Výstřižek3
Rodina a Drobotina

Co je hormonální jóga? Jak probíhá a jaké jsou její největší benefity?

0 Shares

Pod pojmem sport si možná hned většina lidí vybaví zvedání vah v posilovně a posilování na strojích. Což je v pořádku. Při snaze otěhotnět je ale důležité zamyslet se nad intenzitou pohybu: vysoká intenzita a tím pádem zvýšený kalorický výdej není pro tělo v tomto období žádoucí. Jak tedy zůstat fit a v kondici v období před otěhotněním a být zároveň sama sebou? Zkuste hormonální jógu.

V hormonální józe se cvičí prvky z klasických druhů jógy a jejím cílem je balancovat hormony v ženském těle. Zaměřuje se tedy na hormonální a duševní rovnováhu, pomáhá například se sníženým libidem či změnami nálad. Překvapením může být, že tato jóga je vhodná také pro muže. Těm rovněž pomáhá s problémy s nízkým libidem, ale i s prostatou, nespavostí a stresem.

Benefity

Mezi hlavní benefity hormonální jógy patří výše zmíněný hormonální balanc v ženském i mužském těle. Dále se zaměřuje také na duševní stránku člověka, pomáhá mu uklidnit svou mysl a celkově se srovnat do pohody. Právě duševní pohoda a celková duševní hygiena je stěžejním bodem jak v období, kdy se snažíte otěhotnět, tak i v průběhu samotného těhotenství.

Výstřižek1

Je vhodná pro každého?

I zde platí pravidlo, že ne pro každého je tato forma jógy vhodná. Mezi tuto skupinu patří již těhotné ženy nebo lidé po operaci. Mezi překážky se řadí také závažné psychické potíže, rakovina prsu či endometrióza. Jestli si žena není jista, zda s hormonální jógou může začít, může se obrátit na svého gynekologa, který jí sdělí veškeré informace a doporučení.

Jak začít s hormonální jógou?

Jestliže jste úplný začátečník a jógu jste nikdy nedělala, bude nejvhodnější zvolit lekce hormonální jógy s lektorem, který vás naučí správné provedení jednotlivých poloh, správné dýchání a celkově vás seznámí s tím, jak by jóga měla probíhat. Většinou lekce trvají hodinu, záleží na místě, kam půjdete.

IVF centru, které patří do kliniky GYNEM, jsou také k dispozici lekce jógy pro těhotné ženy pod vedením porodní asistentky a lektorky jógy. Tato jóga pomáhá udržovat těhotnou ženu v kondici a v tělesné i duševní rovnováze. A jestli už máte nějaké zkušenosti s jógou, na internetu je spousta online videí a lekcí, také s profesionálními lektory, podle kterých si hormonální jógu můžete zacvičit i v pohodlí domova. Většinou trvají 30-40 minut. Ze začátku se cvičí každý den, ale postupem času se intenzita sníží na 3-4 lekce za týden.

Hormonální jóga nabízí velké množství prokázaných benefitů, jak fyzických, tak především psychických. Zkuste ji i vy!

Zpracovala: Placla

Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
0
Would love your thoughts, please comment.x