Josef Jonáš, Jiří Kuchař: Svět přírodních antibiotik

autor: | Led 15, 2015 | Tělo | 0 komentářů

Views: 60

Prvotní čtenářský dojem z této knihy? Dokonalé, až puntičkářské poskládání vět, faktů a zdrojů, strhující čtení o historii mikroorganismů a bezchybné a vyčerpávající popisky k jednotlivým z 88 přírodních léčivých prostředků, které nám přírodní lékárna nabízí nejen v boji s mikroorganismy.

A mimochodem, tato kniha mne donutila zajít do lékárny pro silný potravinářský líh a začít si vyrábět některé tinktury doma sama.  A často máme kolem sebe léčivé přípravky, aniž bychom tušili, že jsou léčivé – překvapily mne bukvice. Nejprve jsem si myslela, že jde o plody buku. Ale ona to je rostlina, bukvice lékařská, která patří do čeledi hluchavkovitých. A vida, hned mám po čem zjara koukat!

 

„Báby kořenářky tvrdily, že divoká zvířata dobře znají její účinky a sama si s ní hojí rány. Jeleni prý po zranění způsobeném šípem žrali bukvici, aby se rychleji uzdravili. Údajně měla i moc zahánět zlé duchy a představy, a proto ji mniši pěstovali pro ochranu v klášterních zahradách.“

 

Rostlinná antibiotika, která se v přírodní medicíně používají už od starověku, velmi často působí současně proti virům, bakteriím i plísním a disponují komplexními mechanismy, jež znemožňují vznik rezistencí. Navíc celkově posilují imunitu, což je jejich nespornou výhodou oproti syntetickým antibiotikům. Kniha Svět přírodních antibiotik nabízí desítky přírodních zdrojů, z nichž některé jsou považovány za léčebné prostředky budoucnosti. Najdete v ní stovky návodů na terapii celé řady problémů, počínaje ústní dutinou a zlatým stafylokokem přes chronické záněty a dětské rotavirové průjmy až po lymeskou boreliózu, virová onemocnění anebo ženské problémy včetně obávané kandidózy. Pro zaměření na konkrétní problémy je k dispozici velmi podrobný Přehled léčebných indikací s odkazy na jednotlivé rostliny, pomocí nichž lze nemoc léčit, v množství různých úprav a zpracování, od nejjednodušších nálevů až po tinktury a výtažky.

 

Co jsem se z knihy dozvěděla, co jsem nevěděla:

 

–          Že v lékárně lze koupit prázdné želatinové kapsle, do kterých si můžete nacpat drcené bylinky a užívat je.

–          Jak široký záběr domácích léčiv můžete vytvořit s kapkou kvalitního alkoholu nebo potravinářského lihu.

–          Že velké množství lékořice je škodlivé a že s mnohými běžně dostupnými bylinami nebo kořením to není radno přehánět. A kde vůbec tkví výhoda rostlinných antibiotik oproti těm chemickým?

 

V jejich komplexnosti:

 

„V bylinách působí tzv. vícelátkové směsi, které jsou pokládány za evoluční výhodu oproti monosubstancím – specifikovaným látkám, jakými jsou například průmyslová antibiotika. Dalšími komplexy látek  se rostliny chrání před nejrůznějšími nepřáteli, se kterými  musejí stejně  jako my neustále bojovat, ať už jsou to bakterie, viry, plísně, nebo v případě rostlin býložravci. Tyto obranné mechanismy zajišťuje široká paleta sekundárních rostlinných látek, k nimž patří například hořčičné oleje, allicin, iritidy, terpeny nebo polyfenoly, které svým způsobem neselektivně narušují proteiny.  Jejich okamžitý efekt  sice bývá slabší než razantní účinek  synteticky vyráběných antibiotik, ovšem jejich obrovskou výhodou je, že působí proti zárodkům, které již dnes jsou vůči průmyslovým druhům antibiotik rezistentní. Pro budoucnost medicíny tedy budou nepochybně čím dál významnější.“

 

