Views: 263
Praktický bylinář a ozdravník řekla bych. Nejen o bylinkách se tu dočtete, prim hrají jednoduše ingredience, které už doma máte, nebo je najdete na pultech zdravé výživy (ale přehlédneme je, protože nevíme, k čemu to všechno je). A nakonec je až neuvěřitelné, jak bohatá a ozdravná je lékárnička, která třímá mezi kořenkami, v ledničce nebo v šuplíčku s aromaolejíčky, které už jste nepoužili kdoví jak dlouho.
Všechno má své místo.
A mnohdy si skutečně můžeme pomoci zharmonizovat své tělo, duši i zdraví těmito jednoduchými způsoby s pomocí toho, co máme skutečně každý doma.
A čím kniha potěší?
Laskavými příběhy některých nám známých rostlin, někdy je cesta na náš stůl pěkně trnitá a vykoupena mnoha výpravami a oběťmi. Muškátový oříšek a hřebíček naháněl mořeplavcům až posvátnou úctu, protože kromě nádherného aroma udivoval tím, že nejen toto koření, ale nic kolem něj nepodléhalo zkáze a plísním. A dozvíte se třeba to, že za časů Rudolfa II. byla cena jednoho kilogramu hřebíčku stejná jako dvou gramů zlata. Koření se platí zlatem…
Ovšem dnes i z jiného důvodu.
Mnoho bylin, koření a laskomin, na které zapomínáme, máme doma. Dozvíte se o bylinách, které dobře známe, o koření, ale také o hlívě, různých druzích medu, octů, olejů. Autoři přidávají mnohdy i recepty nejen na dobré večeře, obědy, ale také na různé léčivé oleje, zavařování a vyrábění do skleniček, které můžete rozdávat jako dárky svým blízkým.
Víte třeba, že:
- Mátový olej brání růstu herpetických virů
- Tymiánový olej uklidňuje
- Jablečný ocet působí proti kvasinkovým infekcím?
Dozvíte se tu také, jak vzniká balzamikový ocet, a také to, že i ty levnější, zkrácenými procesy vyrobené balzamikové octy jsou stále cenné pro své obsahy flavonnoidů, které v organismu působí jako antioxidanty a jsou prevencí řady chorobných procesů v těle.
Neomezujeme se zde jen na antibiotika a antivirotika, až drtivá většina zde uvedeného má tyto účinky. Takže se dá říci, že když svůj jídelníček obohatíme o tyto potraviny, koření a dobroty, velmi si pomůžeme v prevenci. A samozřejmě, a na to autoři nezapomínají, je to také o životním stylu, který bude přátelštější k tělu i duši.
Autoři Josef Jonáš a Jiří Kuchař vybrali naprostý základ přírodních antivirotik a antibiotik, které lze poměrně snadno použít v domácích podmínkách. Ač základ, je to kniha košatá a bohatá, protože neopomíjí ani stará tradiční léčiva (zmiňuje staré bylinkáře, mihne se nám tu Janča, Mattioli, Paracelsus, Dietrich a jiní – což dává starobylý a poctivý knižní punc), přičemž seznamy a pojednání jsou osvěženy o všechny ty novinky, které se k nám poslední léta dostávají a které stejně jako já potkáváte v obchodech.
A které mají také své místo.
Knihu koupíte na: https://www.eminent.cz/kniha/640_prirodni-antibiotika-a-antivirotika-v-kuchyni
Renata Petříčková
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
- Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.