Slovan. Odhadnout rodiče většiny slovanských jmen nebývá problém. Ani Vratislav není výjimkou. Ano, rodinou jména sousloví „oslavující svůj návrat”. Aktuálně je v ČR 6487 Vratislavů.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Mezinárodní den proti korupci.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 19
  • 495
  • 34 189
  • 423 719
  • 2 299 058
  • 3 783
  • 27
  • 1 835
0 Shares
Share
Tweet