Faktem je, že už nyní se některé přírodní látky používají ve farmacii, dokonce se dle této knihy dělaly i úspěšné pokusy posilovat účinek antibiotik koloidním stříbrem, tyto pokusy však zůstaly nadále pro praxi nevyužité. Zatím. Chtě něchtě se museli autoři doktnout problematiky farmaceutických lobby, nějak zvlášť nepřemýšlejících lékařů bezhlavě předepisujících antibiotika pro jistotu, neukázněných pacientů a také očkování. Způsob, jakým toto všechno pomalu ale jistě ničí lidské zdraví i životní prostředí kolem nás je šokující. A to – se Jiří Kuchař a Josef Jonáš v žádném případě nepřiklánějí k nějakým konspiračním a bláznivým teoriím. Jen konstatují vědecky doložená fakta. Kniha je úžasně vyzdrojovaná, ke všemu si můžete nadále hledat v dalších doporučených knihách sami nebo použít internet.

 

Mnohé z rostlin jsem si našla, protože jsem je neznala… zejména rostliny pocházející z Jižní Ameriky nebo Indie, pro nás zatím málo známé, ale s obrovským léčivým potenciálem. Sama jsem kdysi měla zkušenost s lapacho kůrou, a tady se o ní také píše. Její protiplísňový účinek je znám a díky této knize vím lépe, jak si příště vyrobit účinnější léčiva anebo, ještě lépe, se této léčbě úplně vyhnout.

 

Šokující fakta

 

U některých informací mi opravdu klesala brada. Jak nesmírně jsou inteligentní bakterie, viry, plísně. Jak některé spory plísní přežijí radioaktivitu u vesmírné prostředí, jak jsou neuvěřitelně adaptabilní. Lidský život je proti těm jejich směšně křehký a jepičí. Mají nad námi nadvládu a vždycky mít budou…Není v lidských silách navždy zcela zvítězit nad těmito drobnými mikroorganismy, které svým vysoce vyvinutým pudem sebezáchovy mnohonásobně předčí ten náš. Nebo jakéhokoliv jiného tvora na Zemi. Můžeme jen s pokorou používat svůj život a své tělo k životu a s ještě větší pokorou sahat do přírodní (a tím opatrněji ještě do té chemické) lékárničky.

 

16312Y2R.jpg

Tato kniha mne zpomalila.

 

Naučila se lépe zamyslet nad úžasným i křehkým životem svého těla. Nad obrovským zázrakem, darem a rovnováhou přírody, která dala vzniknout vůbec tomu, co na naší modré planetě máme.

 

Každý si tady najde to, co ho bude nejvíce zajímat. Svět přírodních antibiotik je napínavým a informačně nadupaným dokumentem, domácím lékařem, herbářem, ale hlavně knihou, na které je znát obrovské úsilí a práce obou autorů. A já pevně věřím, že TOHLE je a bude jedna z průlomových knih, která má potenciál nechat lidský mozek zamyslet právě tak, jako se to přihodilo mne. Směrem k úžasu a pokoře.

 

O autorech:

MUDr. Josef Jonáš (lékař a léčitel) a Jiří Kuchař (nezávislý publicista) společně napsali knihy Zdraví v ohrožení – Hořká pravda o sladkém cukru a Tak chutná štěstí, která obsahovala množství sladkých i slaných receptů bez použití rafinovaného cukru. S jejich články a příspěvky nejen na téma cukr, antibiotika, alternativní způsoby léčení a zdravý životní styl se můžete pravidelně setkávat na stránkách měsíčníku Regenerace.

 

Vydalo nakladatelství Eminent, 2014, www.eminent.cz

Renata


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
faces an.jpg1

Obličejová slepota

 

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se v BÝKU. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Dana se narodilo hebrejštině. Otcem se mu stalo slovo „dán“„ které znamená soudit“ nebo „rozsoudit“. Dana tedy znamená doslovně „soudkyně“, potažmo pak „ta spravedlivá“. Po ČR nám běhá takových spravedlivých Dan aktuálně 523010.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Světový den dětství.
Mezinárodní den hor.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 397
  • 498
  • 13 713
  • 270 181
  • 2 570 225
  • 3 807
  • 28
  • 1 883
0 Shares
Share
Tweet