uvod 1
Dům a Byt

6 rad, jak zútulnit malý byt

0 Shares

Nemusíte se stěhovat do Japonska, abyste si mohli vyzkoušet bydlení ve stísněných prostorách. I v Česku se vám může jednoduše stát, že se do bytu sotva vejdete. Malý byt znamená málo místa, to nejde popřít. Stejně tak ale nemáte tolik prostoru, který je třeba uklízet. V menším pokoji k sobě máme blíž, cokoli je na dosah ruky.

Pokud má váš byt působit útulně a prakticky, musíte při jeho zařizování zapojit fantazii a rozvahu. Betonová zeď se totiž jednoduše nenafoukne a nábytek se prostoru nepřizpůsobí. Existují ale triky, jak si s minimem prostoru poradit.

1. Světlé barvy opticky zvětšují prostor

Pokud mají všechny stěny v bytě světlou barvu, bude působit vzdušně, což se vám hodí. Bílá skvěle odráží světlo, tmavé barvy je naopak pohlcují a působí depresivním dojmem.

2. Podlehněte minimalismu

Zbytečné lapače prachu, jako jsou sošky a těžítka, zbytečně zabírají prostor. Vše pak působí neuklizeně a nevyniknou linie nábytku. Pokud si chcete v bytě ponechat závěsy, volte opět světlé a neutrální barvy nebo poloprůhledný materiál.

minimal

3. Zrcadlo, řekni mi, umíš nafouknout prostor?

Je to snad nejznámější trik, který funguje vždycky. Zapojte do prostoru zrcadla. Odráží se od nich jakékoliv světlo a opticky zvětšují prostor. To přece chceme!

4. Nepřehánějte to s obrázky

Umění nás obohacuje, přesto není vhodné mít byt ověšený obrazy. Opět tak přijdete o pocit vzdušnosti, který dodává místnostem svěžest. Raději najděte jeden velký, klidně provokativní obraz, který bude místnosti dominovat.

5. Podlaha je stejně důležitá!

Pokud toužíte po koberci, zapomeňte rovnou na složité vzory nebo přehršel barev. Nejlépe vám poslouží koberec s vertikálními pásy, který místnost opticky prodlouží.

podlaha

6. Osvětlení v bytě

Osvětlení je jedním z klíčových prvků. Jeden velký lustr nestačí, potřebujete totiž prosvětlit i rohy místnosti. Abyste vyhnali stíny z každého koutu, umístěte do pokoje víc světelných zdrojů.

Při pořízení nového družstevního bytu si zkuste prostor představit i s veškerým vaším nábytkem, abyste později nemuseli řešit komplikace. Ve větších městech se s malými byty setkáte čím dál častěji, proto nebuďte překvapení, pokud narazíte na podobný byt v Praze.

 

Zpracoval: upcykling

Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x