Fauna a Flóra

PMS každé dva týdny! Tak to je krušný život agam vousatých

0 Shares

Ženská má PMS každý měsíc. Agama vousatá pak každé dva týdny včetně mužských zástupců tohoto zvířecího druhu. A že teda fakt nezávidím. Začne to jednoho dne podivným chováním, apatií a nevrlostí. Jo, tak to pořád chápu. Dalšího dne se přidá někde nějaká nenápadná odloupnutá šupinka kůže.

343NjJ.jpg

A pak už to jede!

Nálada pod psa. Jedinou výhodou mají agamy a agamáci snad jedině v tom, že v tuto dobu nemají sklony se přežírat a vymetat kdejaký kout terária v marné snaze ukojit vlčí hlad nejlépe extra tučným cvrčkem. Kdyby znal naše ženské stavy, možná by přidal touhu po cvrčkovi smaženém nebo trochu osoleném či snad pocukrovaném nebo politém mléčnou čokoládou.

 

Naštěstí agamy to mají opačně a chutí k jídlu neoplývají, ba právě naopak.

Ze šupinky kůže se kdesi na těle stává cár.

Ideálně na bradě. Nebo jinde na „obličeji“. Všímáte si souvislosti s beďary, ty jsou přece taky k vzteku!!!

 

A že to teda k vzteku je!

V téhle fázi už se ubohá ještěrka sotva hýbe a náladu má pod bodem mrazu, zhruba 30 stupňů, tipla bych. Kde může, tak se odrbává a snaží se zbavit toho všeho, co na něm vypadá, jako kdyby vylezl z popelnice, do které zahodil papíry po vlašském salátu nějaký mnohačetný výlet důchodců.

Nejlepší odrbávání je o kořeny.

 

Nejlíp je na ocasu a jinak musí prasknout

Nejlépe svlékání probíhá na ocasu, tak hezky, nenápadně a nesvrbí to. Nebo nevím, třeba se jen ocas blbě drbe, a ve skutečnosti to agamáka svědí jako čert. Pak by celou příčinou blbé nálady byl svědící ocas. To lze snadno pochopit.

 

A oříškem je také tělo
Zvířátko se musí několikrát nafouknout, aby kůže povolila a hezky po zádech popraskala, aby se pak agamák dal rozbalit jako vánoční dárek.

A je hotovo. Nová kůže, nové zvíře, nová nálada a hurá se nažrat. Nebo ještě raději, předtím vykoupat.

 

344ZTZ.jpg

 

Svlékání agam je zajímavé

Zejména proto, že u mláďat probíhá téměř každé dva týdny, což je s touhle zhruba třídení přednáladou a náladou docela hrůza.

Tak nějak s ním soucítím, chlapi patrně méně, ale budiž omluveni. Nová kůže je vybarvenější a také se lehoučce mění vzor na hřbetě, je-li agama v nějaké barevné variantě (třeba červené), pak se v tuto chvíli také objeví o stupeň hezčí textura jeho kůže.

 

Svlékání taky může probíhat jinak, nerovnoměrně, v jiné časové posloupnosti a může začít třeba na noze nebo na ocasu.

 

Je vhodné v tu dobu agamu rosit, případně jí pomoci navlhčením a jemným ručním odstraněním již uvolněné kůže – aby se nemusel jak trdlo pořád drbat o kameny.

 

345NmZ.jpg

 

Kůži si můžete napnout na zeď, jestli to dokážete, nebo ji v teráriu nějakou dobu nechat, někdy ji totiž agamy sežerou… jsou v tom snad vitamíny či co.

 

Naše děti kůži odvezli babičce, aby viděla…

Agamák Pepa tak zůstal bez vitamínů…

 

Lze snad doufat, že s věkem a zkušenostmi a tvrzením odborníků, že dospělé agamy se svlékají už jenom OBČAS, se náš agamák s údělem smíří a prostě si zvykne.

 

Renata


Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“ on Facebook
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.

Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x