Views: 193
Pamatuji si to z jedné opery. Zpívá se tam : „Směj se paňáco, je konec milování“. A je to fakt. Je to jedna z nejúchvatnějších a nejhezčích lidských schopností. Je nakažlivá a dokáže zázraky nejen na duši, ale i po těle.
A já jsem se rozhodla, že při pátku a tak náročném datu, se chci u ranní kávy bavit právě o téhle schopnosti. O smíchu.
Jen si vezměte, jak čekáme, až se na nás poprvé usměje naše miminko.
Jak je nám příjemné, když se usměje člověk, který jde naproti nám po ulici.
A zkusili jste se někdy vy usmát jen tak na někoho, kdo vás třeba jen míjí?
Neopětovat úsměv je velice těžké.
Úsměv sluší snad každému a ten, kdo se často směje, bývá i šťastnějším a zdravějším člověkem. Na jeho obličeji jsou totiž vrásky smíchu, a ty jsou oproti jiným vráskám krásné.
Máme bezpočet kvalitních léků a léčebných metod i přístrojů. Jenže ta nejlevnější „medicína“ je odjakživa v každém z nás – jde o přirozenou lidskou schopnost se smát.
Smích jako pomocnou léčbu dnes doporučují dokonce takové instituce, jako je například American Cancer Cociety (Americká společnost proti rakovině).
Léčba smíchem dostala dokonce už své učené jméno. Je to gelototerapie. V nemocnici sv. Josefa v Houstonu vyprávějí sestry denně patnáct minut pacientům vtipy.
Lékaři zde trvají na tom, že mají vypozorován mnohem snadnější průběh léčby i pooperačních stavů. A já tomu ráda věřím.
A není to jen fráze, že smích skutečně a prokazatelně léčí.
Smích posiluje přirozenou obranyschopnost organismu, a tak se nepřímo podílí na procesu léčení mnoha nemocí. Má prokazatelně pozitivní vliv na dýchání, činnost svalstva, na krevní oběh i nervovou soustavu.
Při každém srdečném zasmání dochází k prohloubení dechu, čímž je uvedeno do klusu srdce a puls se zvýší na 130 tepů za minutu. Stokrát se zasmát tak prý působí jako deset minut veslování. Smíchem navíc masírujeme žaludek a střevní trakt, a tak povzbuzuje i naše zažívání.
Dokonce už od 13. století lékaři vědí, že smích dokáže i mírnit vnímání bolesti.
Nemoc v nás vzbudí negativní pocity, které naše utrpení zesílí a můžou i prodloužit trvání nemoci.
„Smích dává možnost se emočně přeladit a dopřát tak našemu organismu lepší podmínky pro léčivý proces.” , říká třeba Dr. Karel Nešpor.
Během smíchu se uvolňují i ty svaly, které se na smíchu vůbec nepodílejí (pozor na svěrač, i to je sval). Svalové uvolnění může přetrvávat až 45 minut po skončení silnějšího smíchu.
Účinek smíchu na bolest může u řady chronicky nemocných snížit spotřebu léků s řadou negativních vedlejších účinků. Se smíchem se totiž v mozku uvolní endorfin, který tlumí bolest a vyvolává příjemný pocit.
Kdo se směje – nezblbne!
Smích podporuje lepší propojení neuronů a tím zlepšuje paměť. Navíc činnost mimických svalů při smíchu působí ochlazování žilní krve v mozku a stimuluje levou hemisféru, která řídí pravou polovinu těla a odpovídá za veškerou komunikaci člověka s okolím. To je co?
Kdyby to nestálo za to, tak bych vám to sem nedávala …
A hlavně, kdo se směje, ten je krásný!
Veselý pátek a krásný víkend všem!
Míša K.
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.