Tělo

Spinkáme!!

0 Shares

Tak jsem ku své obrovské radosti a ulehčení nalezla jedno podzimní pozitivum, kterým jsem si zvedla náladu. Totiž návrat k normálnímu, přirozenému času. Patřím k těm, kdo změnu na letní velmi těžko snáší, protože moje tělo je holt puntičkář a chce mít ve všem pořádek. Tudíž mu takový detail, jako je hodina kupředu, není fuk…

Jakmile se na jaře najede na ten nesmysl, který snad nikdy nic pozitivního nepřinesl, trvá to mému tělu pomalu měsíc, než z toho přestane být ve smyku.

 

Dávno bylo vědecky dokázáno, že pomalu každý důležitý orgán v těle, jako je třeba srdce, játra, ledviny, zažívání, slinivka a samozřejmě mozek, mají své hodiny, které nastaví podle spaní na určitý režim.

 

18086OGU.jpg

 

A každé tyhle hodiny, mají jiný budík. Každý orgán začíná startovat a usínat jindy.

 

To celé se pak se nařizuje podle jedněch hodin centrálních.

 

Tady máte ten složitý mechanismus vypsaný – je to hodně zajímavé:

 

 1. až 3. hodina 

Vrcholí činnost jater. Je to doba detoxikační činnosti a redistribuci tekutin. Většina orgánů má sníženou funkci, s výjimkou jater. V tuto dobu má člověk velmi nízký krevní tlak, pomalý puls a hlubší dech s dlouhými periodami.

 3. až 5. hodina

Vrcholí činnost plic. Tělo v tomto stadiu má stále nízký tlak, mozek je zásoben jen minimálně, tělo má nejpomalejší aktivitu, ale zbystřuje se sluch. Ledviny jsou v klidu, prakticky přestávají vylučovat.

5. až 7. hodina

Vrcholí funkce tlustého střeva, krevní tlak stoupá, puls je rychlejší. Kolem sedmé hodiny je poměrně značně vysoká imunologická aktivita. Jinak dochází k větší regulaci a rozvrstvení iontů.

7. až 9. hodina

Vrcholí funkce žaludku. Tehdy také značně stoupá psychická aktivita, mírně poklesává citlivost na bolest. Žaludek se stará o regulaci iontů a distribucí tepla.

15. až 17. hodina

Hladina cukru v krvi stoupá. Mezi patnáctou a sedmnáctou hodinou jde o čas pro oblast močového měchýře, který má vliv na vylučování tekutin. V tomto období má organismus velkou schopnost regulovat teplotu a zátěž.

17. a 19. hodina

Dochází k přirozenému stoupání krevního tlaku, psychické labilitě, nervozitě a v tuhle hodinu se často objevují bolesti hlavy.

19. až 21. hodina

Psychické reakce jsou nejrychlejší v průběhu celého dne. Ještě v 21.00 hodin je paměť výborná.

21 až 23. hodina

Nastává pokles tlaku i pokles tělesné teploty Zvyšuje se množství bílých krvinek v krvi asi o 30 %. Ve 23.00 začíná v těle příprava na klid. V této době se rovněž zvyšuje citlivost na bolest.

23. až 1. hodina

Přichází orgánová dvouhodinovka žlučníku. Tělo intenzivně zpracovává látky živočišného i rostlinného původu.

 


Jakmile tedy člověk posune centrální hodiny, tedy začne vnímat čas jinak a začne se podle toho chovat, tedy usínat, budit, se, jíst, chodit na záchod a podobně, všechny přidružené orgánové hodiny svůj čas musí nastavovat znova.

 

Tím logicky vzniká v těle něco podobného, jako je chaos na burze.

 

U každého trvá konsolidace všech orgánových hodin jinou dobu, ale je to pro tělo zátěž v každém případě.

A to bohužel i v době přechodu na čas zimní, který proběhl teď o víkendu.

 

15621NzE.png

 

Mám tenhle čas ale raději, protože je to ten pravý a přirozený.

 

Nedělám si ovšem iluze, že to nebude zátěžové, protože se mi orgány budou muset opět restartovat, ale je to veskrze příjemnější myšlenka.

 

Už dávno jsem vypozorovala, že z nějakého důvodu snáším podzimní změnu líp, než tu jarní.

 

I tak si ale myslím, že pro hodně lidí to bude nepříjemné, tak, jako každých půl roku, protože například ti, kdo jsou zvyklí vstávat do práce v určitou hodinu a logicky si na to jejich vnitřní hodiny zvykly, budou nějakou dobu vzhůru dřív.

 

Pak přijdou na to, že mohou ještě spát a radostně ulehnou, ale to probuzení je zbytečné a je ho prostě škoda. Navíc budou nutit tělo usnout o hodinu dříve, nebo minimálně mozek zaznamená jinou hodinu, ale tělo pojede nějakou dobu podle starého režimu a tak to člověka zatíží.

 

Pořád ale myslím, že ne tak, jako čas letní, protože tam je to blbé, kvůli nevyspání.

 

Ptám se na to každým rokem, ale herdek, proč to už někdo nezrušil?

 

Copak by to byl takový problém?

 

Vždyť jinde to taky šlo, tak proč se u nás trvá na něčem, co nemá pražádný smysl, efekt a je to jenom s odpuštěním voser?

 

Původní nápad vzešel z hlavy Benjamina Franklina už v roce 1748. Jak to myslel, ví Bůh.

 

Realizaci pak přinesla až první světová válka a to v rámci úsporných opatření, k nimž přistoupily nejprve evropské vlády a později se k nim připojily i další země.

 

Švédové, Němci, Rakušané. U nás funguje od roku 1916.

 

Druhá světová válka dokonce nastavila letní čas po celý rok.

 

Jenomže, už dávno se neválčí, navíc Američané v roce 1976 zjistili, že úspory získané přechodem na letní čas jsou tak malé, že se nedají ani vyčíslit!!

 

Úspora energie veškerá žádná, na to už existují další studie, nejen ta původní americká, tak k čemu tohle je?

 

Zase je to prostě jenom rigidní postoj a neochota něco řešit.

 

Tak hlavně, že máme vyřešenou kdejakou pitomost a poslanci ve sněmovně spí bez ohledu na to, zda je čas zimní, letní nebo jakýkoli.

 

Ano, jako každoročně jsem naštvaná.

 

Nesnáším zbytečné věci, nemám ráda, když se lidé nutí do něčeho, co nemá význam, ani přínos jenom proto, že není ochota udělat krok kupředu.

 

Nemám ráda líné tvory.

 

A už vůbec je nemám ráda na řídících pozicích.

 

Takže jsem posunula hodiny a budu držet palce tělu svému a tělům všech, aby si ta těla co nejdřív zase zvykla.

 

A to prosím pěkně, už dávno dělat nemusela.

 

Michaela Kudláčková


Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“ on Facebook
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře,sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti. Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.

Hodnocení k článku

Komentáře -Napsat soukromou zprávu můžete jako přihlášení vpravo v části: Soukromé zprávy.

  Zaregistrovat si reakce na váš komentář  
Upozornit na
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com