montero popelky martin
banua

K ranní kávě: Co to tady visí za ptáka?

od Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“ | 27.Červen.2014 | Ranní kávy | 0 komentářů

Views: 42

Já vám si na tenhle otřepaný starý fór, kdy se slovy z titulku zeptá paní učitelka na školním výletě dětí a odpovědí je jí zadumané Pepíčkovo „No tak to je netopýr, ale že by visel za ptáka…?“, vzpomenu tady každý večer.

 

A dneska znova.

 

Už mnohokrát jsem se svěřila, že mám hrozně ráda všechno, co lítá, když to tedy zrovna není cihla.

 

14401NmU.jpg

 

Pozoruji tady třeba konipásky, které jsem vlastně naživo před tím nikdy neviděla, jsou tady krásné hrdličky, nejrůznější dravci a třeba včera jsme s jednou klientkou, která měla strašně sympatické jméno jako tenhle magazín, koukaly na poštolku, co byla jenom malý kousek od nás.

 

To je mimochodem taky jedna velká elegance, že si klienty prostě vodím na zahradu a vykládám venku.

 

V lednu to bude horší, ale teď, když je teplo, je to strašná pohoda pro mě a myslím, že jim je v přírodě také lépe.

 

No a kromě těch všech konipásků, bažantů, hrdliček, poštolek, káňat a sýkorek (mají hnízdo v našem krovu a hrozně hezky se oba starají) je tu ještě jeden létací živočich, který mi doslova z každého večera udělá mystický a moc příjemný zážitek.

 

Je tu spousta netopýrů.

 

To vám je něco tak zvláštního, tajemného a fascinujícího, když kolem vás lítají a vůbec, ani maličko je neslyšíte.

 

Jsou tak jistí v tom prostoru, tak skvěle se vyhnou každé překážce, že člověk žasne.

 

Netopýr je tajemné zvířátko.

 

Zvláštní, až pohádkový létající savec, co používá k orientaci bezchybnou práci s ultrazvukem.

 

Tohle jsme se sice učili už ve škole, člověk viděl v životě mnoho obrázků, bylo nám vysvětleno, jakým mechanizmem netopýři ultrazvukové vlny používají, ale stejně…když to vidím naživo, když jsem tu s nimi, je to něco jiného.

 

Máme tady jednoho velikého, to je fakt macek, a když proletí kolem, je to jako sova.

 

A také je tu hodně menších.

 

Když sedíme venku, a začne se smrákat…

 

Možná se vám svěřuji s úplnou banalitou, možná je pro někoho soužití s netopýry asi tak stejně zajímavé, jako se zajíci, nebo vrabci, ale pro mě to nejen velmi zajímavý tvor, ale jeho obletování má na mě uklidňující účinek.

 

Je to mystické, zvláštní, tajemné a velmi autentické.

 

Zrovna teď jsem na toho místního Ramba mezi netopýry koukala a prostě jsem vám o tom musela říct.

 

Asi se tu budu ještě dlouho všemu divit, asi budu jako Pražák přesazený do lůna přírody ještě dlouho žasnout a psát o věcech, které jiní pokládají za běžné.

 

14402M2Y.jpg

 

Pro mě je to prostě ale zatím jedna velká krása, jedno velké dobrodružství. Pro mě je každá zdejší liška….

 

…Ježiši liška!!!

 

Já vám o ní musím říct!

 

To jsem šla převčírem do lesa pro hlínu.

 

Protože, totiž, jak jsem zasadila pana Smrčka, už jsem vám o tom říkala, a je i na fotkách, tak mám pocit, že je takový nějaký smutný. Ne, že by opadal, ale je smutný.

 

Napadlo mě, že když je to lesní strom, že mu třeba chybí lesní hlína.

 

Vzala jsem tedy kyblík a lopatku a šla do lesa.

 

Bylo to už k večeru, tak mi společnost dělali i netopýři a já za ni byla ráda.

 

Vybrala jsem si místečko, klekla si a nabírala hlínu.

 

Najednou koukám, že na mě asi tak ze tří metrů něco kouká.

 

Napřed jsem myslela, že to je kočka.

 

Stála, nehýbala se a jen tak koukala. Přestlala jsem hrabat a taky jsem koukala. Pak jsem si všimla, že to není kočka, protože to má dlouhý čumáček a je to hodně chundelaté.

 

Chvilku mi trvalo, než jsem lišku identifikovala, protože byla tmavší, než bych si myslela.

 

Koukaly jsme na sebe asi dvě minuty a to bylo náhodou pěkně dlouho, než jsem se osmělila a pozdravila.

 

Povídám potichu, „ahoj liško“.

 

No, neodpověděla, zamrkala a odešla.

 

Říkám, odešla, protože neutekla, nelekla se, nebála se. Jenom jsem jí asi přestala bavit.

 

Hlavně si myslím, že jak jsem byla v kleče, tak ani ona sama zkraje nevěděla, co jsem to za zvíře a taky se mně snažila někam zařadit.

 

Bylo to moc hezký.

 

Víte, asi je to „být v lese“ a „žít s lesem“.

 

Já to vnímám jako žít nejen s lesem, ale se všemi jeho obyvateli. Se vším, co tu žije. Vnímám se jako někdo, kdo někam musí dobře zapadnout. Kdo by neměl rušit, kdo by měl spolužít.

