Magie

Marseilleský tarot zaujme sběratele a staromilce

0 Shares

Tarotový skvost, který určitě stojí za to, pokud máte úchylku sbírat tarotové karty v sadách. Je to určitě
slušivý a v podstatě nekýčovitý kus do vaší stáje. A to se nedá říci o všech sadách, dlužno říci. Ovšem pokud hledáte taroty pro praktické využití, pro každodenní výklady, pak ho moc nedoporučuji. Na dívání a všelijaké tarotové laskominy je však velmi zajímavou pochoutkou…

Bylo trochu šetřeno papírem a karty jsou dle mého názoru poněkud slabé, než by jim slušelo. A než by jim bylo potřeba pro každodenní meditování, práci a prohlížení.

 

Jinak krabička je úžasně zpracovaná, je to jako otvírat bábušku. Jedna krása stíhá druhou a ta stihne ještě třetí.

 

marseiileský tarot

Je to dvacet jedna kusů velké arkány.

 

Autorem je Jindra Čapek (1953) a patří mezi špičkové středoevropské výtvarníky, který si svůj věhlas zaslouží i
v dalších částech světa. Jeho knihy vyšly ve 14 jazycích a získala mnohá ocenění.  Studoval a učil se například
v curyšské Škole uměleckých řemesel a Akademii v Karlsruhe.

 

Jeho práce štětcem je velmi precizní a delikátní, jeho kresby skrývají velmi osobitá sdělení  a jsou působivé.  Jeho styl je přirovnáván až k umění kreslit miniatury a vystavuje svá díla všude po světě (Madrid, Benátky, New
York, Tokio, Boston). Ilustroval mnoho knih, z nichž za zmínku stojí soubor pohádek ve 24 svazcích obsahující 1300 pohádek z celého světa a nové vydání Pohádek tisíce a jedné noci.

 

Se vší obrovskou úctou k autorovi si tyto karty nejen pro ten praktický důvod, řadím sama pro sebe mezi ty
sběratelské. Jejich styl totiž není tak úplně můj styl. Jsou zajímavé na dívání, jsou zajímavé na porovnávání a na hledání symbolů, které na jiných kartách nenajdete.

 

1849Zjl.jpg

 

Jejich obrázky evokují atmosféru pouti, věštců a cikánek v barevných šatech, tance a kejklířů… Smrt je děsivá množství posekaných údů, nohy, zvláště ten průřez nohou je anatomický… ruce, kosti. Brr! Poustevník má v očích tak unavený výraz! Jde vstříc čemusi se svou malou lucernou… A na závěr karta Síly, která dle mého názoru až příliš násilně demonstruje sílu rozevíranou tlamou lva. Sady, ve kterých dáma se lvem lva hladí či se o sebe lísají, možná lépe vystihuje její archetyp.

 

Svým způsobem mi připomínají cikánské, které také moc nemusím pro jejich nepříjemné a nepřirozené obrázky. A tak trochu Alenku v říši divů kartou Kolo osudu, kde se točí mimo jiné zajíc v sukni a žabíma nohama… Svým způsobem mi připomínají orloj – nevím proč. A to jako nic proti orloji Smile, ovšem tohle patrně nikdy nebudou karty, které se mnou souzní. Jsem jiná než ony.

 

Jsou lehce nažloutlé, béžové, takže už od novoty budí dojem příjemné staroby a historie.  Možná, když už, tak si jejich zadní strany zasloužili víc, než jen obyčejné grafické zpracování, ale i přídavek něčeho kudrnatého, lidskou rukou kresleného. Karta Věž je ale docela krásná, přiměřeně barevná a akční na rozdíl od Smrti, kde ten belhající se kostlivec není vůbec nic, co by ve mně  evokovalo skutečný význam karty.

d

 

Autorka textu v přiložené knize je Vlasta Dušková (1957) a pracuje jako laborantka v oblasti vodohospodářství. Ve volném čase se věnuje literární tvorbě a do roku 2010 publikovala pod pseudonymem Alžběta Lída Tichá a nyní vydává knihy již pod svým pravým jménem. Věnuje se poezii a je členkou Jihočeského klubu Obce spisovatelů. Její próza je také převedena do rozhlasových her a vychází i v časopisech.

 

Způsob, jakým zpracovala text nikterak nevybočuje. Sice se nám v úvodu vyznává z touhy napsat zveršovanou
tarotovou knížku, ale verše najde jen na začátku. Jsou příjemné a hezky uvádí každou kartu.

 

Třeba tenhle, uvádějící již zmiňovanou Věž…

 

„Převeliká přetěžká svými zdmi

Přetěžká svými okovy

Převeliká  přetěžká tě spoutá

Spoutá ti ruce nohy když střemhlav do
tmy padáš

I kámen mocně k zemi přibližuje

A pád se mění v pole popela

Kde v troskách zraje

Tvé příští já…”

Trefné, krásné… leč absence čárek a teček mě u některých karet poněkud znervózňuje. U většiny karet je to už v pořádku, tady asi řádil šotek.

Další významy však už nevybočujíz průměru a text je zaměřený spíše na odkazy a strohou symboliku z dřívějších knih. Rozebírá také číslo karty numerologicky, dále písmeno karty (hieroglyf) a z vícero aspektů také astrologii karty.

Vydalo nakladatelství Euromedia (Knižní klub), 2011, www.euromedia.cz

K dostání u všech dobrých knihkupců nebo na www.ebux.cz


Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“ on Facebook
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.

Hodnocení k článku

Komentáře -Napsat soukromou zprávu můžete jako přihlášení vpravo v části: Soukromé zprávy.

  Zaregistrovat si reakce na váš komentář  
Upozornit na
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com