Views: 255
Nevím, kolik z vás má rádo brouky tak, jako já, která se zvládnu zaseknout v lese u scarabea klidně na půl hodiny a se zájmem ho stopovat, kde bydlí. I když u mě je to specifikum. Já miluju snad všechno od prvoků po plejtváky. Snad kromě Pthirus pubis, ale ani ty za to nemůžou…
Na víkendovém toulání jsme v lese ulovili (samozřejmě jen fotoaparátem) tohoto krasavce, a tak mě napadlo, že když se s ním blíže seznámíte, bude vaše setkání s tímto pyrotechnikem v elegantním fraku se cvočky o mnoho osobnější.
Je to střevlík zahradní a zdaleka to není jen tak obyčejný brouk. (který ale je, že?)
Patrně ho neminete, protože je docela veliký, kolikrát i něco přes tři centimetry, což už je u nás celkem urostlý chlapík.
Střevlík zahradní – Carabus hortensis
Jejich rodina je vskutku rozvětvená. Všelikých, zpravidla velice hezkých střevlíků u nás žije více, než 500 druhů a po světě asi 30 tisíc.
(Když jsem byla malá holka, úplně miniaturní, měla babička na chatě takové atlasy od vydavatelství OKO. Ptáky, brouky a houby. Uměla jsem se nazpaměť. Prostě mě to bavilo).
Takže takový ten kovově lesklý, pěkný, to je taky střevlík, našemu kamarádovi podobný, ale maličko větší a bez cvočků na fráčku, rovněž patří do rodiny střevlíků, stejně, jako ten fialový veliký a jiní.
Střevlíci jsou super chemici a pyrotechnici.
Až se s nimi budete po tomto článku, díky kterému k nim získáte osobní a pozitivní vztah, což je účel mé dlouhodobé snahy přimět lidi, aby přírodu vnímali, žasli, chránili ji a chápali, bratrsky vítat na zahradě nebo v lese, dávejte pro jistotu pozor.
Jakmile by střevlík, byť je to dobrák od kosti, který nás zbavuje hmyzu a mnohdy i slimáků, vyhodnotil, že mu chcete ublížit, hodí po vás granát s kyselinou a nic nedbá na ženevského protokolu o chemických zbraních.
Vedle toho, že jemu to můžeme klidně odpustit, jeho chemická zbraň vlastní výroby vás nezabije, ani neomráčí, ani nic, jenom prostě možná budete pěkně smrdět.
Střevlík si totiž, protože nemůže odletět, jako žádný střevlík, neb má srostlé krovky, vyrábí velice zručně kyselinu máselnou, kterou protivníka postříká a minimálně ho hodně namíchne, když ho rovnou nepřiotráví. (ne, člověka fakt ne).
Je to hrozně smradlavá věc, takže je i efektivní.
Pokud byste čumákovali na střevlíka v tu chvíli moc zblízka, může se stát, že vás po zásahu budou pálit oči. Nic horšího se ale nestane, protože střevlík není žádný terorista.
Naopak…může vám přinést zprávu.
Ve Skandinávii a v Norsku se věří, že když potká dívka střevlíka, je to proto, že jí přináší novinky z oblasti lásky.
Pokud jde o samečka (poznáte ho, podle mnohem výraznějších bouliček na předních nožičkách) zamiluje se.
Pokud potká samičku, může jí oznamovat nevěru. (samička má ty hrbolky menší a špičatější).
V Itálii je zase setkání se střevlíkem jasným znamením, že přijdou peníze. „Messaggero soldi“ mu říkají.
Střevlík je brouček dlouhověký. Zasloužilým střevlíkovým důchodcům jsou i tři roky.
Tak co?
Pozvedla jsem střevlíka ve vašich očích?
Doufám, že jo.
Michaela Kudláčková
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.