Views: 978
Napadlo vás někdy, kolik pověr a rituálů existuje a dodnes se dodržuje například jen kolem svateb? O tom, že jsou v nás některé z nich velmi zakořeněné svědčí fakt, jak moc jsou aktuální i mezi zapřísáhlými pragmatiky a pragmatičkami.
Ještě jsem neviděla nevěstu, která by se nestrachovala, že ji vyvolený spatří dřív, než proběhne obřad, není svatební kolony, která by netroubila a není rozbitého nádobí.
Možná měně už ale všichni víme, proč to vlastně děláme.
Tak jako u mnoha jadýrek mnoha zvyků je i u těch svatebních možné dohledat logiku a souvislost s realitou. Když ne tou současnou, tak rozhodně tou pradávnou.
Jsme původem pohané a také drtivá většina těchto rituálů má původ u našich pohanských předků a jejich malebných bohů a celkově přívětivé víry.
Mimochodem, víte, že pohané uzavírali sňatek na dobu „dokud láska trvá“?
Přijde mi to velice moudré, pokrokové a voní to svobodou
Pokud se tedy právě chystáte navléknout snubní prstýnek, pro jehož původ bychom museli také cestovat hluboko do minulosti, a pokud i vy, propadnete nějakému svatebnímu rituálu, o čemž nepochybuji, tak třeba se vám bude hodit povědomí, proč to, které pravidlo vlastně dodržujete:
Proč nevěsta nepeče svatební koláče a nijak nepomáhá při pečení? – Protože by měla uplakané děti.
Proč závoj? – Protože nevěsta zakrývá nos a ústa, aby se nepřejícnost a závist i zlý duch do jejího těla nedostal.
Proč má mít nevěsta ve svatební den vše nové? – Jako symbol nového počátku.
Ale jednu věc půjčenou od šťastného člověka? – Rituál podobnosti. Magie je položena na vzájemné přitažlivosti věcí.
Jednu věc starou – Symbol zachování posloupnosti a tradice.
Proč se při svatební hostině posazuje na klín dítě? – Aby bylo hojné potomstvo. Zase rituál synchronicity.
Proč si vkládá nevěsta do střevíce minci? – Původ je stejný. Věci se přitahují a přinese to novomanželům bohatství.
Proč by se sestry neměly vdávat ve stejný den? – Už naši předkové věděli, že „když dva dělají totéž, není to totéž“.
Proč střepy přinášejí štěstí? – Tady nejde tak docela o střepy, ale o hluk, kterým se odhánějí zlí duchové.
Proč ten, kdo vykročí od oltáře pravou nohou, bude vládnout v domácnosti ?– Levá strana je stranou ženské energie a vody. Pravá patří ohni, síle a mužské energii, je vůdčí.
Proč když přeběhne cestou z obřadu přes cestu kotě, budou mít novomanželé štěstí ?– Mláďata všeobecně byla našimi předky pokládána na symbol hojnosti. Chovali zvířata a narození mláďat znamenalo vždycky dobré věci, dostatek potravy a podobně.
Proč by ženich neměl vidět svou vyvolenou ve svatebních šatech před obřadem? – Šlo o rituál nevhodnosti předcházení událostem – vezmeš víc, než máš v tu chvíli.
Proč troubení klaksonů při jízdě autem? – Brali se v přírodě, zpravidla na kraji lesa. Během chůze tam i zpátky lidé v průvodu cinkali zvonečky, chrastili dřívky a podobně. To všechno proto, aby odehnali zlé duchy a chudobu, aby negativní jevy nenásledovaly manžele do jejich nového příbytku. Ze stejného důvodu se vyrábí závěsné zvonkohry do bytů – zlo nemá rádo cinkání.
Mimochodem – původní účel šperků, řetízků náramků a náušnic je dříve, než okrasný právě tenhle.
Proč mají novomanželé jíst při svatební hostině z jednoho talíře? – Jde o rituál spolupráce, pospolitosti a vzájemné pomoci.
Proč má ženich nevěstu přenést přes práh nového domu? – Dříve lidé věřili, že zlo a negativní síly se usazují pod prahem domu. Do nevěstiny dlouhé sukně by se mohlo snadno něco z toho dostat do domu. Tak proto. Tady vlastně ušetřili prý práci Domovníčkovi. (jistě si pamatujete, psali jsme si o něm).
Na práh se také pokládal chléb a mléko – To bylo určeno pro dobré duchy, aby domov chránili a stali se novým příchozím přáteli.
Proč “svatba v máji, nevěsta na máry?” – Obyčejná zkušenost. Žena zpravidla otěhotněla hned po svazku a miminko tak přivedla na svět v zimě, což bylo velice zatěžující, když si uvědomíme, jak složité podmínky k životu naši předkové měli.
Proč rýže, kterou hází svatebčané na novomanžele, symbolizuje plodnost? – Nebyla to jen rýže, mnohem častěji to bylo jakékoli zrno – Zase podobnost.
