Detail příspěvku: Dámská spolujízda: Bezpečnější autostop?

Dámská spolujízda: Bezpečnější autostop?

autor: | Lis 21, 2011 | Cestování | 0 komentářů

Návštěvy: 16

Spousta žen a dívek nestopuje, protože již od dětství slyší, jak je stopování nebezpečné. „Nestopuj, někdo tě unese. Nezastavuj, nikdy nevíš, kdo ti nasedne do auta.“ Určitě se v minulosti událo nemálo smutných příběhů, které měly špatný konec.  

Na druhou stranu ty příběhy, kdy svezení zachránilo stopaři čas, peníze, ochránilo jej před nocováním v dřevěné zastávce, média nezveřejňují. Vhodnou a bezpečnější alternativu ke stopování nabízí tzv. spolujízda. Právě pro ženy vytvořil internetový portál na zprostředkování spolujízdy Jízdomat.cz novou příležitost: jízdy Holky s holkama.

 

Spolujízda představuje pro řidiče možnost, jak zaplnit místa v autě a snížit své náklady na cestu.
Pro cestující je tato varianta pohodlný, rychlý a hlavně levnější způsob dopravy než jakým je vlak nebo autobus. Navíc tento druh cestování pomáhá šetřit životní prostředí a nabízí možnost potkat nové lidi. Po internetu se můžete seznámit s těmi, kteří Vás svezou nebo zaplní místo v autě, dohodnout se na termínu a vyrazit na cestu!

Ženy řidičky i cestovatelky

Své osobní zkušenosti se spolujízdou má studentka Petra z Čeladné, která nemá auto a dostat se z vesnice, kde bydlí, do školy je pro ni vždy útrpná cesta. „Autobusy jedou hrozně pomalu a ve vlacích musím někdy i třikrát přestupovat. To se jen celou cestu modlím, abychom neměli zpoždění, jinak nestihnu přípoj. Kolikrát se mi už tak 4hodinnová cesta natáhla až na 6 hodin jízdy do Prahy. Na spolujízdu jsem narazila náhodně na internetu. I když nenajdu pokaždé trasu, kterou potřebuji, vždycky se tam raději dívám první. Těším se, až takhle začne cestovat více studentů, že konečně začne jezdit i více řidičů mým směrem a nebudu tento problém už muset řešit.“

Výhody spolujízdy a doporučení kamarádky přiměly i pracující studentku Kristýnu vyzkoušet tento neobvyklý druh cestování. Ta sice někdy obavy z cestování s neznámým má, většinou ale zvítězí pohodlí, které jízda autem přináší. Zatím všechny její spolujízdy proběhly v pořádku a na každé z cest se prý našlo něco zajímavého – ať už to byl komický řidič či spolujezdec, nejrůznější náhody či nová přátelství…

Jsou mezi námi také ženy, které si za volantem věří, ba co víc, troufnou si cizince svézt, kam potřebují. A spolujezdci se nebojí. Paní Tereza jezdí pravidelně na trase Praha – Zlín: „Ke spolujízdě jsem se dostala tak, že jsem hledala způsob, jak si snížit náklady na dopravu. O Jízdomatu mi řekla kamarádka. Spolujízdy se nebojím. Řídit je sice velká zodpovědnost, protože zodpovídám za životy ostatních, ale vždycky se snažím jet tak, abych nikoho neohrozila a všichni se cítili v pohodě. Pokud se spolujezdci někdy báli, tak to dobře skrývali, nikdy jsem si ničeho nevšimla. Ani si je pořádně nevybírám – dlouho jsem jezdila vlakem, takže jsem zvyklá na nejrůznější typy lidí. Navíc, jde jen o 4 hodinovou cestu, ne o hledání kamarádů na celý život.“

 

Popelky jizdomat

Lepší je si předem zavolat

Jedním z internetových serverů, na kterém je možné spolujízdu najít, je právě Jízdomat.cz. Podle Jana Mittnera, jednoho ze zakladatelů portálu, spočívají jeho výhody především v tom, že je jednoduchý a grafický zajímavý. „Při tvorbě jsme se zaměřili na co nejjednodušší a rychlé používání (registrace jedním kliknutím, vše maximálně přehledné a intuitivní, vizualizované přímo na mapě). Není to ale jeho jediná výhoda. Dokážeme také vyhledat nejen jízdy na přesně zadané trase, ale i v jejím blízkém okolí. Pokud například někdo potřebuje jet z Prahy do Velkého Meziříčí a někdo jiný vložil jízdu z Prahy do Brna, dokážeme cestujícího tuto jízdu nabídnout, protože víme, že Velké Meziříčí je od trasy této jízdy vzdáleno např. jen jeden kilometr a že se tak může s řidičem nejspíš domluvit.“

Svým uživatelům dále nabízí upozornění, jakmile některý z řidičů jejich oblíbenou trasu vytvoří.

 

Především je ale možné plné propojení s Google Maps i Facebookem. Uživatel, který se zaregistruje na Facebooku, ihned uvidí primárně jízdy svých přátel. Portál mu navíc ukáže, které další řidiče může znát přes jednoho či dva známé.

„Právě díky Facebooku ztrácí domlouvání spolujízdy po internetu na anonymitě. Lidé mají možnost se podívat na zeď uživatele a zjistit, jaké jsou jeho názory, jestli je aktivní v přispívání, jak vypadá na fotkách. Portál sám pak nabízí možnost hodnocení řidičů podle spokojenosti spolujezdců (a obráceně) a sdílení názorů s ostatními uživateli. Tím se vytváří jejich osobní historie,“ dodává Mittner. Přesto před jízdou tvůrci doporučují zkontaktovat se navzájem telefonicky, aby si účastníci mohli domluvit konkrétní místo odjezdu i lépe se seznámit.

Spolujízdou za svatbou

Okolo 700 zadaných jízd se dá v současné době na Jízdomatu najít, z nich asi pětina vede i do zahraničí.  Kromě náhodných výjezdů je možné narazit také na pravidelné trasy, kdy řidiči dojíždějí do ciziny za prací. Například z Prahy do německého Berlína vede týden co týden cesta Marka Š., který na cestách zažil nejeden zajímavý zážitek.

„Pracuji v Berlíně, ale rodinu mám v Praze. Každý pátek se proto sbalím a zamířím do Prahy. Díky spolujízdě můžu takto cestovat velmi často – když náklady na cestu rozpočítáte mezi více lidí, finančně je to snesitelnější. Při mé první jízdě jsme cestovali také s neznámou dívkou. Ze začátku se celkem ostýchala pouštět se se mnou a řidičem do konverzace. Po cestě jsme zastavili na oběd a vychutnali si poslední doušky českého piva, po němž ledy roztály. Onen řidič mi nedávno oznámil, že s dívkou-cestovatelkou chystají svatbu, a že jsem pochopitelně zván. Svatba se konala v lednu 2010.“

 

Komerční článek – www.jízdomat.cz

Článek pro vás napsala:

Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve LVU. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Svatopluk nám dali staří Slované. Otcem je mu slovo „svet”, které má ve staroslovanštině význam „silný”, a matkou je slovo „lid ve zbroji”. Svatopluk tedy znamená „silný bjovník“ … nebo i „vojevůdce“. Aktuálně máme v ČR 4329 chrabrých Svatopluků.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 22
  • 389
  • 49 239
  • 388 232
  • 2 379 575
  • 3 789
  • 28
  • 1 836
0 Shares
Share
Tweet