Detail příspěvku: Vybíráme LED žárovky: Teplá, nebo studená? A jaký závit?

Vybíráme LED žárovky: Teplá, nebo studená? A jaký závit?

autor: | Bře 3, 2018 | Dům a Byt | 0 komentářů

Všichni víme, že LED žárovky mají výrazně nižší spotřebu než ty klasické. Běžně se uvádí o 80-90 % nižší, takže vyšší počáteční investice se vám velmi rychle vrátí. V dnešní době už snad ani neexistuje důvod, proč by člověk neměl sáhnout po LEDce. Umíte ji ovšem vybrat? Většina lidí ví, že musí hledat správný závit (šroubuje se), případně patici (zasunuje se). 

25872Mzg.jpg

Rozeznat závity E14 a E27 není až tak složité. Čtrnáctka je menší, užší a obvykle bývá u žárovek s menším příkonem. LED žárovky E27 jsou ovšem běžnější. Pokud žárovku vyměňujete, vezměte si tu starou s sebou do obchodu, jestli máte úplně nové svítidlo, přečtěte si specifikaci na krabici.

 

S paticemi to funguje podobně – u bodovek se zpravidla setkáte s paticí G4 (pro napětí 12 V) a GU10 (klasické napětí 230 V), žárovky s R7S se používají v reflektorech a místo halogenových žárovek, MR16 (někdy označována GU5,3) je patice žárovek, které jsou vhodné i do sprchových koutů. Ale co dál sledovat?

Kolik kelvinů potřebujete?

Kelvin je jednotkou udávající barvu světla. Čím je hodnota nižší, tím je odstín žárovky teplejší. Teplá bílá barva s nažloutlým až naoranžovělým odstínem má cca 2800-3300 kelvinů. U studené se hodnoty pohybují mezi 7000 a 8000. Volit byste měli prostě podle toho, co je vám příjemnější. Obecně se ale doporučuje volit teplejší odstíny do obývacího pokoje a ložnice, kde se chcete cítit příjemně a pohodlně. Studená bílá se hodí třeba do koupelny, kuchyně, na toaletu či do pracovny – nebude vás tolik uspávat.

 

Mimochodem možná vám bude připadat, že ani teplá LED žárovka není tolik žlutá jako vaše předchozí klasická žárovka. Je to však záměr. Žluté zabarvení není pro oči moc dobré, a tak to s ním výrobci v současné době příliš nepřehání.

 

Z čeho vybírat?

Pokud se rozhodnete pro tyto moderní vychytávky, je možné zakoupit nejrůznější typy, jako jsou stmívatelná LED žárovka a LED zářivky. Beze sporu nabízejí velkou výkonnost, úsporu a životnost. Klíčem k úspěchu je nižší spotřeba elektrické energie.

 

25871ZGU.jpg

 

Pohlídejte si i lumeny

Aby těch jednotek nebylo málo, je potřeba LED žárovky rozeznávat ještě podle lumenů. Lumeny (lm) označují světelný tok, tedy svítivost. Čím je lumenů více, tím je větší. U klasických žárovek se výkon posuzoval podle wattů, přičemž 25 W u klasické žárovky odpovídá LEDka s hodnotou 200 lm. 40 W se rovná 400 lm, k 60 W je ekvivalentem 700 lm.

 

Co dál ještě sledovat?

O napětí se zmiňovat nebudeme, většina žárovek na českém trhu je určená na standardní napětí v rozvodné síti (230 V 50 Hz AC). Zajímavá by pro vás ale mohla být třída krytí označující odolnost proti vodě a vniknutí cizích těles. Do koupelen potřebujete třídu IP44. A na posledním místě je potřeba poukázat rovněž na vzhled. Žárovka může mít klasický tvar, vypadat jako spirála, sehnat se dají i retro filament žárovky. Záleží jen na vás, co by se vám líbilo.

 

 

25873MGQ.jpg

 

A nezapomeňte brát v úvahu tvar svítidla.

 

Redakce a Silvie Dluhošová


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se v PANNĚ. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Barbora, stejně jako Barbara je původu řeckého. Rodný list mu napsalo slovo „barbados“, které v překladu znamená „cizinec“ či „cizinka“. Užívalo se také ve smyslu „ten, kterému není rozumět“. (barbar bylo označení pro cizince, co jinak mluví). Barborka je tedy vlastně cizinka. A že jich tady v ČR máme! Aktuálně 48721.Barbora

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 6 795
  • 2 763
  • 29 888
  • 424 563
  • 2 288 630
  • 3 782
  • 27
  • 1 835
0 Shares
Share
Tweet