Views: 130
Krátce předtím, než prázdniny začaly, vzedmula se diskuse týkající se existence dlouholetých gymnázií. Nyní prázdniny končí, a po tématu neštěkne ani pes. Na gymnázia odcházejí děti na osm let, zájem o téma nepřežil ani osm dní.
Nebyla to diskuse první, ani poslední. Víceletá gymnázia se stala ohniskem sváru už v roce 2010, nelíbila se velmi ani minulému ministru Plagovi (ministrem 2017-2021), a současný ministr školství, Vladimír Balaš (ve vládě za STAN od 29.6.2022) se nechal slyšet hned počátkem mandátu, že děti, které zůstanou na základní škole, kvůli dětem odcházejícím na víceletá gymnázia, ztrácejí motivaci. Dále prý studenti víceletých gymnázií přicházejí o sociální dovednosti.
Téma oslovilo široký okruh lidí: část bývalých studentů víceletých gymnázií se nechala slyšet, že navštěvovat ho bylo to nejlepší, co mohli udělat; jiní zase naopak poukazovali na stres či šikanu na těchto institucích. Část osobních příběhů popisovala, proč – nyní již dospělí – na víceleté gymnázium nechtěli a nešli. Většinou nechtěli přijít o své kamarády a třídní kolektiv.
Rodiče dětí studujících na víceletých gymnáziích pobouřila myšlenka, že jejich děti by snad měly být „škůdci“ systému a odmítli tezi, že po odchodu pár dětí ze třídy by zbytek žáků ztratil motivaci nebo se zhoršila kvalita výuky. Ta by měla přece stát na vyučujících? A celkem logicky poukazovali na to, že samotným zrušením víceletých gymnázií a ponecháním pár dětí ve třídě by se zázrakem úroveň druhého stupně základních škol nezvýšila.
Nebudu zabíhat do podrobností proběhlé diskuse. Každý argument stojí za zamyšlení a všechny názory a svědectví mají nějakou nosnou myšlenku. S příchodem prázdnin ale téma odvál čas, ani další vyjádření ministra jsem nezaznamenala. Problém zmizel. (Akorát, že vůbec!)
Prázdniny pomalu končí a na víceletá gymnázia opět zamíří nové děti, na šestileté to ročně bývá kolem 2400 žáků z celé republiky (toto číslo se příliš nemění, a to přesto, že například v roce 2019 zůstalo na základní škole 88 tisíc dětí začínající 8. rok, zatímco v roce 2021 to bylo již 105 tisíc dětí). Velmi zhruba můžeme říct, že průměrně jen dvě děti ze sta po sedmé třídě zamířily na gymnázium. Na osmiletá gymnázia vykročí do prvního ročníku kolem 9200 dětí z republiky. V roce 2021 v září na osmiletá gymnázia šla asi 7,7 % dětí ze základní školy. Než do věku páťáků doběhla vlna babyboomu, odcházela ze základních škol na osmiletá gymnázia asi desetina dětí. Čísla jsou ale celorepublikovým průměrem, úspěšnost se může napříč naší vlastí značně lišit. Opět velmi zhruba, pokud bylo ve třídě 28 dětí, pak dříve v průměru odcházely tři, nyní spíše 2 děti.
Po prohlášení ministra i krátké diskuzi zůstala vlastně jen nejistota. Co tedy bude? Mají se další generace letošních páťáků a sedmáků připravovat na státní přijímací zkoušky (které jsou ostatně kapitolou samy pro sebe)? Přípravné kurzy často začínají již od října… Nejspíš se směle začít připravovat mohou, protože na stránkách Cermat již lze najít, do kdy se odevzdávají přihlášky a kdy se budou konat přijímací zkoušky v roce 2023.
Co ale bude s víceletými gymnázii v hledisku dlouhodobém? Nakonec osm let je doba opravdu dlouhá, podstatně delší než období služby ministrů školství.
Zní to nereálně, ale jediná opravdu správná cesta – podle mého názoru – je uspořádat druhé stupně tak, aby děti uprostřed základní školy nechtěly odcházet. Ať větší péčí o nadané děti, nebo jinou organizací hlavních předmětů, například rozdělením na rychlejší a pomalejší skupiny v češtině, matematice, cizích jazycích.
Co si myslíte vy? Zrušili byste víceletá gymnázia? A co byste nabídli jako náhradu dětem, které na ně dnes odcházejí?
Milá Míla
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
Tyhle taky napsala:
- Společnost26.01.2023Chceš volit prezidenta? A přímo, nebo nepřímo?
- Rodina a Drobotina30.12.2022STOP petardám!
- Společnost16.12.2022Studenti volí prezidenta
- Fauna a Flóra11.12.2022Co můžeš udělat pro ptáčky