 

Jednou najdu slova, kterými bych dokázala popsat pocit někoho, kdo má dojem, že se vrátil k něčemu neskutečně přirozenému, něčemu co je v pořádku, co tak má být.

 

A jednou se třeba i přestanu divit, přestanu žasnout.

 

Jednou třeba nepřeruším výklad, abych se zasekla na poštolce…jednou to třeba budu vidět jako něco úplně běžného.

 

Jednou třeba nebudu u vytržení ze stáda muflonů. (ano, už jsem je viděla, ale strašně z dálky. Vypadali napřed jako stádo bizonů – jsou obrovský).

 

Jednou třeba budou tyhle ranní kávy z Kerska vypadat jinak. Ne tak naivně….

 

…já akorát doufám, že to bude zadlouho.

 

Protože mě se žasnout strašně líbí.

 

14403Njc.jpg

 

Bohužel, letícího netopýra prostě vyfotit nelze.

Nebo lze, vlastně.

Tom říkal, že by mi stačil objektiv asi tak za osmdesát tisíc laugh

 

Mějte krásný víkend!!

 

Míša K.


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů

Horoskop pro všechna znamení – červen 2026

Views: 42 Přeji krásný, čerstvě červnový den. To asi nejzásadnější a také nejhezčí, co nás v tomto měsíci čeká, je svátek Litha. Tedy...

cerven

Horoskop pro všechna znamení – Květen 2026

Views: 42 Hezké pozdravení u květnového horoskopu, který bude, myslím si, až na drobnosti pro nás všechny přívětivý a také je bohatý na úplnky. Máme ...

kvetn

Horoskop pro všechna znamení – duben 2026

Views: 42 Přeji krásné Velikonoce a zde jsou vaše horoskopy na duben. Ten by měl být ekonomicky přívětivý, ale globálně dost radikální. Vládnoucím znamením je...

duben

Už je tu zas! Velký pátek. Poznáte Dryádu? Gnoma? Sonogu? Dnes je můžete potkat

Views: 42 Vím, že víte…tak jen připomínám. Jeden z nejtajemnějších a třeba pro mě i nejmilejších dnů v roce, vedle Beltinu. Neumím si představit, že bych...

a je to tu zas velky patek poznate dryadu gnoma sonogu dnes je muzete potkatanot

Horoskop pro všechna znamení – březen 2026

Views: 42 Zdravím a vás v prvním jarním měsíci roku 2026! Všechno, co potřebujete obecně vědět, jsem vám nahrála do videa. Tady: Prostě, jak jste slyšeli do 7.3. s ohledem na...

BREZNOV

Horoskop pro všechna znamení – únor 2026

Views: 42 Vítejte v Únoru“ jakkoli je to nejkratší měsíc v roce, svojí energií je to pořádný silák. Přinese nám změny, zvraty i energetickou různost. ...

un

Horoskop pro všechna znamení – leden 2026

Views: 42 Hezký den všem v novém roce! V roce 2026. Začínám ho se zánětem spojivek, a tak nemohu psát dlouhý text, protože po chvíli ta oka bolí. No stanou se horší...

LEDEN26 1

Horoskop pro všechna znamení – prosinec 2025

Views: 42  I poslední měsíc v roce vás zdravím u horoskopů. Měsíc bude ve znamení Uranu, Jupitera a Neptuna. A samozřejmě Slunovratu…No poslední měsíc v roce 2025 by mohl...

pr25 1

Horoskop pro všechna znamení – listopad 2025

Views: 42 Pěkný den u listopadových horoskopů. Tento měsíc osobně vnímám spíše pozitivně, protože ačkoli se zde najdou i dny velmi trpké, bouřlivý říjen...

listop1

Horoskop pro všechna znamení – říjen 2025

Views: 42 Pěkně vítám u říjnových horoskopů. To, co se bude dít kolem nás první říjnové dny, lze, co do stresu, očekávat a ani planety nemluví o...

rijen

VÝKLADOVÝ DEN s dvojími kartami: Vůně bylinek a orientálního koření

Views: 42 Milé dámy, je tu výkladový den, který bude něčím zvláštní. Připravte si otázky, protože to bude jízda. Sešla se mi dvojice karetních sad,...

admin ajax

Prvovoliči a opomenuté téma voleb

Views: 42 Hlavním tématem voleb je bydlení, ceny, green-deal a emisní povolenky, důchody, inflace, válka a migranti, EU, NATO, a samozřejmě skandály, kauzy a podvody. Jedna poměrně...

chces volit prezidenta a primo nebo neprimo

Zadejte do vyhledávání alespoň 3 písmena, systém pak ihned začne hledat shodu v celé databázi příspěvků.

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 


Počasí

Měsíc

Vaše jméno

Rodokmen jména Milan najdeme v jižní Evropě, kde vzniklo z přídavného jména „milý” nebo „milovaný”. Význam jména je tak jednoznačný a vůbec v tom není žádná lingvistická věda. Milan je prostě milý. A taky frekventovaný. U nás je takových miláčků požehnaných 118220.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Autistický den hrdosti.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 64
  • 208
  • 6 753
  • 126 293
  • 919 966
  • 3 836
  • 24
  • 1 929
0 Shares
Share
Tweet