Views: 137
Všichni víme, že LED žárovky mají výrazně nižší spotřebu než ty klasické. Běžně se uvádí o 80-90 % nižší, takže vyšší počáteční investice se vám velmi rychle vrátí. V dnešní době už snad ani neexistuje důvod, proč by člověk neměl sáhnout po LEDce. Umíte ji ovšem vybrat? Většina lidí ví, že musí hledat správný závit (šroubuje se), případně patici (zasunuje se).
Rozeznat závity E14 a E27 není až tak složité. Čtrnáctka je menší, užší a obvykle bývá u žárovek s menším příkonem. LED žárovky E27 jsou ovšem běžnější. Pokud žárovku vyměňujete, vezměte si tu starou s sebou do obchodu, jestli máte úplně nové svítidlo, přečtěte si specifikaci na krabici.
S paticemi to funguje podobně – u bodovek se zpravidla setkáte s paticí G4 (pro napětí 12 V) a GU10 (klasické napětí 230 V), žárovky s R7S se používají v reflektorech a místo halogenových žárovek, MR16 (někdy označována GU5,3) je patice žárovek, které jsou vhodné i do sprchových koutů. Ale co dál sledovat?
Kolik kelvinů potřebujete?
Kelvin je jednotkou udávající barvu světla. Čím je hodnota nižší, tím je odstín žárovky teplejší. Teplá bílá barva s nažloutlým až naoranžovělým odstínem má cca 2800-3300 kelvinů. U studené se hodnoty pohybují mezi 7000 a 8000. Volit byste měli prostě podle toho, co je vám příjemnější. Obecně se ale doporučuje volit teplejší odstíny do obývacího pokoje a ložnice, kde se chcete cítit příjemně a pohodlně. Studená bílá se hodí třeba do koupelny, kuchyně, na toaletu či do pracovny – nebude vás tolik uspávat.
Mimochodem možná vám bude připadat, že ani teplá LED žárovka není tolik žlutá jako vaše předchozí klasická žárovka. Je to však záměr. Žluté zabarvení není pro oči moc dobré, a tak to s ním výrobci v současné době příliš nepřehání.
Z čeho vybírat?
Pokud se rozhodnete pro tyto moderní vychytávky, je možné zakoupit nejrůznější typy, jako jsou stmívatelná LED žárovka a LED zářivky. Beze sporu nabízejí velkou výkonnost, úsporu a životnost. Klíčem k úspěchu je nižší spotřeba elektrické energie.
Pohlídejte si i lumeny
Aby těch jednotek nebylo málo, je potřeba LED žárovky rozeznávat ještě podle lumenů. Lumeny (lm) označují světelný tok, tedy svítivost. Čím je lumenů více, tím je větší. U klasických žárovek se výkon posuzoval podle wattů, přičemž 25 W u klasické žárovky odpovídá LEDka s hodnotou 200 lm. 40 W se rovná 400 lm, k 60 W je ekvivalentem 700 lm.
Co dál ještě sledovat?
O napětí se zmiňovat nebudeme, většina žárovek na českém trhu je určená na standardní napětí v rozvodné síti (230 V 50 Hz AC). Zajímavá by pro vás ale mohla být třída krytí označující odolnost proti vodě a vniknutí cizích těles. Do koupelen potřebujete třídu IP44. A na posledním místě je potřeba poukázat rovněž na vzhled. Žárovka může mít klasický tvar, vypadat jako spirála, sehnat se dají i retro filament žárovky. Záleží jen na vás, co by se vám líbilo.
A nezapomeňte brát v úvahu tvar svítidla.
Redakce a Silvie Dluhošová
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
- Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
Tyhle taky napsala:
- Společnost24.12.2024Přihlaste se na kurz umělé inteligence
- Komerce02.12.2024Kojení doma i na veřejnosti: Jak si ulehčit život díky vhodnému oblečení
- Komerce24.11.2024Porovnání menstruačních kalhotek: Co nabízí český výrobce Ecomodi?
- Tělo09.09.2024Jak menstruační cyklus ovlivňuj váš výkon při tréninku?