Views: 18
Krásná pleť jako z alabastru, žádné beďary, hezká barvička, líčko jako z fotoshopu – to je zinek. Mimochodem, Oxid zinečnatý, neboli zinková běloba, se používá jako bílý pigment při výrobě barviv, ale my máme v těle jeho jinou podobu.
Zinek je pomocník asi stovky enzymů v lidském těle.
Hlídá správné vidění, chuť, má vliv na metabolismus cukrů, bílkovin, hormonů a vitamínů. Je to jeden z antioxidantů chránících buňky před působením volných radikálů. Zajišťuje optimální koncentraci vitamínu A v krvi a pročítá uložené genetické informace, čímž pomáhá k růstu a dělení buněk.
Nedostatek zinku
Jeho nedostatek vede hlavně ke zpomalení buněčného dělení a zvýšení vlivu volných radikálů na buňky. My můžeme na těle pozorovat při jeho úbytku vyrážky, špatné vidění za šera, časté infekce, záněty kůže, špatné a dlouhé hojení ran a poruchy psychiky.
U puberťáků je často právě málo zinku důvodem akné, ale někdy i zpomalení růstu a pohlavního dospívání.
Chybějící zinek má na svědomí i poruchy spermií a varlat.
Zvláště tedy u mužů
Optimální dávka pro dospělé je 12-15 mg, pro děti 4-10 let = 10mg a prcky od 1 do 3 let je to 5-10 mg.
Nastávající maminky mají mít přísun denně 16-19 mg
Běžně ho najdete především v rostlinách, nejvíce v ovesných vločkách. Dále je v korýších a měkkýších, v ústřicích a trochu ve vejcích a mléčných výrobcích.
Hodně zkonzumovaných cukrů, tuků, bílého pečiva a živočišných potravin, snižuje vstřebávání zinku a zároveň zvyšuje jeho potřebu.
Následuje vápník….
Míša K.
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.