Magie

Výkladový den s OSHO Zen tarotem

0 Shares

Je to už pár let, kdy jsem si v podstatě z nouze nakreslila podle netu vlastní Osho zen karty. Prohlédnout si je můžete ZDE. Jsou asi nejznámější a nejprofláknutějšími on-line kartami, nebo před lety bývaly. Ačkoliv jsem se tehdá snažila je nějak pochopit, pojala jsem je spíš po svém a popravdě, naživo a v ruce jsem je tištěné držela až letos před Vánoci… Nabízím vám tedy dnes výkladový den.

 

Osho Zen tarot je založen na zenovém buddhismu.

 

Kdo je jeho autorem zenu je údajně zřejmé. Ale já jsem kdysi přišla ještě k romantičtějšímu vysvětlení, které se mi nesmírně líbí.

 

Chytré knihy tvrdí, že zen přinesl do Číny v roce 520 našeho letopočtu jakýsi mnich. Jenže… už se nikdo moc nezmiňuje o tom, kde onen mnich toto všechno vědění sebral. V podstatě nejde o nic světoborného, je to životní směr, který nás učí pokoře, klidu, užívání si smysluplného světského života a zároveň oslavě každého dne v našem nejhlubším nitru. Onoho Buddhu máme v sobě každý. Jen ho najít. Mě se však líbí rčení, že kočka sama napsala knihy o zenu. Že kočičí duše je autorkou toho všeho klidného a krásného.
Ostatně proč ne, nápadité autory to inspirovalo až ke knihám s názvy „Zen pro kočky“ apod…

 

V kočičím něžném, smyslném i divokém chování nacházíme právě nesporné znaky zenového buddhismu.

 

No ale dost filozofování, malinko se dostávám totiž k tomu, co slavný Osho chtívá po svých žácích. Nedává jim odpovědi na jejich otázky, ale ptá se jich dalšími otázkami, ve kterých nachází své odpovědi sami. Nebo jim dává nesmyslné úkoly, ve kterých pochopí to, nač se ptají…

 

12557N2Y.jpg

Osho Zen tarot má 79 karet.

 

„Říká se, že počet karet je odvozen od počtu kroků, které udělal Siddhárta – později Gautama Buddha – když se narodil. Udělal sedm kroků tam a sedm kroků zpět do všech světových stran, říká legenda, a to se stalo základem pro „menší“ karty v tarotu.

 

Kromě těchto 56 karet Malé arkány obsahuje tarot dalších 22 karet Velké arkány, z nichž lze vyčíst celý příběh duchovního putování člověka. Od prvního nevinného kroku Blázna až po vyvrcholení cesty na kartě Dokončení nalézáme na kartách Velké arkány archetypální obrazy, které nás všechny coby lidské bytosti spojují. Vyprávějí o cestě sebeobjevování, která je pro každého naprosto jedinečná, zatímco jádro pravdy, o jehož objevení jde, je stejné pro všechny, bez ohledu na rasu, pohlaví, třídu nebo náboženství.“

 

Moje cesta k Oshu…

 

Nejsem fanatik onoho osvíceného vousatého muže, to ani náhodou. Jeho karty na mne působí ne moc příjemně, spíš ostře a afektovaně.

 

Mnohem víc by se mi líbily ilustrace heboučké a měkké jako kočičí kožíšek!

 

Ale tohle je prostě klasika.

 

Při výkladech se ráda odpoutávám od obrázků, od ilustrací, které vytvořila Oshova žákyně Susan Morganová po jeho boku údajně jako dar z lásky, ze kterého se máme radovat. Možná lépe oslovuje ve své domovině a v Asii, možná jen nejsem příliš nakloněna podobnému stylu obrázků.

 

12556ZGI.jpg

 

Ovšem významy karet jsou hladivé a jemné a když je nálada, tak po nich sahám. Kdo je miluje, nemá co řešit… Jsou to karty rozhodně nezaměnitelné a jak o nich tvrdí autor, opravdu jejich moudrost překonává věky a i za stovky let možná stále budou někde existovat ty staré dobré Osho Zen karty a budou stále ceněny pro své hodnoty a energie, které do nich jejich dva autoři vložily. Osho a Susan Morganová.

 

Tak se ptejte, pokusím se v příjemných chvílích na větší část dotazů odpovědět. Najdeme k nim cestu společně…

 

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2013,

www.synergiepublishing.com

 

12555ZmN.jpg

Renata


Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“ on Facebook
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.

Hodnocení k článku

Komentáře -Napsat soukromou zprávu můžete jako přihlášení vpravo v části: Soukromé zprávy.

  Zaregistrovat si reakce na váš komentář  
Upozornit na
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com