Jejich rozkošné uvažování pochopíme lépe, když si uvědomíme, že například o Beltinu lidé nelenili a hromadně se šli o půlnoci pomilovat na pole.
Ukázali tak tomu, co pro ně bylo životně důležité, jak je to s tím plozením a věřili, že názornou ukázkou a tím i podobností, pole lépe“pochopí“, jak se má v nadcházející sezoně zachovat.
Vím na závěr o pár krásných rituálech, které pokládám za velmi milé a také je na nich vidět, že pohané zdaleka nebyli žádní tupci, a že dobře věděli mnohé o jednotě, pozornosti i nutnosti vnímat jeden druhého.
Během oslav si musel ženich nevěstu poznat.
Mladé ženy se od hlavy k patě zakryly kusem látky a poklekly. Jediné, co směly ukázat, byla pravá dlaň. Novomanžel pak musel jen podle tvaru ruky a pohmatem poznat svou ženu. Nešlo o žádný trest a nebyl v případě neúspěchu za pitomce, nebo se na něho nesnášela žádná kletba. Prostě se všichni dobře bavili.
Nevěsta zase poznávala svého vyvoleného podle vůně jeho košile. Byla mezi devíti možnými. A to to vůbec neměla snadné, protože se v žertu nevěstě podstrkovali svršky například jejího bratra, aby byla vůně známá.
Vida, už pohané věděli cosi o tom, že lidé k sobě čichají a že dva si prostě musí vonět.
Na závěr buď společně zasadili plodný strom, nebo si z nějakého darem a pruhem látky, učinili svědka a přítele z říše přírody.
K takovému stromu pak chodili obnovit svou lásku každý Beltine a celý rok o něj pečovali.
Symbolika je tu jednak v sepětí lidí s přírodou, a jednak byla tohle ještě před příchodem dítěte první věc, za kterou se stali odpovědní, a o kterou museli společně pečovat.
No, jestli to není roztomilé…
Mějte krásný den!
Michaela Kudláčková
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
Míšo, našla jsem teď soupis snů a co se mi dělo od zimního slunovratu, těch 12 nocí, kdy si říkala, že to je taková určitá vize toho, jaký nás čeká rok. Ty jo, něco sedí, noci, kdy byly živé sny tak zpětně porovnávám, že jsem měla i dost živý měsíc, někdy to moc nesedí, ale psala jsem si i co sejm dělala během dne a den kdy mi nebylo dobře, kašel a rýma tak si zpětně vybavuju, že i ten měsíc na jaře jsem měla kašlíček a bolelo mne v krku…
Zdravím, postrádám diskuzi ohledně karet. Ještě včera zde byla. Sleduji to jelikož čekám odpověď. A dnes jsem našla jen diskuzi k článku o svatbě. Díky
Musíš počkat až některá z čarodějek bude mít čas,to není jejich povinnost ony zde odepisují dobrovolně.Neboj čekej ve frontě jsi v pořadí :bye:
Ivik..já jsem jen nemohla najít tu diskuzi…vím že je to na dobré vůli… :pomoc:
Ta diskuze je tady pořád, žížalko pod bannerem “Výklady pro vás…” na hlavní straně. Ale jak píše Ivik, holky odpovídají na dotazy jak mohou, ve volném čase, tak musíš být trpělivá.
Děkuji Míšo…já vím že musím čekat…mě šlo jen o to že jsem se ztratila a nenašla tu diskuzi… :omluva:
článek k výkladům napořád
Pardon, že to píšu sem, ale když se klikne na sešit vaření, tak to hlásí chybu 404 či co. Vím, že to patří do textu o vylepšování, ale beru to tak, že tady si spíš všimneš.
pardon chyba odkazu chyběla tam kategorie již vše funguje jak má 😉
to byla náhoda, že jsem si všimla
proto je výborný když to někdo zachytí opravit to většinou není problém jako najít chybu
Ahoj Míšo,
děkuju za prima článek a poodhalení toho, proč se některé zvyky dělají, ty co si vyjmenovala mi přijdou fajn, protože jsem propojené s dávnou moudrostí. Co mně naopak přišlo vždycky šílený je nasazování chomoutu případně koule na nohu ženichovi. taková debilita. Nedovedu si představit, že bych s něčím takovým souhlasila a zažila jsem i ženicha, který řekl ne. Jenže to se brali vědomí lidi, kteří věděli, jakou sílu má rituál a tak ač “kamarádi brblali”, že jim kazí srandu, pro něj bylo podstatnější si nezasrat život tímhle…
mě to s tím chomoutem taky vždycky přišlo podivný
chomout nebo koule není divnej, je to ponižující a disharmonické, vždycky mi z toho bylo špatně po těle a je mi jasné, že když se to děje za jásotu okolních svatečanů, tak magie jede jak divá….ufff uff, to by byla dobrá statistika, kdo si přikydal fuktajbl do svazku jen tím, že se podrobil takovým debilitám.